Νίκησε ο ΠΑΣ Λαμία στη φιέστα του Φωκικού!

Νίκη στην Άμφισσα με… κέρδος τους Νέους!

Σε ένα παιχνίδι-γιορτή για την Άμφισσα, ο ΠΑΣ Λαμία επιβλήθηκε την Τετάρτη του Φωκικού στη φιέστα του για την άνοδο στη Γ' Εθνική με σκορ 3-0.

Γιορτινό χαρακτήρα είχε για τους γηπεδούχους το ματς, με την ομάδα μας να «κατεβάζει» την Κ-20 μαζί με τους Μπουλούλη, Φράγκο, Τσούκαλο και Βάντερσον. Στο ημίχρονο δε, η ομάδα της Φωκίδας έκανε και τις καθιερωμένες βραβεύσεις.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν, δίκαιο προβάδισμα

Ο Φωκικός μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και έψαξε το γρήγορο γκολ, έχοντας δύο καλές στιγμές στο δεκάλεπτο. Αρχικά με το δυνατό σουτ του Δήμου στο 5' και τέσσερα λεπτά αργότερα με την προσπάθεια του Κωτίτση μέσα από την περιοχή να φεύγει λίγο άουτ. Η Λαμία πήρε μέτρα στο σημείο εκείνο και στο 14' απείλησε για πρώτη φορά, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωστίκα από αριστερά να φεύγει ελάχιστα έξω.

Στο 18' οι παίκτες του Λάκη Παπανικολάου πλησίασαν ακόμα πιο κοντά στο γκολ, όταν ο Τσούκαλος από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Αλεξανδρή. Η... απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 27ο λεπτό, όταν σε κερδισμένο κόρνερ, ο Μεγάλος πήρε την κεφαλία, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Στο σημείο εκείνο το ματς απέκτησε ρυθμό και στο 29' ο Φράγκος πλάσαρε από πλεονεκτική θέση, όμως έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Αλεξανδρή.

Ακολούθησε η διπλή ευκαιρία από τους Κωστίκα και Μπουλούλη, για να έρθει το 1-0 στο 31'. Με ατομική ενέργεια, ο Φράγκος ξέφυγε από τους αμυντικούς, σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΣ Λαμία είχε το... μομέντουμ στο σημείο εκείνο και λίγο αργότερα, σε εκτέλεση φάουλ του Φούντα, ο Μητσόπουλος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 42' ο Τσούκαλος με πολύ ωραία μπαλιά, τροφοδότησε τον Φράγκο στην αντίπαλη περιοχή, όμως το σουτ του τελευταίου έφυγε έξω. Πάντως, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν το μονοκόμματο σουτ του Δήμου, έφυγε λίγο έξω.

Χωρίς... αποκαλύψεις οι βραβεύσεις

Όπως είχε γίνει γνωστό, στο ημίχρονο η διοίκηση του Φωκικού βράβευσε ανθρώπους της Λαμίας που έχουν προσφέρει στο σύλλογο, αλλά και παλιούς της παράγοντες. Συγκεκριμένα, τιμητικές πλακέτες έλαβαν ο Κώστας Μπουλούλης, ο Γιώργος Χορμόβας, ο Πολυχρόνης Φαρόπουλος και ο Πανουργιάς Παπαϊωάννου. Οι Λαμιώτες ωστόσο, δεν έβγαλαν κάποια είδηση και περιορίστηκαν να μιλήσουν μόνο για την ομάδα της Άμφισσας.

Απόλυτη κυρίαρχος

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ασφαλώς τον ρυθμό του πρώτου, είχε όμως και πάλι φάσεις. Η πρώτη καταγράφηκε στο 50', όταν ο Φούντας για τη Λαμία, δέχθηκε πάσα στη μεγάλη περιοχή, το σουτ του όμως ήταν άστοχο. Επτά λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Καρακούδη να απειλήσει τους γηπεδούχους, όμως το πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, έφυγε επίσης έξω.

Οι μαζεμένες αλλαγές ήταν λογικά να επηρεάσουν το ματς και έτσι έπρεπει να φτάσουν στο 77ο λεπτό για να δούμε και πάλι κάτι το αξιοσημείωτο. Τότε, ο Καρβέλης βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή του Φωκικού και με δυνατό σουτ, διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας μας. Δύο λεπτά αργότερα δε, διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Βάντερσον ανατράπηκε στην περιοχή και ορθά καταλογίστηκε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτέλεση ο Κωστίκας, ο οποίος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και διαμόρφωσε το 3-0. Τα τελευταία λεπτά είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα και το σκορ παρέμεινε.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Αλεξανδρής, Κοτσάι, Ζγουρός , Κυρίτσης, Κουρέλης, Κουβέλης, Κωτίτσης, Τσώκος, Μεγάλος, Δήμου, Κασαπάς
Έπαιξαν και οι: Χριστοδούλου, Μπιμάι, Πελτέκης, Κροκέτος, Λικομεντί, Λίκα, Βίνιας, Ζαχαρόπουλος, Ραφαέλ Μπένγκα

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λάκης Παπανικολάου): Μαυραδάς, Καραγιάννης, Μητσόπουλος, Αντωνίου, Μπουλούλης, Φούντας, Καρακούσης, Κωστίκας, Φράγκος, Τσούκαλος, Λαμπρόπουλος
Έπαιξαν: Καρβέλης, Παπαλέξης, Σκιαθίτης, Σταθαράς, Νικολακούλης, Μπουσάι, Βάντερσον

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Άμφισσας.