Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Πάλι ένα 45λεπτο το κέρδος

Την Κυριακή ήταν το πρώτο ημίχρονο, απόψε ήταν το δεύτερο…

Η Λαμία ηττήθηκε την Τετάρτη (28/7) από τον Απόλλωνα Σμύρνης με σκορ 1-0 στο «Αθανάσιος Διάκος» στο δεύτερο φιλικό της φετινής της προετοιμασίας.

Οι «κυανόλευκοι» και σε αυτό το ματς παρουσίασαν δύο πρόσωπα. Ένα κουρασμένο από το βαρύ πρόγραμμα στο πρώτο μισό, που δυσκολεύτηκε πολύ να κάνει παιχνίδι. Κι ένα πιο ενεργητικό, με ωραίες συνεργασίες στην επανάληψη.

Σε κάθε περίπτωση, η ήττα σε τέτοια παιχνίδια δεν παίζει καθόλου ρόλο. Ο Μιχάλης Γρηγορίου και οι συνεργάτες του, έκαναν για μια ακόμα φορά δοκιμές επί δοκιμών και είδαν πράγματα. Όπως ήταν και το ζητούμενο.

Δυσκολία στην ανάπτυξη, παθητικός ρόλος

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Λαμία είχε περισσότερο ρόλο… κομπάρσου στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 4′ Καραμάνος και Μανούσος συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στην εκτέλεση του, έπιασε και την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχος. Από εκεί και πέρα, σταδιακά ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του και επέβαλλε τον ρυθμό του.

Πατούσε καλύτερα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο ματς και έφτανε εύκολα στην περιοχή. Ένα μακρινό σουτ του Ρόμανιτς από αριστερά στο 12′ δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Βέρχουλστ και έτσι, στο 18′ -στην πρώτη άξια αναφορά καλή στιγμή τους- οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν. Ο Ρόμανιτς έκανε λάθος εκτίμηση στα αριστερά, ο Τσιλούλης έγινε αποδέκτης της μπάλας, τροφοδότησε τον Σλίβκα και αυτός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-0.

Το γκολ αυτό δεν… αφύπνησε ιδιαίτερα τους παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου που εξακολουθούσαν να έχουν προβλήματα στην ανάπτυξη τους. Ιδιαίτερα από τα αριστερά. Έτσι, στην ουσία ο Απόλλωνας εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία. Για να δούμε βέβαια κάτι αξιόλογο έπρεπε να φτάσουμε στο 32′, όταν ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την προσπάθεια του Βιτλή από αριστερά. Δύο πλευρά αργότερα, ίδια ήταν η κατάληξη και για τον Βέρχουλστ στο σουτ του Μανούσου.

Στο 36ο λεπτό και μετά από στημένη φάση, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 43′ η καλή προσπάθεια του Σλίβκα βρήκε πάνω στο σώμα του Τζανετόπουλου, πριν απομακρυνθεί. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Είχε διάθεση, της έλειψε το γκολ

Όπως και κόντρα στον Εθνικό Άχνας, ο Μιχάλης Γρηγορίου αντικατέστησε όλη την ενδεκάδα στην ανάπαυλα και οι νεοεισελθόντες έδωσαν… άλλο αέρα. Η Λαμία μπήκε σαφέστατα πιο ευδιάθετη στον αγωνιστικό χώρο και με το «καλημέρα» απείλησε για την ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 46′ ο Μανουσάκης είδε το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε να φεύγει ελάχιστα άουτ μετά το γύρισμα του Προβυδάκη. Στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο τελευταίος σέντραρε από δεξιά, ο Ελευθεριάδης όμως, είδε αυτή τη φορά την προσπάθεια του να καταλήγει στην αγκαλιά του Βέρχουλστ.

Στο 47′ ο Απόλλωνας έκανε και αυτός πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στην επανάληψη, όταν η κεφαλιά του Λισγάρα σε εκτέλεση κόρνερ έφυγε άουτ. Στο 58′ και πάλι ο ΠΑΣ Λαμία είχε την ευκαιρία να ισοφάρισει. Από ωραία ενέργεια του Νούνιες, ο Μανουσάκης έκανε την κίνηση από αριστερά πάσαρε στον Σαραμαντά, το σουτ με τη μία που επιχείρησε αυτός όμως έφυγε λίγο έξω.

Στο 66′ η ομάδα μας έχασε μία ακόμα καλή στιγμή για το 1-1. Ο Μαζουλουξής έκανε τρομερή μπαλιά για τον Ελευθεριάδη, αυτός σούταρε κατέβασε από αριστερά και σούταρε, αλλά ο Λισγάρας επενέβη σωτήρια. Εννιά λεπτά αργότερα και σε εκτέλεση από καλό σημείο, ο Μαζουλουξής πήγε να σκοράρει σε εκτέλεση φάουλ, όμως ο Κότσαρης διάβασε τη φάση και μπλόκαρε.

Σε όλο αυτό το διάστημα, οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν καλές συνεργασίες, δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ, δεν το βρήκαν όμως. Μοιραία, όσο πλησιάζαμε προς το τέλος ο ρυθμός έπεσε και στα τελευταία λεπτά δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, με το 1-0 να διατηρείται.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (38′ Προβυδάκης), Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Τιρόνε, Μανούσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος
Έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι: Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Βύντρα, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Τρούμπουλος, Γκούγκα, Ελευθεριάδης, Νούνιες, Μανουσάκης, Τσούκαλος.