Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Άξιζε το διπλό, αλλά δεν «Χ»άθηκε!

Η Λαμία κρατούσε στα χέρια της ένα σπουδαίο διπλό, ωστόσο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 95′ ο Παναιτωλικός της «έκλεψε» έναν βαθμό και το 1-1.

Οι Αγρινιώτες πέταξαν στα… σχοινιά την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο και την «σφυροκόπησαν» χωρίς έλεος. Ακόμα κι έτσι ωστόσο, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου βρήκαν τη λύση στο ψηλό παιχνίδι και με γκολ του Μπεχαράνο πήραν κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη «έπνιξαν» με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία τους γηπεδούχους, δεν τους άφησαν να πατήσουν περιοχή και έδειχναν να κρατούν τους τρεις βαθμούς. Αυτοί ωστόσο δεν ήρθαν, αφού μια στιγμή ολιγωρίας στο 95′ ήταν αρκετή προκειμένου ο Ντάουντα να κερδίσει πέναλτι και να το μετατρέψει σε γκολ.

Με τον αποψινό βαθμό, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στους 23 βαθμούς και το -3 από την εξάδα που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Σημειώνεται πως η συγκεκριμένη νίκη, είναι η πρώτη στην ιστορία της ομάδας μας σε επαγγελματικό επίπεδο στο Αγρίνιο.

«Μπλόκαρε» από την ασταμάτητη πολιορκία

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο παιχνίδι, με στόχο να βρει το γκολ από νωρίς. Από τα πρώτα λεπτά πίεσε ψηλά τη μπάλα, με αποτέλεσμα να την… αποδιοργανώσει εντελώς. Μόλις στο 2′ μάλιστα είχε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Από ενέργεια του Ντάλσιο, ο Άλβαρεζ «ζύγισε» το πόδι του έξω από την περιοχή και σούταρε, με τη μπάλα να «τραντάζει» το δοκάρι και αφού ο Θεοδωρόπουλος την βρήκε ελάχιστα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζανακάκης από δεξιά έκανε ένα γύρισμα, η μπάλα έφυγε πολύ άουτ όμως.

Στο 10′ και μετά από φάση διαρκείας στα «κυανόλευκα» καρέ, Ντίας και Τζανακάκης δεν μπόρεσαν να βρουν χώρο για σουτ. Η μπάλα από… στραβοκλωτσιά κατέληξε στο κεφάλι του Άλβαρεζ, όμως δεν ανησύχησε τον Θεοδωρόπουλο που ακολούθησε τη φάση και μπλόκαρε εύκολα. Η πρώτη τελική για την ομάδα μας καταγράφηκε δύο λεπτά αργότερα. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου πίεσαν πολύ ψηλά, οι αμυντικοί του Παναιτωλικού απομάκρυναν λανθασμένα πάνω στον Σάλιακα που από μακριά στα δεξιά πήρε τα βήματα και έκανε ένα «γεμάτο» σουτ. Ο Κνετ δεν αιφνιδιάστηκε ωστόσο και μπλόκαρε σταθερά.

Στο 15ο λεπτό, οι Αγρινιώτες έχασαν νέα ευκαιρία για να σκοράρουν. Σε σέντρα από αριστερά και στην προσπάθεια του να διώξει, ο Σκόνδρας πήρε μια κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα και έφυγε ελάχιστα κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρόσα από δεξιά έκανε πολύ ωραία ενέργεια, «έκοψε» στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΠΑΣ Λαμία δυσκολευόταν πολύ να κρατήσει τη μπάλα και φαινόταν επηρεασμένος από τον πολύ γρήγορο ρυθμό που είχαν δώσει οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι. Έκανε παράλληλα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Στο 18′ οι Αγρινιώτες είχαν νέα διπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Θεοδωρόπουλος είπε δύο φορές «όχι» όμως. Αρχικά στην ατομική ενέργεια και το σουτ του Άλβαρεζ από αριστερά και στην επαναφορά στο σουτ του Ρόσα από την άλλη πλευρά. Στο 23′ ο Βάντερσον μετά από χτύπημα φάουλ και διώξιμο της άμυνας, τροφοδότησε κάθετα τον Σάλιακα που από πολύ πλάγια θέση έκανε κάτι μεταξύ γυρίσματος και σουτ, με τον Κνετ να μπλοκάρει.

