ΠΑΣ Λαμία - Απόλλων Σμύρνης 0-0

Ανιαρή, αλλά σημαντικότατη ισοπαλία! (pics)

Ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το μεσημέρι του Σαββάτου η αναμέτρηση της Λαμίας με τον Απόλλων Σμύρνης στο ΔΑΚ.

Σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν την βόλευε η ήττα... βολεύτηκαν στο «Χ» και διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας από την Κέρκυρα, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Πολύ λίγα πράγματα στο παιχνίδι, με την ομάδα μας να είναι καλύτερη στο πρώτο μισό και να έχει πιο παθητικό ρόλο στην επανάληψη.

Ο κόσμος στάθηκε στο ύψος του και περισσότεροι από 2.500 έδωσαν το «παρών», μεταξύ των οποίων και περίπου 150 οπαδοί των φιλοξενούμενων. Αξιοσημείωτο δε, πως μετά το 60' και οι δύο πλευρές αποδοκίμασαν μαζί τις ομάδες τους για την έλλειψη θεάματος.

Ήθελε, αλλά...

Τα πρώτα λεπτά είχαν εντελώς αναγνωριστικό χαρακτήρα, με τη Λαμία να βγάζει πάντως περισσότερη διάθεση να επιτεθεί. Το δεκάλεπτο σε κάθε περίπτωση έφυγε χωρίς να έχει γίνει κάποια καλή φάση. Η πρώτη τελική ήρθε στο 11', με τον Πίτι να σουτάρει από μακριά και τη μπάλα να κααλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Χουάντερσον.

Το ματς δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, με την ομάδα μας ναι μεν να κυκλοφορεί τη μπάλα περισσότερο, τον Απόλλωνα όμως να μην την αφήνει να βρει διαδρόμους. Γύρω στο μισάωρο, ο Πίτι αντιμετώπισε πρόβλημα, με αποτέλεσμα στο 30' να αποχωρήσει εκνευρισμένος από τον αγωνιστικό του χώρου, δίνοντας τη θέση του στον Ακόστα. Νωρίτερα, ένα σουτ που έκανε είχε φύγει... πλάγιο.

Τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει, με τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ πάντως, να χάνουν καλή ευκαιρία να προηγηθούν στο 39ο λεπτό. Ο Μπούντνικ κατέβασε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε τους ελλιγμούς και σούταρε δυνατά, αναγκάζοντας τον Χουάντερσον να πέσει στη γωνία του και να διώξει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς είναι το γεγονός πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε την πρώτη της τελική στο 44', όταν ο Ελμπάζ έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ χωρίς να απειλήσει. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Πονέσανε τα μάτια μας...

Ίδια και χειρότερη η εικόνα στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να δείχνουν με κάθε τρόπο πως του βόλευε η ισοπαλία. Το ματς ήταν μονότονο, με τον Τσουκαλά στο 51' να σουτάρει έξω από την περιοχή -ύστερα από οργανωμένη επίθεση- και να στέλνει απελπιστικά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Λαμίας να απειλήσει, με τον Παντελιάδη να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων από πλάγια θέση.

Ο Απόλλωνας είχε πάρει την κατοχή της μπάλας και για πρώτη φορά στο ματς, μετά την μία ώρα είχε τον έλεγχο. Ένα δυνατό σουτ του Κονέ στο 61' έξω από την περιοχή, έφυγε αρκετά άουτ, ενώ είναι χαρακτηριστικό της δυσφορίας του κόσμου, πως στο 62' όλο το γήπεδο γιούχαρε τις δύο ομάδες. Μάλιστα, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως τόσο οι οπαδοί της ομάδας μας, όσο και εκείνη των φιλοξενούμενων, φώναξαν μαζί ρυθμικά «παίξτε μπάλα».

Σε κάθε περίπτωση, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο 64' είχε μια καλή στιγμή, με τον Στάθη από δεξιά να γυρίζει στον Ελμπάζ, που όμως από τη μικρή περιοχή σούταρε άουτ. Στο 70ο λεπτό ο Παντελιάδης έκανε ένα βολέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Κάπου εκεί, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο.

Μια προσπάθεια του Κονέ στο 79' κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου, ενώ στο 89' ο Χουάρες σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε... βασανιστικά εκτός εστίας. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον Παπάζογλου να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό και τον κόσμο να ξεσπάσει σε νέα γιούχα!

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Κουκόλης, Μπλάζιτς, Μπουλούλης, Πίτι (30' Ακόστα), Τσούκαλος (69' Φράγκος), Μπούντνικ (85' Κουτρομάνος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κοντοές, Παπάζογλου, Στάθης, Τσουκαλάς, Ναδάλες (37' Κούρος), Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (46' Σιατραβάνης), Ελμπάζ (85' Ανιέτε), Χουάρες

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.