Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Δεν είναι δυνατόν!!!

Τα αμυντικά της μπλακ-άουτ και την ατυχία της «πλήρωσε» το βράδυ της Δευτέρας η Λαμία, γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα! Αυτή τη φορά με σκορ 2-1 από τον Βόλο μέσα στο «Αθανάσιος Διάκος».

Σε ένα ματς που δεν ήταν χειρότερη, η ομάδα μας είχε την ατυχία να χάσει με τραυματισμούς τους Βύντρα, Μπεχαράνο, ενώ ο Μπιανκόνι έχασε πέναλτι πριν βρει το γκολ στην επανάληψη. Πέραν αυτού, δέχθηκε δεύτερο γκολ τη στιγμή που είχε πάρει ψυχολογία, δείγμα της… κακοδαιμονίας που κουβαλάει.

Σε κάθε περίπτωση, με τη σειρά τους ήττα, οι «κυανόλευκοι» έκαναν αρνητικό ρεκόρ σε επίπεδο Super League, αφού αυτό είναι το χειρότερο ξεκίνημα τους στην κατηγορία. Πράγμα που δείχνει πως η διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων έρχεται στο κατάλληλο σημείο, ώστε ο ΠΑΣ Λαμία να βρει τις ισορροπίες του και οι νεοφερμένοι να ενσωματωθούν καλύτερα.

Λάθη και… τάσεις αυτοκτονίας!

Ο Βόλος ήταν εκείνος που έδειχνε να έχει καλύτερα πατήματα στα πρώτα λεπτά του ματς, το οποίο πάντως ήταν ισορροπημένο. Η Λαμία προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές να «φτιάξει» το παιχνίδι, χωρίς να παίρνει ρίσκα και αφήνοντας χώρους στους φιλοξενούμενους. Αυτοί είχαν και την πρώτη τελική στο ματς στο 11′, όταν ο Ριένστρα κουβάλησε τη μπάλα και πήρε τα βήματα, δοκίμασε το πόδι του από απόσταση, αλλά δεν ανησύχησε τον Θεοδωρόπουλου που μπλόκαρε σταθερά.

Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ομάδας μας να απειλήσει, φτάνοντας κοντά στο γκολ. Ο Χατζηστραβός συνδυάστηκε από δεξιά με τον Καραμάνο, από κεφαλιά του τελευταίου ο νεαρός μεσοεπιθετικός βγήκε πίσω από την άμυνα, μπερδεύτηκε με τον Μπιανκόνι και πλάσαρε, αλλά η προσπάθεια του ήταν… χλυαρή και ο Γκαραβέλης μπλόκαρε. Στο 20′ και από βαθιά μπαλιά του Μπαριέντος στην περιοχή και διώξιμο του Βύντρα σε πρώτο χρόνο, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Τσοκάνη που σούταρε με πολλά σώματα μπροστά του και ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε.

Κάπου εκεί ήρθε το ολιγόλεπτο… μπλακ άουτ στην άμυνα του ΠΑΣ Λαμία. Το οποίο και πάλι πλήρωσε ακριβά. Συγκεκριμένα, στο 24′ ο Αντέτζο έκανε λάθος στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα πάνω σε αμυντικό, αυτός τροφοδότησε τον ξεχασμένο Δουβίκα, που από δεξιά μπήκε αμαρκάριστος στην περιοχή και «εκτέλεσε» εύστοχα τον Θεοδωρόπουλο ανοίγοντας το σκορ.

Στο 26′ και σε γέμισμα από δεξιά, η μπάλα απομακρύνθηκε προσωρινά, με τον Μπιανκόνι να κάνει ένα δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή. Όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε εύκολα. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και δεύτερο τραγικό λάθος που λίγο έλειψε να στοιχίσει στα μετόπισθεν. Ο Χατζηστραβός στην προσπάθεια του να κοντρολάρει τη μπάλα γύρισε προς τα πίσω, ο Δουβίκας «έκλεψε» και άνοιξε αριστερά στον αμαρκάριστο Μπαριέντος, πριν αυτός πλασάρει όμως ο Θεοδρόπουλος βγήκε και μπλόκαρε σωτήρια.

