Βετεράνοι Αστέρα Ιτέας - Βετεράνοι ΑΣ Λαμία 5-3

Ξεμούδιασαν με… αγγλικό σκορ!

Τη φιλική ήττα με σκορ 5-3 από τους παλαιμάχους του Αστέρα Ιτέας, γνώρισαν οι αντίστοιχοι της Λαμίας το απόγευμα της Δευτέρας.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΧΡΙΣΣΟ ΦΩΚΙΔΑΣ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Οι βετεράνοι των δύο ομάδων είχαν τη δυνατότητα να... ξεμουδιάσουν και να θυμηθούν τις επικές αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο παρελθόν, στο γήπεδο του Χρισσού.

Ασφαλώς το σκορ δεν παίζει ρόλο σε τέτοια παιχνίδια, με τους τυπικά γηπεδούχους ωστόσο, να προηγούνται στο ημίχρονο με 3-0 και στην επανάληψη να σημειώνονται άλλα πέντε τέρματα συνολικά.

Το σκορ άνοιξε ο Κούκος στο 7', με τον Τσακίρη στο 32' να κάνει το 2-0 και τον Ντάσκα δύο λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το 3-0 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Λαμιώτες έχασαν πέναλτι με τον Ράπτη στο 43' και μείωσαν με τον Ψυχογιό αρχικά στο 44' και τον Αργύρη στο 55' εν συνεχεία.

Ο Πασαλιμανιώτης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 69ο λεπτό έκανε το 4-2 για την Ιτέα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κούκος έκανε το 5-2, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Ράπτης στο 76'.

Σημειώνεται πως τα ημίχρονα ήταν 40λεπτα, ενώ το γήπεδο του Χρισσού έχει πλαστικό χλοοτάπητα. Παρόντες στο ματς ήταν ο πρόεδρος της ΕΠΣ Φθιώτιδας, Κώστας Σακελλάρης, με τον πρόεδρο της ΕΠΣ Φωκίδας, Χαράλαμπο Κατσανάκη. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Πίρτσου.

Συνοδοί της αποστολής των Βετεράνων του ΑΣ Λαμία, ήταν ο πρόεδρος των Ντίνος Μάρκου, ο αντιπρόεδρος Γιώργος Χορμόβας, ο γενικός γραμματέας Κωνσταντίνος Αλπόγλου, ο γενικός αρχηγός Παπανικολάου Β-Ζ και ο Γιάννης Κόντος. Η αποστολή δε, γευμάτισε μετά το ματς σε ταβέρνα στο χωριό Καστέλλια.

Στα... περίεργα, ο Κατσιφλώρος δέχτηκε τέσσερα γκολ με δυο διαφορετικές ομάδες καθώς στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε με την φανέλα της Λαμίας και στο δεύτερο με την φανέλα του Αστέρα Ιτέας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ: Παλιβίδας, Γρίβας, Κουκουσης, Καστανόπουλος, Μανέτας, Χλεμπογιάννης, Καρανάσος Ανδρ., Καρανάσος Δ., Ντάσκας, Κούκος, Τσακίρης
Έπαιξαν και οι: Κατσιφλώρος, Καραγιάννης, Θεοδοσάκης, Δαλούκας, Πασαλιμανιώτης, Ματσούκας, Παπαπαναγιώτου

ΑΣ ΛΑΜΙΑ: Κατσιφλώρος, Μαδούρας, Παπανικολάου Λ., Λίβας, Τσάμης, Κωστόπουλος, Αργύρης, Σιλεβίστας, Κυριάκος, Ψυχογιός, Μαντζίκος
Έπαιξαν και οι: Βλάχος (ΤΦ), Βέλλιος (ΤΦ), Παπανικολάου Β-Β, Χορμόβας Αλ., Ράπτης

ΓΗΠΕΔΟ: Χρισσού.

Θα ακολουθήσει αύριο αναλυτικό φωτορεπορτάζ...

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Θύμιος Αντωνόπουλος