ΑΟ Λαμίας - Παναθηναϊκός 0-3

Άξιζε κάτι παραπάνω! (pics)

Παρότι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και άξιζε κάτι παραπάνω, ο ΑΟ Λαμίας ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό στο Χαλκιοπούλειο.

Αν και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι δεδομένη, οι Λαμιώτισσες κοίταξαν στα μάτια το «τριφύλλι» και το πάλεψαν μέχρι τέλους -ειδικά στο δεύτερο και το τρίτο σετ.

Ιδιαίτερα αναφορά πρέπει να γίνει επίσης για τον κόσμο, που γέμισε το Χαλκιοπούλειο, δημιουργόντας πολύ ζεστή ατμόσφαιρα.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν φορτσάτες στο παρκέ και βγάζοντας την ποιότητα τους, έφτασαν σχετικά γρήγορα στο 1-0 με σκορ 25-13. Η δύναμη της έδρας, αλλά και η αποφασιστικότητα του ΑΟΛ ωστόσο, τον... έσπρωξε στην επανάληψη. Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη κοίταξαν στα μάτια τις «πράσινες» και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι σε όλο το σετ (6-8, 9-12, 17-18, 20-19). Οι Λαμιώτισσες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση (22-21), με τον Παναθηναϊκό να ανατρέπει την κατάσταση να προηγείται στο 24-23 και να κάνει το 2-0 με σκορ 25-23.

Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι (7-7, 12-11), με τον ΑΟΛ να παίρνει μικρή διαφορά στο 16-14. Το «τριφύλλι» ωστόσο με προσεκτικές επιθέσεις... τούμπαρε το ματς στο 21-20 και το έκανε ντέρμπι! Ο ΑΟ Λαμίας ισοφάρισε στο 23-23, με τον Παναθηναϊκό να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος, να κάνει το 25-23 και το τελικό 3-0.

Τα σετ: 13-25, 23-25, 23-25

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Καϊμάκη, Κίσσα, Κόμνου, Μάρκου, Πανοπούλου, Κιουτσιούκη, Κλέτσα, Μπούκουρα, Παπαμίχου, Τσιλαλή, Σαββίδου, Τσιούμα, Φαλέγκα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κυριάκος Καμπερίδης): Κουντουρά, Νούσια, Κοσμά, Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιακούλα, Κονοπάτσκα, Οικονομίδου, Λαμπρινίδου, Ρόγκα, Βογιατζόγλου Α., Κελεσίδη.

Θα ακολουθήσει αναλυτικό φωτορεπορτάζ...