Έσπερος Λαμίας - Φίλιππος Βέροιας 81-75

Στο τέλος… χαμογέλασε ο Έσπερος! (pics)

Τη δεύτερη φετινή του νίκη, με σκορ 81-75 επί του Φιλίππου Βέροιας, πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής ο Έσπερος Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο.

Για την 4η αγωνιστική της Β' Εθνικής του μπάσκετ, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση. Παρότι η ομάδα της Ημαθίας αποδείχθηκε... σκληρό καρύδι, οι Λαμιώτες δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς και να κάνουν το δύο στα δύο στην έδρα τους.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Παπαργυρόπουλος, Κατσαρές που σημείωσαν από 18 πόντους, ενώ με 16 τους ακολούθησε ο Τεπετίδης.

Ο Φίλιππος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μετά το γρήγορο 7-0, βρισκόταν μόνιμα μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (11-8, 16-13). Ο Έσπερος κατάφερε με ένα επιμέρους 5-0 να περάσει μπροστά στο σκορ στο 18-16, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 23-21. Εκεί, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Οι Βεροιώτες παρέμειναν μπροστά στο σκορ και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με οκτώ πόντους (38-30). Οι γηπεδούχοι μείωσαν (38-34) και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Φίλιππο να νικάει με 40-37.

Ίδια η εικόνα και στην επανάληψη. Οι Βεροιώτες έφτασαν ακόμα και στο +9 (51-42). Ωστόσο, οι Λαμιώτες δεν τα έχασαν και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, μείωσαν στον πόντο στο 53-52. Από εκεί και πέρα, ο Φίλιππος δεν ξέφυγε στο σκορ και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με το ισόπαλο 59-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι (65-65, 69-70, 73-73). Ωστόσο, με μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, ο Έσπερος πήρε κεφάλι και έφτασε στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-41, 61-61, 81-75

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 5 (1), Ρετσινάς 8 (2), Πάππος, Κατσαρές 18 (4), Παπανικολάου, Φύκας 4 (1), Παπαργυρόπουλος 18, Φούντας, Αργύρης 9 (1), Τεπετίδης 16 (4), Ολύμπιος 3 (1).