Τέλος εποχής για το ΔΑΚ Λαμίας, αφού από την Τρίτη έχει πλέον και επίσημα όνομα… «Αθανάσιος Διάκος».
Η δημοτική αρχή προχώρησε σήμερα (20/9) στην εγκατάσταση πινακίδας στην κεντρική είσοδο του γηπέδου, όπου φέρει το όνομα του ήρωα της επανάστασης του 1821. Οριστικοποίησε έτσι την αλλαγή ονομασίας του γηπέδου. Κάτι που είχε τεθεί σε συζήτηση από το δημοτικό συμβούλιο από τις 17 Απριλίου του 2019 και είχε μείνει πίσω λόγω της πανδημίας και των καθυστερήσεων που έφερε.
Πρόκειται για μια ιστορική αλλαγή, δεδομένου πως από το 1952, όταν και κατασκευάστηκε το γήπεδο της πόλης μας αποκτά για πρώτη φορά δικό του όνομα.
Υπενθυμίζεται πως την αρχική εισήγηση για την αλλαγή ονομασίας του Εθνικού Σταδίου Λαμίας -όπως το γνώρισαν- οι παλαιότεροι, είχε κάνει ο Τάκης Συλεούνης, ενώ ο αντιδήμαρχος και πρόεδρος του Ερασιτέχνη ΠΑΣ Λαμία, Πάνος Φώσκολος ήταν εκείνος χάρη στην επιμονή του οποίου το θέμα είχε πέσει στο τραπέζι και δεν είχε… παρακαμφθεί. Άλλωστε διάφορα γραφειοκρατικά θέματα τότε είχαν «παγώσει» τις εξελίξεις.
ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΛΑΘΟΣ ΜΙΜΗΤΙΣΜΟΣ…….ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΙΑΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ…….!!!
ΜΠΡΑΒΟ …..ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ……ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΠΟΛΗ…..!!!
ΦΙΛΑΘΛΟΣ
3 years ago
Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση, αυτής της σωστής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου.
Όπως & άλλες πόλεις με ήρωες (Τρίπολη-Θ. Κολοκοτρώνης, Πειραιάς-Γ. Καραϊσκάκης), έτσι & εμείς πράξαμε το αυτονόητο…σε όλη την Ελλάδα & στο Εξωτερικό οι Έλληνες θα φέρνουν στην σκέψη τους, τον μεγάλο ήρωα της Ρούμελης. Έτσι & αλλιώς στα Σχολεία δεν μαθαίνουν τα Ελληνόπουλα την Ιστορία τους, ας την μάθουν έτσι….
ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΛΑΘΟΣ ΜΙΜΗΤΙΣΜΟΣ…….ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΙΑΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ…….!!!
ΜΠΡΑΒΟ …..ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ……ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΠΟΛΗ…..!!!
ΦΙΛΑΘΛΟΣ
3 years ago
Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση, αυτής της σωστής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου.
Όπως & άλλες πόλεις με ήρωες (Τρίπολη-Θ. Κολοκοτρώνης, Πειραιάς-Γ. Καραϊσκάκης), έτσι & εμείς πράξαμε το αυτονόητο…σε όλη την Ελλάδα & στο Εξωτερικό οι Έλληνες θα φέρνουν στην σκέψη τους, τον μεγάλο ήρωα της Ρούμελης. Έτσι & αλλιώς στα Σχολεία δεν μαθαίνουν τα Ελληνόπουλα την Ιστορία τους, ας την μάθουν έτσι….
0
votes
2 Comments
Most Voted
3 years ago
ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΛΑΘΟΣ ΜΙΜΗΤΙΣΜΟΣ…….ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΙΑΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ…….!!!
ΜΠΡΑΒΟ …..ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ……ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΠΟΛΗ…..!!!
3 years ago
Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση, αυτής της σωστής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου.
Όπως & άλλες πόλεις με ήρωες (Τρίπολη-Θ. Κολοκοτρώνης, Πειραιάς-Γ. Καραϊσκάκης), έτσι & εμείς πράξαμε το αυτονόητο…σε όλη την Ελλάδα & στο Εξωτερικό οι Έλληνες θα φέρνουν στην σκέψη τους, τον μεγάλο ήρωα της Ρούμελης. Έτσι & αλλιώς στα Σχολεία δεν μαθαίνουν τα Ελληνόπουλα την Ιστορία τους, ας την μάθουν έτσι….