Πήρε μέτρα και προηγήθηκε κόντρα στη ροή

Στο μισάωρο, ο Παναιτωλικός εξακολούθησε να ελέγχει το παιχνίδι, η Λαμία ωστόσο ανέβασε την απόδοση της και βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας. Γεγονός στο οποίο βοήθησε και η εσωτερική αλλαγή του Μάντζιου, που «φόρτωσε» τα χαφ με πέντε παίκτες. Στο 30′ ο Δημούτσος έκανε έξυπνο γέμισμα για το κεφάλι του Καραμάνου, ο Κέβιν πήγε να του… πάρει τη μπουκιά από το στόμα, όμως λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, πριν οι συμπαίκτες του απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Δύο λεπτά αργότερα και σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Ντίας πήρε την κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα όμως πολύ άουτ. Η απάντηση ήρθε στο 35′, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα από αριστερά, ο Μπεχαράνο πήρε στην περιοχή μια κεφαλιά με πλάτη στο τέρμα, μπόκαρε όμως ο Κνετ. Στο 38ο λεπτό και σε ωραία σέντρα του Ντάλσιο από δεξιά, ο Ντίας πήρε την κεφαλιά προ του Θεοδωρόπουλου που έκανε έξοδο με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Η απόλυτη… ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 43′, όταν κόντρα στη ροή του ματς, οι «κυανόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ. Σε φάση διαρκείας, η μπάλα κατέληξε στα αριστερά στον Ρόμανιτς που έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα για το κεφάλι του Μπεχαράνο. Αυτός πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, χωρίς να πανηγυρίσει.

Πάντως, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων συγκεκριμένα, ο Τζανακάκης από δεξιά «παίδεψε» τη μπάλα στα όρια της περιοχής και σούταρε, με τον Θεοδωρόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει με τις γροθιές δύσκολα σε κόρνερ. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε στο ημίχρονο.

Τον… έπνιξε με την άμυνα της!

Έχοντας το σκορ που ήθελε, η Λαμία δεν είχε λόγο να ρισκάρει. Στην επανάληψη λοιπόν, έδωσε μέτρα στον Παναιτωλικό και έκατσε στο μισό της. Η εικόνα των «κυανολεύκων» ήταν σαφώς βελτιωμένη, με πιο οργανωμένες τις γραμμές τους και παρότι οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να είναι πιο δραστήριοι, δεν μπορούσαν να βρουν χώρους.

Στο 57′ και σε οργανωμένη επίθεση της ομάδας του Αγρινίου, ο Άλβαρεζ γύρισε στον Ντάλσιο που από μακριά έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα. Είναι γεγονός ωστόσο πως η ομάδα μας ανασταλτικά είχε πολύ καλή λειτουργία στο δεύτερο μέρος και απειλήθηκε ελάχιστα. Μάλιστα, στο 71ο λεπτό να μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Δημούτσος τροφοδότησε αριστερά τον Μπεχαράνο, αυτός έκανε ωραία σέντρα, με τον Καραμάνο να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, τον Βασιλόγιαννη να πετάγετε πίσω από την άμυνα και προ του Κνετ να πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΣ Λαμία συνέχισε να αμύνεται πολύ οργανωμένα και να μην αφήνει χώρους στους γηπεδούχους. Οι τελευταίοι -όπως ήταν λογικό- όσο περνούσε η ώρα πίεζαν ακόμα περισσότερο. Στο 85′ και από εκτέλεση φάουλ του Κέβιν από δεξιά και προσωρινό διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Ντουάρτε που κατέβασε ωραία στην περιοχή, έκανε όμως πολύ κακό τελείωμα και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρόσα πέρασε έξυπνα τη μπάλα συρτά για τον Γιοβάνοβιτς στην περιοχή. Αυτός όμως αιφνιδιάστηκε και ο Θεοδωρόπουλος πρόλαβει να βγει στα πόδια του και να μαζέψει πριν πλασάρει.

Το απόλυτο ξενέρωμα

Το παιχνίδι όδευε στο τέλος του, με τη Λαμία να κρατάει τρεις πολύτιμους βαθμούς στα χέρια της. Στην τελευταία -κυριολεκτικά- φάση του αγώνα ωστόσο, την… πάτησε. Στο 95′ και σε μια από τις ελάχιστες ολιγωρίες της άμυνας στο δεύτερο μέρος, ο Αντέτζο έχασε τον Ντάουντα στην περιοχή. Αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο που τον ανέτρεψε και ο κ. Τζήλος έδειξε τη βούλα του πέναλτι.

Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του και παρότι ο πορτιέρε της ομάδας μας έπεσε στη σωστή γωνία, τον νίκησε διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (56′ Ταχάρ), Γιοβάνοβιτς, Σιέστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (59′ Ντουάρτε), Ρόσα (72′ Ντάουντα), Ντίας, Άλβαρεζ, Μπαΐροβιτς

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σάλιακας (70′ Βασιλόγιαννης), Πλιάτσικας, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Ασίγκμπα, Δημούτσος (94′ Σάσι), Ρόμανιτς (92′ Βύντρα), Καραμάνος

ΓΗΠΕΔΟ: Παναιτωλικού.