Έσπερος Λαμίας - Ερμής Αγιάς 64-66

Έχασε, αλλά άρεσε και με το… παραπάνω! (pics)

Ήταν πολύ ανταγωνιστικός, ωστόσο ο Έσπερος Λαμίας ηττήθηκε το απόγευμα της Τρίτης με σκορ 66-64 από τον Ερμή Αγίας.

Σε ένα από τα πιο δυνατά φετινά τους φιλικά προετοιμασίας και απέναντι σε μια ομάδα της Α2, οι Λαμιώτες δεν άφησαν το σκορ να ξεφύγει και μάλιστα στο τέλος θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη είχαν καλό πρόσωπο και άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν χέρι - χέρι μέχρι το 11-10, πριν ο Έσπερος ολοκληρώσει την περίοδο προηγούμενος με σκορ 16-16. Στη δεύτερη, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Οι Λαμιώτες είχαν μικρό προβάδισμα, πριν ο Ερμής περάσει μπροστά στο σκορ στο 24-22, φτάσει στο +7 (29-22) και πάει στο ημίχρονο με το 34-25.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ, με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη όμως, να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν. Μάλιστα, πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 41-39. Με σωστές επιλογές ωστόσο, η Αγιά πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το 48-45. Εκεί και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (53-46, 57-50). Όμως ο Έσπερος δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει. Μείωσε και μάλιστα λίγο πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-61. Η εμπειρία των Θεσσαλών όμως, μίλησε στα τελευταία λεπτά και με ένα επιμέρους 5-0, έκαναν το 66-64 και πήραν τη νίκη.

Τα δεκαλεπτα: 16-12, 25-34, 45-48, 64-66

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 6 (1), Μπερτσιμάς, Πάππος 6 (1), Παπανικολάου, Woods 5, Φύκας 7 (1), Φούντας 3, Αργύρης 3 (1), Τεπετίδης 8 (2), Ολύμπιος 9 (3), Παπαργυρόπουλος 14 (2), Ρετσινάς 3.