ΠΑΣ Λαμία - Λεβαδειακός 1-0

Νίκη με… άρωμα Αργεντινής! (pics)

Τη δεύτερη φιλική του νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΠΑΣ Λαμία, επικρατώντας στο ΔΑΚ του Λεβαδειακού με σκορ 1-0.

Οι «κυανόλευκοι» ντεμπούταραν τη φετινή τους φανέλα, η οποία παραπέμπει σε Εθνική Αργεντινής και ο Μπερτόγλιο ήταν εκείνος που της έδωσε τη νίκη. Αέρας από τη χώρα του τανγκό...

Κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς η ομάδα μας, που είχε τις ευκαιρίες, ενώ το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση. Τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και εκτός αυτού.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Σαράνοβ, που έπιασε τα... άπιαστα και αποθεώθηκε, ενώ πολύ δουλειά έκαναν και πάλι οι Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς και Βάντερσον. Ο τελευταίος μάλιστα, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, αγωνίστηκε τραυματίας.

Καλύτερη η Λαμία, δεν της βγήκαν οι φάσεις

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όμως τα πρώτα λεπτά δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους. Στο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ Λαμία είχε ισορροπήσει, με το ματς να πηγαίνει στη δύναμη και τα νεύρα να μην λείπουν. Οι «κυανόλευκοι» γύριζαν τη μπάλα, είχαν την κατοχή, χωρίς όμως να απειλούν.

Αυτό, το έκαναν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 16', όταν ο Μπερτόγλιο έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Επστάιν στο αμέσως επόμενο λεπτό. Δείγμα της έντασης που υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, τα «γαλλικά» του κόσμου στον Γενικό Αρχηγό των Βοιωτών, όταν εκείνος την... είπε στον Δημούτσο που δεν τήρησε το fair play.

Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα μας είχε τα ηνία στο ματς και στο 23' ο Μπερτόγλιο έβγαλε πανέμορφη μπαλιά στο τον Μπαράλες, τον οποίο όμως πρόλαβε στην έξοδο του ο Μπάγιτς και του πήρε τη... μπουκιά από το στόμα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπλάζιτς γύρισε στον Τσούκαλο στην περιοχή, αυτός κοντρόλαρε και μοίρασε στον Επστάιν. Η επιλογή του Γερμανού όμως δεν ήταν καλή και το «χαλαρό» σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Μπάγιτς που μπλόκαρε εύκολα.

Στο 28ο λεπτό, Μπερτόγλιο και Μπαράλες συνδυάστηκαν εκ νέου, όμως ο δεύτερος δεν πρόλαβε για λίγο την καλή μπαλιά του συμπατριώτη του από δεξιά. Στο 31' οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Νανγκίς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως ο Σαράνοβ είπε «όχι» στην προσπάθεια του. Η απάντηση ήταν άμεση, με τον Μπλάζιτς στην αμέσως επόμενη φάση, να κάνει εκπλητική κούρσα πίσω από το κέντρο, να φτάνει έξω από την περιοχή και να σουτάρει. Ο Μπάγιτς ωστόσο έδιωξε δύσκολα και κράτησε το 0-0.

Ένα καλό σουτ του Μπαράλες στο 33' έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Τσαμπούρη το 35'. Στο 41', ο ΠΑΣ Λαμία είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε σέντρα, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν, η μπάλα έφτασε στον Τσούκαλο, όμως αυτός σούταρε ψηλά άουτ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, δεν είχαμε κάτι άλλο το αξιοσημείωτο, με εξαίρεση τον τραυματισμό του Βάντερσον στο κεφάλι.

Μπερτόγλιο και πάλι, τρομερός Σαράνοβ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λεβαδειακο να είναι πιο... ορεξάτος. Οι Βοιωτοί έκαναν μαζεμένες αλλαγές και τους... βγήκε. Ο Σαράνοβ όμως βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα. Αρχικά στο 53' είπε με δυσκολία «όχι» σε σουτ του Γιακουμάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, κατέβασε και πάλι ρολά σε προβολή του Έλληνα άσου, μετά από σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, πριν ο Παπαργυρίου διώξει σε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ Λαμία πήρε και πάλι μπάλα σταδιακά και στο 63' έφτασε στο γκολ. Μπουλούλης και Επστάιν συνδυάστηκαν, ο δεύτερος έκανε τη σέντρα και ο Μπερτόγλιο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Από εκεί και πέρα, οι «κυανόλευκοι» έριξαν το ρυθμό τους, δίνοντας μέτρα στους φιλοξενούμενους.

Στο 70' ο Σουμπίνιο έκανε ένα σουτ της... απελπισίας, στέλνοντας πολύ άουτ τη μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαράνοβ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Ντιόγκο. Στο 75' ο Ο Τσαμπούρης εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Όμο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ιωαννίδης τη δεύτερη, η μπάλα όμως έφυγε άουτ, ενώ στο 79' ο Ντιόγκο πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια, πριν ο Καραγκούνης μπει στην πορεία της μπάλας, μετά από γέμισμα του Επστάιν από αριστερά.

Ένα λεπτό αργότερα πάντως, η ομάδα μας έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ. Ο Επστάιν εκτέλεσε ένα κερδισμένο κόρνερ, ο Αναστασιάδης πήδηξε και πήρε την κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στην πλάτη του Όμο και στη συνέχεια στο δοκάρι, δημιουργήθηκε... αναμπουμπούλα, αλλά εν τέλει η φάση τελείωσε με επιθετικό φάουλ. Στα τελευταία λεπτά οι Βοιωτοί πίεσαν για την ισοφάριση, όμως ο ΠΑΣ Λαμία είχε τον έλεγχο.

Στο 92' ο Επασί δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ένα φαλτσαριστό σουτ του Μπούντνικ, ύστερα από ωραία ενέργεια του Καραγκούνη, ενώ στο 94' ο Κατσίκας έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Τσαμπούρη. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Σαράνοβ (77' Κατσίκας), Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον (46' Παπαργυρίου), Βασιλαντωνόπουλος (83' Κωστίκας), Μπλάζιτς (72' Μπούντνικ), Επστάιν (83' Λαμπρόπουλος), Δημούτσος (55' Μπουλούλης), Τσούκαλος (59' Ρόμανιτς), Μπερτόγλιο (67' Άντρονικ), Μπαράλες (46' Καραγκούνης)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μπάγιτς, Όμο, Νανζίς, Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Ντιόγκο, Χατζηλάμπρος, Τσαμπούρης
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Σουμπίνιο, Βίντεκερ, Γιακουμάκης, Επασί, Ιωαννίδης, Βήχος

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.

Θα ακολουθήσει αύριο αναλυτικό φωτορεπορτάζ...