ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

ΠΑΣ-ας! Και του χρόνου εδώ! (pics)

Βγάζοντας μέταλλο, η Λαμία επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής με σκορ 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΔΑΚ και οριστικοποίησε την παραμονή της στη Super League μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Η ομάδα μας έδειχνε εξ' αρχής να ξέρει τι θέλει στο παιχνίδι, ήταν ανώτερη και με γκολ του φοβερού και τρομερού Πίτι και του Όμο, πήρε μια σπουδαία νίκη.

Βρήκε το γκολ στο κατάλληλο σημείο!

Δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΣ Γιάννινα μόλις στο πρώτο λεπτό πήγε να απειλήσει, αλλά η προβολή του Μπουκουβάλα από πάσα του Καρανίκα δεν ανησύχησε τον Παπαδόπουλο. Πάντως και οι δύο ομάδες έδειχναν πως το μηδέν στην άμυνα είναι η προτεραιότητά τους.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο ματς, ο Τσούκαλος έκανε ωραία ενέργεια και σούταρε, έστειλε όμως τη μπάλα άουτ. Οι δύο ομάδες είχαν... φορτώσει το κέντρο, με αποτέλεσμα να προσπαθούν να επιτεθούν αμφότερες από τις πτέρυγες. Ο Πίτι ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και στο 23' δοκίμασε να κάνει κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι Ηπειρώτες κρατούσαν τη μπάλα στα πόδια τους, ήταν όμως... φλύαροι, αφού δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά μέχρι το σημείο εκείνο. Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κόντε έκανε ατομική ενέργεια και πλάσαρε, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε. Η απάντηση από την ομάδα μας ήρθε στο 33', όταν ο Πίτι δοκίμασε να αιφνιδιάσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Στο 38' οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, όταν από... σέντρα του Νικολιά, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, όμως αυτό δεν σόκαρε τη Λαμία. Αντίθετα, σε μία από τις τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους πήρε κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 45', ο Πίτι έκανε εξαιρετική ενέργεια, προσποιήθηκε, σούταρε πολύ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα.

Το ΔΑΚ... σηκώθηκε στο πόδι, με το 1-0 να παραμένει στο ημίχρονο.

«Καθάρισε» και... άντε γεια!

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο 47' ο Λίλα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έστειλε όμως την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διάθεση να πιέσουν για να βρουν το γκολ και τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Κόντε να απειλήσει. Στο 53' ο ΠΑΣ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Λίλα να στέλνει ελάχιστα άουτ τη μπάλα με κεφαλιά.

Ακόμα κι έτσι ωστόσο, στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή στην επανάληψη, η Λαμία βρήκε και δεύτερο γκολ. Η άμυνα της ομάδας των Ιωαννίνων πιάστηκε στον... ύπνο σε εκτέλεση φάουλ του Πίτι, με τον Όμο να πετάγεται στη μικρή περιοχή και με προβολή να κάνει το 2-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.

Κάπου εκεί ουσιαστικά είχε κριθεί το ματς, με το τελευταίο μισάωρο να έχει πια διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Ηπειρώτες πάντως έψαξαν το γκολ, με τον Κόντε να είναι άστοχος στο 67'. Ο ρυθμός πάντως είχε πέσει και έπρεπε να φτάσουμε στο 75' για να δούμε και πάλι κάτι αξιόλογο, όταν οι αμυντικοί του ΠΑΣ Γιάννινα έστειλαν τη μπάλα σε κόρνερ σε επικίνδυνο σου του Μπούντνικ.

Η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 76ο λεπτό, όταν ο Χαλκιαδάκης -που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς- έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Το 2-1 έδωσε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, με τους Γιαννιώτες μάλιστα να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στο 88' να ισοφαρίσουν. Ο Καρανίκας έπιασε ένα δυνατόσουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος είπε «όχι» και με τρομερή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Δεν άλλαξε τίποτα από εκεί και πέρα στα τελευταία λεπτά, με τον Πίτι να γνωρίζει κυριολεκτικά την αποθέωση κατά την αλλαγή του στο 89', με τον Άντρονικ να παίρνει τη θέση του. Το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα και η ομάδα μας εξασφάλισε την παρουσία της και τη νέα σεζόν στη «μεγάλη» κατηγορία.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Πριντέτα (52' Ακόστα), Ομο, Μπουλούσης, Πίτι (89' Άντρονικ), Τσούκαλος, Βάντερσον (64' Μπούντνικ)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Νικολιάς (66' Νικολιάς), Χέλκβιστ (51' Χαλκιαδάκης), Βιντάλ (57' Μανθάτης), Λίλα, Σκόνδρας, Κόντε

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.