ΠΑΟΚ - ΑΟ Λαμίας 3-0

Το πάλεψε όσο μπορούσε στη Θεσσαλονίκη!

Παρότι ήταν ιδιαίτερα μαχητικός, ο ΑΟ Λαμίας ηττήθηκε από τον ανώτερο ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή.

Για τη 10η και προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Pre League, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη το πάλεψαν στο δεύτερο και το τρίτο σετ. Η διαφορά δυναμικότητας με τον «Δικέφαλο» ωστόσο ήταν φανερήκαι δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι της συμπρωτεύουσας. Εξάλλου, αυτή ήταν και η δυσκολότερη έξοδος -θεωρητικά- για τις Λαμιώτισσες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε... φουριόζος στο ματς και με τον ΑΟ Λαμίας να είναι «νωθρός» έκανε γρήγορα και εύκολα το 1-0 με 25-9. Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη ωστόσο, στο δεύτερο σετ διόρθωσαν θεαματικά την εικόνα τους. Μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν, με τον «Δικέφαλο» να ισοφαρίζει σε 8-8. Ένα επιμέρους σερί 11-2, έστειλε τις γηπεδούχες στο 21-12. Εκεί που ο ΑΟΛ έδειχνε «εγκλωβισμένος» όμως, έβγαλε ψυχή.

Με ένα τρομερό 9-0, οι Λαμιώτισσες ισοφάρισαν σε 21-21. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, με το σετ να πηγαίνει σε πέντε ματς-πόιντ και τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 με σκορ 28-26.

Έχοντας πλεον ψυχολογία, ο ΠΑΟΚ μπήκε με περισσότερη όρεξη στο τρίτο σετ. Εκεί, ο ΑΟΛ μπόρεσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (5-5, 12-9, 14-13). Οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο +4 στο 17-13 και στο +5 στο 19-14. Πλέον, ο ΠΑΟΚ είχε και το μομέντουμ (20-17), φτάνοντας στο 3-0 με 25-17.

Τα σετ: 25-9, 28-26, 25-17

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 11 (11/22 επ.), Κλέπκου 7 (4/14 επ., 3 άσσοι, 63% υπ.), Κυριακίδου 13 (4/9 επ., 4 άσσοι, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (6/7 επ., 1 άσσος), Πλουμή 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 19 (18/28 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.) / Ξανθοπούλου (λ, 72% υπ.), Κελεσίδου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Τσιόγκα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Τσιτσιπλάμη, Λεονταρίδου, Κυπαρίσση, Αλτίνη

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Αγγέλης): Κιουτσιούκη 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Μπούκουρα 10 (9/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Πανοπούλου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Σαββίδου 1 (1/1 επ.), Φαλέγκα 12 (10/25 επ., 2 άσσοι, 80% υπ.), Κίσσα / Μάρκου (λ, 50% υπ.), Κλέτσα (λ), Καϊμάκη, Τσιλαλή 1 (1/3 επ.), Κόμνου, Παπαμίχου, Καϊμάκη, Τσιούμα.