Ίκαροι Σερρών - Έσπερος Λαμίας 72-76

Θρίλερ και επιτέλους… διπλό ο Έσπερος! (pics)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στις Σέρρες το απόγευμα της Κυριακής, ο Έσπερος Λαμίας έκανε την πρώτη φετινή του εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας στην παράταση με σκορ 76-72 των Ικάρων.

Ματς για πολύ γερά νεύρα αυτό της 11ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής μπάσκετ ανδρών, με τους γηπεδούχους να έχουν μόνιμα μικρό προβάδισμα μέχρι το 27', όταν για πρώτη φορά οι Λαμιώτες πέρασαν μπροστά. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Αφού ολοκληρώθηκε ισόπαλο, 61-61 οδηγήθηκε στην παράταση. Με δύο εύστοχα τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη έκαναν το 76-72 και πανηγύρισαν τεράστια νίκη στη «μάχη» της παραμονής.

Οι Σερραίοι ήταν αυτοί που είχαν μόνιμο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 14-4. Ωστόσο, ο Έσπερος με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να πάει στη δεύτερη περίοδο με το 19-19. Εκεί, οι Ίκαροι ξέφυγαν εκ νέου στο +10 (31-21). Εκ νέου όμως οι Λαμιώτες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στην ανάπαυλα σε 33-28.

Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και πήγαν στο 39-38, ενώ για πρώτη φορά στο ματς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 42-40 στο 3.34'. Στο 2.24' η ομάδα των Σερρών πήρε εκ νέου προβάδισμα (45-42), για να πάνε στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ισόπαλες 47-47. Εκεί το ματς έγινε... γκραν-γκινιόλ. Ίκαροι και Έσπερος πήγαιναν χέρι-χέρι (53-53), με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 3.24' με 56-55. Οι Λαμιώτες ξανά πήραν κεφάλι με σκορ 59-56, ωστόσο οι Σερραίοι με εύστοχο τρίποντο έκαναν το 59-59 και στη συνέχεια το 61-59 στα 2.00' πριν το τέλος. Ο Έσπερος ισοφάρισε σε 61-61 και θα μπορούσε να τελειώσει το ματς, αστοχώντας στα 11.3''. Δεν το «πλήρωσε» ωστόσο, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ίκαροι πήραν γρήγορα κεφάλι με σκορ 65-61, όμως ο Έσπερος επανήλθε άμεσα. Εκμεταλλεύτηκε τρεις χαμένες βολές των γηπεδούχων και πέρασε μπροστά στο σκορ με 70-69. Άμεση η αντίδραση των γηπεδούχων που ισοφάρισαν σε 70-70 στα 56'' πριν το τέλος. Εκεί, η μπάλα άρχισε να «καίει» και με τρίποντο του Ολύμπιου στα 34'' οι Λαμιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 73-70. Οι Σερραίοι μείωσαν σε 73-72, για να έρθει η... βόμβα του Τεπετίδη ως απάντηση. 76-72, με τους Ίκαρους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και τον Έσπερο να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-28, 47-47, 61-61, 72-76

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 6 (2), Ρούζιος 7 (1), Παπαργυρόπουλος 15 (1), Πάππος, Κατσαρές 13, Παπανικολάου, Φύκας 2, Μαντζούκας, Φούντας 2, Αργύρης, Τεπετίδης 18 (4), Ολύμπιος 15 (5).