ΑΟ Αγρινίου - Έσπερος Λαμίας 82-67

Το πάλεψε στο Αγρίνιο, αλλά… (pics)

Την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής γνώρισε στο Αγρίνιο ο Έσπερος Λαμίας το απόγευμα της Κυριακής με σκορ 82-67.

Για την 3η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου, η ομάδα της πόλης μας πλήρωσε την αστοχία της και βρέθηκε να κυνηγάει σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη οι πιο έμπειροι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα. Με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να ξεφύγουν στο +18 (63-45). Οι Λαμιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με κύριο εκφραστή επιθετικά τον Ρήγα Παπαργυρόπουλο, μείωσαν ακόμα και στους 11 (69-58). Ωστόσο, κάτι η ευστοχία των Αγρινιωτών, κάτι οι κακές επιλογές των παικτών του Γιάννη Σοφογιάννη, δεν μπόρεσαν να μειώσουν κι άλλο. Στο 1,20' πριν τη λήξη, το Αγρίνιο έκανε το 80-66 και ουσιαστικά εκεί τελείωσε και το ματς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-33, 63-45, 82-67

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 15, Σταμίρης, Μιχάλογλου 9, Καπινιάρης 7, Χρήστου, Τσατάς 5(1), Σταμούλης 5(1), Γκρέκας 15(1), Μήτσου 14, Ψαράς 12(2)

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Ιωάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 11(1), Πάππος 3(1), Κατσαρές 7, Παπανικολάου, Φύκας 6, Φούντας 2, Αργύρης, Τεπετίδης 9, Ολύμπιος 5(1), Παπαργυρόπουλος 20(1), Ρετσινάς 4.