Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Ήττα παρά τη βελτίωση στο Ηράκλειο!

Δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 η Λαμία την Πέμπτη το απόγευμα στο Ηράκλειο. Παρότι παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα, η ομάδα μας δεν απέφυγε την ήττα από τον ανώτερο ΟΦΗ με σκορ 2-0.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν καλή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της 15ης αγωνιστικής στο «Γεντί Κουλέ». Ο Ντέλετιτς μάλιστα, θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να τους ξανά βάλει στο ματς μετά το εύστοχο πέναλτι του Στάικου. Ωστόσο, αφού δεν το έκανε, ο Βαφέας στο τέλος «σφράγισε» το τρίποντο για τους Κρητικούς, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ίδια 11άδα όπως στο ματς με τον Άρη με μόνη διαφορά τον Ρόμανιτς, που αντικατέστησε τον Καραμάνο. Το παιχνίδι πάντως, δεν είχε κάτι το σημαντικό στα πρώτα είκοσι λεπτά. Ακόμα κι έτσι, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα σημεία και κατάφεραν να προηγηθούν από την άσπρη βούλα. Συγκεκριμένα το σουτ του Μπαλογιάννη στο 32ο λεπτό βρήκε στο χέρι του Αντέτζο. Ο Στάικος ανέλαβε την εκτέλεση και παρότι ο Επασί έπεσε σωστά, οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ.

Η ομάδα μας σε όλο το πρώτο μέρος είχε νωθρή παρουσία και έκανε εύκολα λάθη. Στο 39ο λεπτό μάλιστα, ο ΟΦΗ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως η κεφαλιά του Βούρου «τράνταξε» το δοκάρι, ενώ πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι σπατάλησαν μία ακόμα διπλή ευκαιρία με προσπάθεια των Μπαλογιάννη και Στράτζεον από πλεονεκτική θέση.

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά και στην επανάληψη. Στο 48′ μάλιστα έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Στάικος από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα στο… πρόσωπο του Σκόνδρα που έμεινε για λίγο αστο έδαφος. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΣ Λαμία ανέβασε ρυθμούς. Μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Ντέλετιτς είχε δύο ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσια. Αρχικά στο 60′ και μετά στο 62΄ο Σέρβος εξτρέμ επιχείρησε σουτ με το αριστερό. Και στις δύο περιπτώσεις όμως, ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 63ο λεπτό η ομάδα του Ηρακλείου είχε μοναδική ευκαιρία, με τον Στάρτζεον να νικιέται σε τετ α τετ από τον Επασί, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο πορτιέρε των γηπεδούχων δεν ανησύχησε στην εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη. Στο 71′ ο Ρόμανιτς γύρισε από αριστερά, με τη μπάλα να φτάνει στον Ντέλετιτς και αυτόν να την στέλνει άουτ. Και αφού οι «κυανόλευκοι» δεν σκόραραν, εν τέλει… τιμωρήθηκαν, με φοβερό γκολ του Βαφέα στο 85′.

ΟΦΗ (Περικλής Παπαπαναγής): Βάτερμαν, Ουές, Βούρος, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (75′ Βαφέας), Μπαλογιάννης (66′ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (87′ Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο (74′ Γρίβας)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας (72′ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης (72′ Μπιάρνασον), Τιρόνε (46′ Καραμάνος), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπουλί (86′ Βασιλακάκης)

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».