Παναιτωλικός - ΠΑΣ Λαμία 1-0

Κακή εμφάνιση, μικρό το κακό! (pics)

Παρά το κακό πρόσωπο της στο Αγρίνιο, η Λαμία βρίσκεται πλέον, ένα βαθμό από την -και μαθηματικά- παραμονή της στη Super League.

Η ομάδα μας ηττήθηκε δίκαια με σκορ 1-0 από τον Παναιτωλικό, την ίδια ώρα όμως ο Αστέρας Τρίπολης επικρατούσε με σκορ 3-1 της Κέρκυρας και την κρατούσε στους 21 βαθμούς. Έτσι, με τους «κυανόλευκους» να παραμένουν στο +5, χρειάζονται πλέον ένα βαθμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, ώστε να εξασφαλίσουν τη σωτηρία.

Πολύ μέτρια εμφάνιση από τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, που είχαν μοναδικό στόχο να μην δεχθούν γκολ. Επιθετικά ήταν ανύπαρκτοι, ωστόσο με... ταμπούρι και σωστή διαχείρηση στην άμυνα, κατάφεραν να μην απειληθούν, ώσπου τα πάντα να κριθούν από την άσπρη βούλα στο 75'.

Σημειώνεται πως ο Μπλάζιτς τραυματίστηκε πριν το μισάωρο και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Το πήγε εκεί που ήθελε...

Στόχος της Λαμίας ήταν εξ' αρχής ο βαθμός. Στο Αγρίνιο λοιπόν πήγε για να παίξει το... γνωστό της παιχνίδι, με πρωταρχικό στόχο να μην δεχθεί γκολ. Και τα κατάφερε στο πρώτο μισό με αρκετά μεγάλη επιτυχία.

Χωρίς να έχει καμία «διάθεση» να επιτεθεί, η ομάδα μας αμύνθηκε εξαιρετικά κάτω από τη σέντρα και δεν έδωσε κανέναν δικαίωμα στον Παναιτωλικό να απειλήσει. Οι Αγρινιώτες ήταν μεν πιο δραστήριοι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να πατήσουν περιοχή.

Η μοναδική άξια αναφοράς στιγμή στο πρώτο μισάωρο, ήταν ο τραυματισμός του Μπλάζιτς, με τον Μπάμπη Τεννέ να περνάει τον Άντρονικ στη θέση του. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρξε τίποτα αξιόλογο ως την ανάπαυλα, με τον Παπαδόπουλο στο 42' να μπλοκάρει την ενέργεια του Ρόσα.

Την πρόδωσε η... βούλα!

Ίδιο το μοτίβο και στην επανάληψη. Ανώτερος ο Παναιτωλικός, γύρναγε τη μπάλα, η Λαμία όμως αμυνόταν εξαιρετικά και δεν άφηνε τα «καναρίνια» να απειλήσουν. Στο 53' ο Ρόσα δοκίμασε ένα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και από εκεί και πέρα δεν είχαμε φάσεις...

Όλα αυτά μέχρι το 74ο λεπτό. Τότε, ο Ρόσα φάνηκε να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τους αμυντικούς της ομάδας μας και ο διαιτητής κ. Κουτσιαύτης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Απόφασισε που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των «κυανολεύκων». Όπως και να έχει, ο Μοράρ ανέλαβε την εκτέλεση και με σουτ στη δεξιά γωνία, νίκησε τον Παπαδόπουλο και έκανε το 1-0.

Από εκεί και πέρα και με την εικόνα που είχε ο ΠΑΣ Λαμία, ήταν αδύνατο να επιστρέψει στο ματς. Πίεσε πάντως και έψαξε την ισοφάριση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν χώρους και στο 89' να φτάσουν κοντά και σε δεύτερο γκολ, με τον Ντίας να «σημαδεύει» το δοκάρι.

Δεν συνέβη τίποτα το αξιόλογο στα τελευταία λεπτά, με τον Ασίγκμπα να αποβάλλεται στο 90' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Άργκους, Μιχάι, Ρόσα (70' Κλέσιο), Μαρινάκης (90' Χαντάκιας), Μπράβο, Τσοκάνης, Μάζουρεκ, Ντίας, Ρόσα, Μοράρ

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Μπεν Τζέμια, Κουκάλης, Παντελίδης, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπλάζιτς (27' Άντρονικ), Τσούκαλος, Βασιλαντωνόπουλος (77' Φράγκος), Ακόστα, Μπούντνικ (57' Κουτρομάνος)

ΓΗΠΕΔΟ: Παναιτωλικού.