Ποτέ αποκλεισμός από τον Παναθηναϊκό στην κανονική διάρκεια!

Ο «μύθος» των προκρίσεων επί της ΑΕΚ μεγάλωσε γενιές και γενιές οπαδών της Λαμίας, η αλήθεια όμως είναι πως η ομάδα μας έχει ιδιαίτερα καλή προϊστορία κόντρα σε έναν ακόμα «μεγάλο» του ελληνικού ποδοσφαίρου. Τον Παναθηναϊκό.

Μπορεί η περσινή τεράστια πρόκριση επί των «πρασίνων» στο Κύπελλο, να ήταν η πρώτη στην ιστορία της, ωστόσο η αλήθεια είναι πως η ομάδα μας ποτέ δεν έχει αποκλειστεί από το «τριφύλλι» σε κανονική διάρκεια αγώνα.

Η φετινή, είναι η τέταρτη φορά στην ιστορία των δύο ομάδων που «σταυρώνουν» στο Κύπελλο. Πέρυσι, οι «κυανόλευκοι» άφησαν εκτός συνέχειας τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στα χρονικά. Ποτέ όμως ο αθηναϊκός σύλλογος δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο στην επόμενη φάση μέσα στα 90 λεπτά.

Για την ακρίβεια και τις δύο υπόλοιπες φορές η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση. Τη σεζόν 1964-65 η Λαμία φιλοξενήθηκε από τους «πράσινους» στη Λεωφόρο. Προηγήθηκε με τον Ριζόπουλο νωρίς και ισοφαρίστηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Άντεξε το «σφυροκόπημα» του πανίσχυρου εκείνου Παναθηναϊκού στην κανονική διάρκεια, όμως «λύγισε» στην επανάληψη. Και παρά το φαινομενικά βαρύ 5-1, επέστρεψε με ψηλά το κεφάλι από το «Απόστολος Νικολαΐδης». Ούσα ομάδα Β' Εθνικής...

Ακόμα πιο δύσκολα στο «τριφύλλι» έβαλε η ομάδα μας τη σεζόν 1967-68. Και πάλι ως σύλλογος Β' Εθνικής, η Λαμία αυτή τη φορά φιλοξένησε στο ΔΑΚ τον Παναθηναϊκό. Αυτή τη φορά έφτασε ακόμα πιο κοντά στο ακατόρθωτο. Προηγήθηκε με τον Καρανικόλα στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί όμως, ισοφαρίστηκε από τον Δομάζο. Ακολούθησε μια παράταση γκραν - γκινιόλ, με τον Παναθηναϊκό να έχει απίστευτη τύχη και να σημειώνει το γκολ της νίκης στο τελευταίο λεπτό του τριαντάλεπτο. Το 120'!