ΟΦΗ - Έσπερος Λαμίας 61-64

Λαμιώτες… λιοντάρια!!! Στη Β” Εθνική ο Έσπερος! (pics&vids)

Στη Β' Εθνική του μπάσκετ ανδρών θα αγωνίζεται από τη νέα σεζόν ο Έσπερος Λαμίας!

Με παλικαρίσα εμφάνιση στο Ηράκλειο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη επικράτησαν το απόγευμα της Κυριακής με σκορ 64-61 του ΟΦΗ και σε συνδυασμό με τη νίκη του Έσπερου Καλλιθέας νωρίτερα, πήραν το εισιτήριο της ανόδου.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΡΗΤΗ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Κορυφαίος για τον Έσπερο ο Παπαργυρόπουλος που σημείωσε 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ρουμελιώτης με 16 και ο Κατράνας με 9.

Γνωρίζοντας το αποτέλεσμα της Καλλιθέας, ο Έσπερος μπήκε στο ματς για να «καθαρίσει», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι (3-2, 6-5, 8-6, 10-10). Στο σημείο εκείνο οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήγαν προηγούμενοι στη δεύτερη περίοδο με σκορ 14-12. Εκεί, η ομάδα της πόλης μας διατήρησε το προβάδισμα (18-14, 21-16) και έφτασε ακόμα και στο +8 (26-18). Έχοντας πλέον και ψυχολογία, λίγο πριν το ημίχρονο προηγήθηκε με 31-21, για να μειώσει απλά ο ΟΦΗ στο 31-25 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Έσπερο να διατηρεί το προβάδισμα (28-32) και τον ΟΦΗ μετά τα πρώτα λεπτά να κάνει... αντεπίθεση, μειώνοντας και περνώντας μπροστά στο σκορ στο 37-36. Με τους Λαμιώτες να βγάζουν αδυναμίες, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +7 (44-37). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, έμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 48-44. Με ψυχραιμία στην επίθεση, ο Έσπερος μείωσε στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε στο 50-50 κάνοντας και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες από το σημείο εκείνο πήγαν χέρι - χέρι (54-54, 58-56, 59-58, 61-60). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Λαμιώτες έδειξαν πως το ήθελαν πιο πολύ και έκαναν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 64-61.

Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Έσπερο στη Β' Εθνική και τους παίκτες του ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν σαν τρελοί!

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-31, 48-44, 61-64

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Παπαργυρόπουλος 19, Σέττος 4, Πάππος 7 (1), Ρουμελιώτης 16 (2), Μαντζούκας, Φύκας 2, Μπερτσιμάς, Φούντας 2, Δαχρετζής 5 (1), Κατράνας 9 (1), Παπανικολάου.