Στο 32ο λεπτό ο Σαραμαντάς τροφοδότησε στα αριστερά τον Βασιλόγιαννη, αυτός πανέξυπνα έβαλε στην πλάτη τον Τέκιο και αυτός τον ανέτρεψε. Ωστόσο με τη χρήση VAR ο κ. Παπαδόπουλος πήρε πίσω την αρχική του απόφαση για πέναλτι και έδωσε φάουλ εκτός περιοχής. Στο ριπλέι πάντως, η φάση κάθε άλλο παρά ξεκάθαρη ήταν.

Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε πολύ, με τους «κυανόλευκους» να ψάχνουν την ισοφάριση. Στο 41′ ο Σαραμαντάς έκανε γέμισμα από δεξιά, ο Μπιανκόνι έπιασε γεμάτη κεφαλιά στο ύψος της περιοχής, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Από κεφαλιά του Τσοκάνη στην περιοχή, ο Κολόμπο στην προσπάθεια του να διώξει προ του Μπιανκόνι, βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Αυτή τη φορά ήταν ξεκάθαρο πέναλτι. Ωστόσο ο Γκαραβέλης νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Μπιανκόνι και κράτησε το 1-0. Σκορ που παρέμεινε στην ανάπαυλα.

Ψυχρολουσία εκεί που πήρε τα πάνω της!

Η επανάληψη ξεκίνησε με ιδανικούς… οιωνούς για τη Λαμία! Μόλις στο 48′ ο Καραμάνος βρήκε στα δεξιά τον Χατζηστραβό, που κέρδισε την κόντρα από το Δημόπουλο μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Μπιανκόνι. Ο Βραζιλιάνος εξ’ επαφής δεν δυσκολεύτηκε και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 μέσα σε έξαλλα πανηγυρία.

Το γκολ αυτό έδωσε άλλη ψυχολογία στους παίκτες του Γιώργου Πετράκη που πήραν τον έλεγχο του ματς. Αυτό απέκτησε… άγρια ομορφιά με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Στο 53′ ο Βόλος έφυγε στην κόντρα, με τον Μαρτίνες να βρίσκει τον Δουβίκα στον άξονα και αυτόν να γυρίζει αριστερά του Φεράρι. Αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεντάκης βρήκε χώρο από δεξιά, σήκωσε κεφάλι και σούταρε από μακριά με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΣ Λαμία είχε τον έλεγχο του ματς. Κόντρα στη ροή όμως, στο 64ο λεπτό ήρθε και πάλι… ψυχρολουσία. Ο Μαρτίνες από δεξιά πήγε ως το κόρνερ και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στην περιοχή, με τον Δουβίκα να φεύγει πίσω από τον Αντέτζο και να πλασάρει εύστοχα τον Θεοδωρόπουλο από κοντά για το 2-1.

Το γκολ αυτό δεν έδινε άλλη επιλογή στην ομάδα μας από το να πιέσει. Ο Γιώργος Πετράκης πέρασε στον ματς τους νεοφερμένους Ντέλετιτς, Βασιλακάκη και Αραμπούλι, την ώρα που έχανε αναγκαστικά τους Βύντρα και Μπεχαράνο. Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να δώσουν αυτοί το ρυθμό στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ήταν φανερό όμως πως δεν είχαν την απαραίτητη ηρεμία για να «φτιάξουν» φάσεις.

Στο 79′ ο Μπούλουλης από δεξιά γύρισε στον Βασιλακάκη, που έστρωσε τη μπάλα μπροστά του και σούταρε με τον Γκαραβέλη να πέφτει και να μαζεύει. Όσο η ώρα περνούσε, οι Θεσσαλοί έδιναν χώρους στην ομάδα μας και έκλειναν χώρους. Με τη σειρά της η Λαμία προσπαθούσε να βρει διόδους, χωρίς να τα καταφέρνει ωστόσο. Τα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Γιώργος Πετράκη έβγαλαν… άγχος, με αποτέλεσμαοι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν σχετικά εύκολα και το 2-1 να παραμείνει.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα (45+3′ Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Σαραμαντάς, Γκούγκα (65′ Βασιλακάκης), Μπεχαράνο (75′ Μπουλούλης), Χατζηστραβός (75′ Αραμπούλι), Καραμάνος, Βασιλόγαννης (46′ Ντέλετιτς), Μπιανκόνι

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο (55′ Ντεντάκης), Σάντσες (23′ Δημόπουλος), Κολόμπο, Φεράρι, Τσοκάνης, Ριένστρα, Μαρτίνες, Μπαριέντος (55′ Γκουαρατσένα), Περέα (81′ Κιάκος), Δουβίκας

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».