Αργώ Βόλου - Φιλαθλητικός Λαμίας 3-0

«Πλήρωσε» τα χαμένα σερβίς στο Βόλο… (pics)

Τη δεύτερη φετινή του ήττα, γνώρισε το Σάββατο στο Βόλο ο Φιλαθλητικός, με 3-0 σετ από την Αργώ.

Η ομάδα της Λαμίας στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής βόλεϊ ανδρών πλήρωσε τις αρκετές της απουσίες, αλλά και την έλλειψη ρυθμού λόγω της πολύ μικρής προετοιμασίας που έκανε. Παράλληλα δε, της στοίχισαν τα πολλά χαμένα σερβίς, με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει φυσιολογικά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την Αργώ να μπαίνει δυνατά στο παρκέ, υποχρεώνοντας του Λαμιώτες να την κυνηγάνε συνέχεια στο σκορ. Έτσι, το 25-18 ήρθε φυσιολογικά. Στο δεύτερο ο Φιλαθλητικός διόρθωσε τα λάθη του και μπήκε δυνατά. Προηγήθηκε με 6-1, όμως στη συνέχεια παρουσίασε αδυναμία στο τελείωμα των φάσεων. Οι Βολιώτες το εκμεταλλεύτηκαν, πήραν προβάδισμα, το διεύρυναν και έφτασαν στο 25-14 και το 2-0. Εκεί, οι γηπεδούχοι πήραν και ψυχολογία. Παρουσίασαν πολύ σταθερό πρόσωπο στο τρίτο σετ και έφτασαν δίκαια στο τελικό 25-17.

Να σημειωθεί εδώ πως ο Φιλαθλητικός έχει μπει στο φετινό πρωτάθλημα με σχεδόν μηδαμινή προετοιμασία. Αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός πως δεν είχε αρκετές ώρες ελεύθερες προκειμένου να προπονηθεί, ενώ κάποιες από τις προπονήσεις του ήταν... λειψές λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Πλέον, για την 6η αγωνιστική, θα υποδεχθεί την επόμενη εβδομάδα στο Χαλκιπούλειο την ΕΑ Λάρισας.

Τα σετ: 25-18, 25-14, 25-17

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: Μιχαλόπουλος, Τσιούμας, Μπενιάτας, Καρβούνης, Κουτρομάνος, Μαυράδας, Φλώρος.