Άρης Θήβας - Έσπερος Λαμίας 66-48

Άρης και… διαιτησία «λύγισαν» τον Έσπερο! (pics)

Καταδικαστική ήττα γνώρισε από τον Άρη Θήβας εκτός έδρας η γυναικεία ομάδα του Έσπερου Λαμίας το Σάββατο με σκορ 66-48, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο μέσω μπαράζ.

Η ομάδα της πόλης μας έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, η οποία διαμόρφωσε με τις αποφάσεις της το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαία από τις παίκτριες του Γιάννη Σοφογιάννη η Δημήτρη με 26 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Γεωργαντζά με 7.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι (4-4, 9-7). Στο σημείο εκείνο, οι Βοιωτές έκαναν ένα επιμέρους 7-0, ξεφεύγοντας με 16-7. Εν συνεχεία κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας (18-9). Ένα ξέσπασμα του Εσπέρου τον έφερε στο 18-15, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Άρης μπήκε... φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 10-0 ξέφυγε στο +13 για πρώτη φορά (28-15). Οι Λαμιώτισσες προσπάθησαν να αντιδράσουν (31-19), ωστόσο το ημίχρονο έληξε με τις γηπεδούχες προηγούμενες 35-22.

Με φόρα από το πρώτο μισό, ο Άρης διατήρησε τη μεγάλη διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (40-25) και παρότι ο Έσπερος επιχείρησε να κάνει... αντεπίθεση (42-31), πήγε στην τελευταία περίοδο με 48-35. Εκεί και λίγο μετά το ξεκίνημα, ο Γιάννης Σοφογιάννης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, διαμαρτυρόμενος για τις διαιτητικές αποφάσεις. Έτσι, η ομάδα της Θήβας, έχοντας και την ψυχολογία διατήρησε το μεγάλο προβάδισμα (54-37) και έφτασε εύκολα στο τελικό 66-48.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-22, 48-35, 66-48

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Παπαδημητρίου 6, Καλτσά, Γεωργαντζά 7, Πανουργιά 2, Αντωνίου 5, Στουρνάρα 2, Χαντζή, Δημήτρη 26, Αλεξίου.