Ακολουθήστε μας:

ΕΠΣ Φθιώτιδας

Εξ’ αναβολής τρίποντο για Αταλάντη!

Πολύ σημαντική νίκη -την πρώτη της μετά την επανέναρξη- πανηγύρισε την Τετάρτη η Αταλάντη.

Οι Λοκροί επιβλήθηκαν εντός έδρας με σκορ 2-0 του Αλμυρού στο εξ’ αναβολής παιχνίδι τους για τον 4ο όμιλο, έχοντας πολύ καλή παρουσία. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δύο γκολ και δοκάρι. Στην επανάληψη, είχαν σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 2-0.

Το «καθάρισε» πριν την ανάπαυλα

Ο Αλμυρός ήταν εκείνος που είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Κοντοβά στο ματς, στο 8′, αλλά η Αταλάντη επέβαλλε νωρίς το ρυθμός της στο ματς. Αφού ο Δουβάρας λοιπόν δεν τα κατάφερε σε δύο περιπτώσεις νωρίτερα, στο 18′ οι Λοκροί άνοιξαν το σκορ, όταν σε σέντρα του Τσακανίκα από δεξιά, ο Κώστας Μαλισσόβας με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν σχετικά μοιρασμένο, με τον Ανδρούτσο να λέει «όχι» σε χτύπημα φάουλ του Κοντοβά στο 24′ και τον αντίπαλο γκολκίπερ να παίρνει… εκδίκηση στο καλό σουτ του Δουβάρα τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Ανδρούτσος στο 35′ και πάλι χρειάστηκε να δηλώσεις «παρών», αποκρούοντας ενστικτωδώς από τη μικρή περιοχή το ανάποδο ψαλίδι του Κοντοβά, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Κώστας Μαλισσόβας «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου είχαμε ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να μην τηρούν το fair play, ωστόσο πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια, η Αταλάντη βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Μαλέρδο να κάνει το 2-0 από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

Μπορούσε και το κάτι παραπάνω…

Παρά το 2-0 του πρώτου μέρους, η Αταλάντη συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη. Ο Λυτάκης με κεφαλιά στο 50′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγο έλειψε να κάνει τρία τα τέρματα των Λοκρών, με τον Ανδρούτσο στο 58′ να λέει και πάλι «όχι», αυτή τη φορά σε συρτό σουτ του Μυργιώτη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Χαϊκάλης ανάγκασε τον αντίπαλο πορτιέρε να διώξει με υπερένταση, για να επέμβει σωτήρια ο Μακρόπουλος και με εκπληκτικό τάκλιν να «καθαρίσει» το τετ-α-τετ του Αραπίτσα στο 64′.

Στο 65ο λεπτό η Αταλάντη έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα της, όταν η μπάλα έφυγε άουτ σε κεφαλιά εξ’ επαφής του Δουβάρα. Στο 67′ και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε υπερένταση, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Λυτάκη, ενώ το σουτ του Τζιβελέκη στο 70′ έφυγε στην εξωτερική πλευρα των δικτύων. Στο 72′ ο Τζιβελέκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τη μπάλα να καταλήξει κόρνερ, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Ανδρούτσος έδιωξε σε κόρνερ το καλό σουτ του Μυργιώτη.

Στο 85ο λεπτό η κεφαλιά του Τζιβελέκη σε εκτέλεση φάουλ, έφυγε λίγο έξω, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους.