Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Γλύτωσε κι ας υποτίμησε τον ΑΟΤ!

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, βρίσκεται η Λαμία από το μεσημέρι της Τετάρτης.

Η ομάδα μας υποτίμησε τον ΑΟ Τρικάλων, που παρότι ομάδα της Football League την κοίταξε στα μάτια και την άγχωσε στο ΔΑΚ. Το τελικό 1-1 ωστόσο, σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου παιχνιδιού έδωσε την πρόκριση στην ομάδα.

Αυτό είναι και το μοναδικό που κρατάει ο Άκης Μάντζιος από το ματς, με τους ποδοσφαιριστές του να το αντιμετωπίζουν περισσότερο σαν αγγαρεία.

Ντεμπούτο και μάλιστα με γκολ έκανε ο Μπιανκόνι για την ομάδα μας, ενώ ο Μπάχανακ αποχώρησε με τραυματισμό στο πρώτο μέρος. Πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του ΠΑΣ Λαμία, προκειμένου οι λογιζόμενοι ως βασικοί να πάρουν ανάσες.

Το πήγε με… νεκρά!

Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Αυτό κυρίως λόγω του ενθουσιασμού του Μπιανκόνι για το ντεμπούτο του. Ο Βραζιλιάνος ήταν πολύ δραστήριος στα πρώτα λεπτά και πλησίασε δύο φορές το γκολ. Αρχικά στο 3′, όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Τιρόνε, πετάχθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς, πέρασε στα αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε δυνατά με τον Ζαρόπουλο να διώχνει δύσκολα. Ένα λεπτό αργότερα και σε εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα με γέμισμα στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος πήρε πολύ καλή κεφαλιά, πάλι όμως του είπε «όχι» ο Ζαρόπουλος.

Αυτό που έψαχνε ο Μπιανκόνι το βρήκε στο 11′. Σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος μέσα στην περιοχή, δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα, ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας αέρα δύο τερμάτων για την πρόκριση στους «κυανόλευκους». Παρά το 1-0, η ομάδα μας εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Κυριαρχούσε και δεν απειλούταν από τα Τρίκαλα.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη άξια αναφοράς στιγμή των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 24′, όταν το δυνατό μακρινό σουτ του Ριζογιάννη κατέληξε στην αγκαλιά του Κάχριμαν. Οι «κυανόλευκοι» κυκλοφορούσαν τη μπάλα από εκεί και πέρα, χωρίς όμως να κάνουν σωστές τελικές πάσες. Δεν απειλούνταν, ενώ μια προσπάθεια του Σάλιακα στο 29′ κατέληξε στην αγκαλιά του Ζαρόπουλου.

Κότρα στην ροή του αγώνα πάντως, στο 33′ οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν. Από το πουθενά και μετά από λάθος στην άμυνα, ο Πέλκας έκανε την κούρσα έξω από την περιοχή, πήρε μέτρα και σούταρε. Η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Βύντρα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κάχριμαν για το 1-1. Κάπου εκεί, ο ΑΟΤ πήρε ψυχολογία και ψάχτηκε και για δεύτερο γκολ. με εξαίρεση ωστόσο μια μακρινή προσπάθεια του Γιαννίτση που έφυγε άουτ στο 34′, δεν έκανε κάτι το αξιοσημείωτο. Έτσι, το 1-1 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Παραλίγο… κάζο!

Το 1-1 του πρώτου μέρους διατηρούσε τα Τρίκαλα στο κόλπο της πρόκρισης. Ήθελαν ένα ακόμα γκολ, με αποτέλεσμα να μην κάτσουν στην άμυνα και να πάρουν ρίσκα. Την ίδια ώρα βέβαια, η Λαμία που έβρισκε τους χώρους, δεν είχε καθαρό μυαλό όμως και δεν τελείωνε σωστά τις φάσεις.

Σε κάθε περίπτωση, οι «κυανόλευκοι» παρέμεναν καθολική ανώτεροι απότ υος αντιπάλους τους. Στο 53′ ο Σάλιακας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια αριστερά, όμως ο Ζαρόπουλος με υπερένταση έδιωξε στο πρώτο δοκάρι με το ένα χέρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρόμανιτς έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, έπεσε αλλά πρόλαβε και γύρισε τη μπάλα με αυτοθυσία για τον επερχόμενο Βασιλόγιαννη που σούταρε δυνατά, με τον Ζαρόπουλο να μπλοκάρει εντυπωσιακά.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Κάχριμαν, για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 62′. Σε οργανωμένη επίθεση του ΑΟΤ, ο Γιαννίτσης από δεξιά σέντραρε, το γυριστό σουτ του Παπαγεωργίου στην περιοχή όμως έφυγε άουτ . Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση. Σε κόρνερ του Σάλιακα από δεξιά, ο Μπιανκόνι στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα ωστόσο βρήκε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Στο 67ο λεπτό δε, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς, χωρίς να τα καταφέρουν. Σε φάση διαρκείας στα καρέ των Τρικάλων, τα σουτ των Μπιανκόνι και Ρόμανιτς βρήκαν σε σώματα. Ο επερχόμενος Δημούτσος επιχείρησε ένα σουτ με δύναμη έξω απο την περιοχή, με τον Ζαρόπουλο να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ.

Σταδιακά ο ΑΟΤ ανέβαζε την απόδοση του, με την ομάδα μας να του δίνει χώρους και να αμύνεται. Είναι γεγονός πως παρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς παίχτηκε στο μισό της Λαμίας. Ακόμα κι έτσι πάντως, λίγο έλειψε στο 86′ ο Μπιανκόνι να το «καθαρίσει». Σε σέντρα του Σάλιακα από δεξιά, ο Βραζιλιάνος υπό πίεση έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος και κατεύθυνση προς το τέρμα, με τον Οικονομόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντόσης κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Κάχριμαν όμως. Στο 90ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρουν εκ νέου. Σε μπαλιά πίσω από τη σέντρα, ο Μπιανκόνι έκανε την κούρσα, πέρασε τους αμυντικούς και το τερματοφύλακα Ζαρόπουλο, πλάσαρε από πλάγια θέση, όμως ο Οικονομόπουλος πρόλαβε και έδιωξε πριν περάσει ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή.

Τα τελευταια λεπτά το παιχνίδι έγινε… θρίλερ, ενώ μάλιστα, ο ΑΟΤ σπατάλησε στην τελευταία φάση του αγώνα μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-1, με τον Βέρτζο στο 95′ να «σημαδεύει» το δοκάρι. Ακόμα και έτσι, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και έστειλε τη Λαμία στην επόμενη φάση.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Σάλιακας, Μπάχανακ (24′ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Δημούτσος, Τιρόνε (72′ Βλαχομήτρος), Βύντρα, Ρόμανιτς (78′ Μπουλούλης), Μπιανκόνι

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ντόσης, Παπαγεωργίου, Ριζογιάννης, Ελευθεριάδης (75′ Λώττας), Γρηγορόπουλος (60′ Βέρτζος), Πέλκας, Τσίπρας, Σταματής (68′ Τεγούσης)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.