Έσπερος Λαμίας - ΓΣ Φαρσάλων 86-55

«Άστραψε», «βρόντηξε» και… έγραψε ιστορία! (vids&pics)

Ιστορία έγραψε το απόγευμα της Κυριακής ο Έσπερος Λαμίας, πετυχαίνοντας την παρθενική του νίκη σε επίπεδο Β' Εθνικής.

Η ομάδα της πόλης μας, παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο που έδωσε βροντερό «παρών» στο Χαλκιοπούλειο, επιβλήθηκε με σκορ 86-55 του ΓΣ Φαρσάλων για τη 2η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου.

Κορυφαίος από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ο Παπαργυρόπουλος με 21 πόντους, ενώ 17 σημείωσε ο Κατσαρές και από 11 οι Φύκας, Ρετσινάς και Ολύμπιος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ (7-4, 10-10) και τον Έσπερο να ξεφεύγει στο +5 στο 18-13 και στο +10 στο 24-14. Έτσι, πήγε στη δεύτερη περίοδο προηγούμενος με 24-16. Εκεί, δεν άλλαξε η κατάσταση, με τους Λαμιώτες να διατηρούν τη διαφορά ασφαλείας (29-18, 36-21) ξεφεύγοντας ακόμα και στ +18 (42-24). Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να μειώσουν, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 48-30.

Έχοντας πλέον το πάνω χέρι, ο Έσπερος καλούνταν να κάνει διαχείρηση στην επανάληψη και τα κατάφερε με το παραπάνω. Διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και έφτασε στο +26 στο 58-32 και το +30 αργότερα (67-37). Με τόση διαφορά ολοκληρώθηκε και η περίοδο (72-42). Το τελευταία δεκάλεπτο ήταν πλέον τυπική διαδικασία. Ο Έσπερος έφτασε να προγείται ακόμα και με 34 πόντους (84-50), με το ματς να ολοκληρώνεται με το εμφατικό 86-55.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 48-30, 72-42, 86-55

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ(Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 4 (1), Ρετσινάς 11 (3), Πάππος, Κατσαρές 17 (3), Παπανικολάου, Φύκας 11 (1), Παπαργυρόπουλος 21 (3), Φούντας 2, Αργύρης 2, Τεπετίδης 7, Ολύμπιος 11 (3).