Φιλαθλητικος Λαμίας - Φθία 3-0

Εύκολα η Φθία του «λαβωμένου» Φιλαθλητικού!

Η Φθία ήταν το βράδυ του Σαββάτου η νικήτρια στο λαμιώτικο ντέρμπι της Β' Εθνικής βόλεϊ ανδρών, επικρατώντας με 3-0 σετ του Φιλαθλητικού.

Μετά από ένα μήνα απραξίας, οι τυπικά γηπεδούχοι του Φιλαθλητικού, είδαν τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δραστήριοι στο ματς και να κάνουν το 1-0 σχετικά εύκολα με σκορ 25-16. Πιο ισορροπημένη η κατάσταση στα δύο επόμενα σετ και πάλι όμως η Φθία έπαιξε πιο μυαλωμένα. Έφτασε έτσι στο 3-0 με 25-21 και 25-22.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ήταν φανερή η διαφορά ομοιογένειας και αγωνιστικού ρυθμού ανάμεσα στις δύο ομάδες. Εξάλλου, οι νικητές γυμνάζονται τρεις φορές την εβδομάδα στο Χαλκιοπούλειο, την ώρα που ο Φιλαθλητικός είναι υποχρεωμένος να κάνει τις προπονήσεις του κάθε Παρασκευή αργά το βράδυ στο «κρύο» σχολικό γυμναστήριο του 1ου γυμνασίου.