Έσπερος Λαμίας - Φαίακας Κέρκυρας 69-63

«Χτίζει» σερί παραμονής! (vids&pics)

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής ο Έσπερος Λαμίας, επικρατώντας στο Χαλκιοπούλειο του Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 69-63.

Οι νησιώτες έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, αυτοί όμως με ψυχολογία από τις συνεχόμενες νίκες και τη δύναμη της έδρας κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα και τους 19 βαθμούς μετά από 13 αγωνιστικές στη Β' Εθνική του μπάσκετ ανδρών.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Κατσαρές που σημείωσε 23 πόντους, ενώ 11 πέτυχε ο Ολύμπιος και 7 ο Αργύρης. Σημειώνεται πως λόγω τραυματισμού απουσίαζε ο Τεπετίδης, ενώ στο 3.54' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, υπήρξε διακοπή αφού χτύπησε παίκτες των φιλοξενούμενων.

Το ματς ξεκίνησε με τον Έσπερο να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 7-6. Εκεί, με ένα επιμέρους 9-0, οι Κερκυραίοι ξέφυγαν στο +8 (15-7). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά πήγαν στη δεύτερη περίοδο πίσω στο σκορ με 19-12. Εκεί, η ομάδα της Λαμίας μπήκε βελτιωμένη και κατάφερε να πλησιάσει στο -4 (23-19 και το -1 στη συνέχεια (26-25). Ισοφάρισε στο 28-28 και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 31-30. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι την ανάπαυλα, εκεί όπου ο Φαίακας προηγούταν με 37-35.

Ο Έσπερος μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με τρεις (40-37, 42-39). Παρότι η Κέρκρα προσπέρασε στο 43-42, οι Λαμιώτες προηγήθηκαν εν συνεχεία για πρώτη φορά με πέντε πόντους (50-45) και επτά στη συνέχεια (52-45), για να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 52-48. Εκεί η ομάδα μας βρέθηκε να προηγείται με οκτώ πόντους (56-48). Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά (59-54), όμως ένα ξέσπασμα από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη τους έφερε στο +10 (64-54). Από εκεί και πέρα, ο Φαίακας προσπάθησαν να ξανά μπει στο ματς, όμως με σωστή διαχείρηση ο Έσπερος έφτασε στο τελικό 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-37, 52-48, 69-63

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 5 (1), Μπερτσιμάς, Πάππος 2, Κατσαρές 23 (2), Παπανικολάου, Φύκας 6, Παπαργυρόπουλος 6, Φούντας 4, Αργύρης 7 (1), Μαντζούκας, Ολύμπιος 11 (3).