Ακολουθήστε μας:

Άλλα αθλήματα

Φιλική ήττα για Έσπερο

Την πρώτη του φιλική ήττα και μάλιστα εντός έδρας γνώρισε το απόγευμα του Σάββατο ο Έσπερος Λαμίας. Ηττήθηκε με σκορ 72-76 από την Νίκη Βόλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί φέτος να αγωνίζονται μια κατηγορία κάτω από τον Έσπερο, αλλά παραμένουν μια πάρα πολύ καλή και δυνατή ομάδα που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει.

Στα του παιχνιδιού, το ματς ήταν ντέρμπι έως το 3ο δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 11 με 15 πόντους.

Στο 4ο δεκάλεπτο προσπάθησαν οι γηπεδούχοι για την ολική επαναφορά αλλά δυστυχώς ακόμα και στα φιλικά αποφασίζουν άλλοι.

Πρώτος σκόρερ για τον Έσπερο, ο Δαχρετζής με 18 πόντους και 4 τρίποντα, και ακολούθησε ο Μούτσα με 17 πόντους με 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-41, 53-62, 72-76.

Οι δύο ομάδες έδωσαν και ένα έξτρα δεκάλεπτο με τους δύο προπονητές να βάζουν κυρίως μικρούς σε ηλικία παίκτες. Για την ιστορία ο Έσπερος κέρδισε το έξτρα δεκάλεπτο με σκορ 20-18.

Τους 20 πέτυχαν: Μπαλτάς 10 με 2 τρίποντα, Μαντζούκας 5 πόντους, από 2 πόντους Λάμπας και Παπανικολάου, και 1 πόντο ο Γκιρίτσης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Γκόντγουιν 8, Μούτσα 17 (2), Μπαλτάς, Στογιάνοβιτς 8 (1), Λάμπας, Παπανικολάου 10 (2), Μαντζούκας, Τσιμίδης 5, Δαχρετζής 18 (4), Μπακόλιας, Γούντς 5, Γκιρίτσης 1.