Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Καλό καλοκαίρι με διπλό στη Ριζούπολη!

Με νίκη ολοκλήρωσε ο ΠΑΣ Λαμία τις υποχρεώσεις του για τη φετινή σεζόν. Έχοντας κάθε άλλο παρά αδιάφορο πρόσωπο, η ομάδα μας επικράτησε με σκορ 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη και έκλεισε με θετικό πρόσημο την τέταρτη παρουσία της στη Super League.

Παρότι αμφότεροι ήταν αδιάφοροι, τόσο η ομάδα μας, όσο και οι γηπεδούχοι είχαν όρεξη να παίξουν μπάλα, σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Ρόμανιτς ήταν εκείνος που έβαλε από νωρίς μπροστά στο σκορ τους παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου, όντας ένας από τους διακριθέντες του παιχνιδιού. Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Επασί, που δήλωσε «παρών» όσες φορές χρειάστηκε και κράτησε το μηδέν για ακόμα μια φορά.

Πλέον, οι «κυανόλευκοι» μπαίνουν σε… καλοκαιρινούς ρυθμούς, με τους παίκτες να ρίχνουν ρυθμούς και τη διοίκηση μαζί με το τεχνικό τιμ να φουλάρουν τα του προγραμματισμού.

Ρόμανιτς δημιουργούσε, Επασί κρατούσε!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να κυκλοφορεί τη μπάλα και τη Λαμία να δείχνει διάθεσει να παίξει ανοιχτά. Η πρώτη τελική ανήκε στους γηπεδούχους, που στο 9′ κυκλοφόρησαν τη μπάλα, με τον Κολ να βρίσκει χώρο και να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής. Η μπάλα όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα μας ευτύχησε στην πρώτη της καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 10′ και από γέμισμα του Επασί, ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά, ο αμυντικός που ήταν πάνω στον Ρόμανιτς γλύστρισε και ο Σέρβος βγήκε μόνος του με τον Βέρχουλστ, πλασάροντας εύστοχα.

Το γρήγορο γκολ κάθε άλλο παρά επηρέασε τον ρυθμό του ματς. Στο 14′ ο Μπεντινέλι από αριστερά με ωραία κίνηση τροφοδότησε στον άξονα τον Φερνάντεθ, που έπιασε ωραίο συρτό σουτ. Ο Επασί όμως δεν αιφνιδιάστηκε, έπεσε στην γωνία του και έδιωξε με διπλή επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ομάδας μας να απειλήσει και πάλι. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου γύρισαν τη μπάλα. Ο Ρόμανιτς γύρισε στον αφύλακτο Προβυδάκη στα δεξιά, που έκανε το δυνατό πλασέ από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Χουχούμη όμως, έλλαξε ελάχιστα πορεία και έφυγε λίγο άουτ. Στην εκτέλεση του και μετά από φάση διαρκείας, ο Γκούγκα σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 25′ και σε οργανωμέμνη επίθεση του Απόλλωνα, ο Χουχούμης από τα αριστερά βρήκε χώρο και σούταρε συρτά, με το σουτ του να είναι καλό αλλά να φεύγει λίγο άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ Λαμία βγήκε στην κόντρα, με τον Τιρόνε να τροφοδοτεί στα δεξιά τον Ρόμανιτς, αυτός κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά από δεξιά, αλλά ο Βέρχουλστ έπεσε και έδιωξε. Στο 34′ νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Από εκτέλεση φάουλ, ο Ιωαννίδης έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Φατιόν με πλάτη στο τέρμα έκανε ένα γυριστό σουτ, με τον Επασί να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 41′ ο Χουχούμης έκανε πανέξυπνο τακουνάκι λίγο πριν την τελική γραμμή, ο Κολ έβαλε την προβολή, όμως η μπάλα βρήκε και έφυγε κόρνερ. Από την εκτέλεση, ο Φερνάντεθ έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Επασί δεν είχε δυσκολία να μπλοκάρει.

Λίγο πριν την ανάπαυλα πάντως, η ομάδα μας είχε τρεις καλές στιγμές να κάνει το 2-0. Αρχικά στο 45′, όταν ο Προβυδάκης εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ, ο Ρόμανιτς πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς, έπιασε την κεφαλιά προ του Βέρχουλστ, όμως ο Βέλγος αποδείχθηκε τυχερός και η μπάλα βρήκε πάνω του, μαζεύοντας στη συνέχεια. Ένα λεπτό αργότερα, το σουτ του Τζανδάρη κόπηκε από προβολή αμυντικού των γηπεδούχων τελευταία στιγμή, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη λίγο έξω από την περιποχή, έφυγε ψηλά άουτ. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Έριξε ταχύτητα, «κέρβερος» ο Επασί!

Η επανάληψη ξεκίνησε με τη Λαμία να χάνει μία ακόμα καλή ευκαιρία να πετύχει γκολ. Συγκεκριμένα, στο 47′ και μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, η μπάλα έφτασε στον Τιρόνε που έπιασε πολύ δυνατό σουτ, στέλνοντας λίγο πάνω από το οριζόντιο τη μπάλα. Από εκεί και πέρα ωστόσο, ο Απόλλωνας ήταν σαφώς πιο δραστήριος στο ματς. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε μέτρα και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, φτάνοντας σε πολλές περιπτώσεις στην περιοχή της ομάδας μας. Στο 50′ ο Κολ εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, ο Ιωαννίδης στο πρώτο δοκάρι έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ όμως.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία να κάνουν το 1-1. Πίεσαν ψηλά αναγκάζοντας τον Τζανδάρη να χάσει τη μπάλα, ο Μπεντινέλι άνοιξε δεξιά στον Ιωαννίδη που πλάσαρε σε άδεια εστία, όμως ο Αντέτζο έβαλε σωτήρια το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 65′ ο Μπεντινέλι μπήκε με ατομική ενέργεια στην περιοχή, προσποιήθηκε και σούταρε, όμως ο Επασί ήταν… διαβασμένος και είπε πάλι «όχι». Η ομάδα μας στο διάστημα αυτό δεν είχε δημιουργήσει κάτι αξιόλογο στο αντίπαλο μισό. Κρατούσε σχετικά εύκολα, ωστόσο φτάσαμε στο 75′ για να κάνει τελική και πάλι, με τον Τζανδάρη έξω από την περιοχή να σουτάρει ψηλά άουτ.

Στο 78′ και από σέντρα του Μπεντινέλι, ο Φατιόν έπιασε δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Όσο η ώρα περνούσε -και δεδομένου πως δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι ρυθμοί έπεφταν. Έτσι, μέχρι το τέλος του ματς δεν είχαμε κάποια άλλη άξια αναφοράς στιγμή, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ. Τσαγκαράκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης (80′ Ρώσση), Τσαμπούρης (63′ Ντάουντα), Ντομίγκες, Κάλισιρ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Φερνάντεθ, Κολ (80′ Λαγός), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (80′ Βάρκας)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Γκούγκα, Τζανδάρης (86′ Μπιάρνασον), Τιρόνε (59′ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86′ Πίτι), Καραμάνος

ΓΗΠΕΔΟ: «Γεώργιος Καμάρας».