Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Άρεσε και ας τα… χάλασε στο τέλος!

Παρότι είχε εξαιρετική εικόνα για 80 λεπτά στο «Απόστολος Νικολαΐδης», η Λαμία δέχθηκε δύο μαζεμένα γκολ στο φινάλε, γνωρίζοντας την ήττα από τον Παναθηναϊκό με σκορ 3-2.

Στην πρόβα τζενεράλε της μία εβδομάδα πριν την σέντρα στο φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα μας έδειξε να ρολάρει, είχε ομοιογένεια και πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία. Όταν έμεινε πίσω στο σκορ, είχε άμεση απάντηση και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα αμυντικά κενά του αντιπάλου, «χτυπώντας» στην κόντρα το ματς. Ο Μαρτίνεθ και ο Βλαχοδήμος ήταν οι δύο σκόρερ για τον ΠΑΣ Λαμία, που ωστόσο τα… χάλασε στο τέλος.

Όπως και στο «Κλεάνθης Βικελίδης», οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου δέχθηκαν γκολ στο φινάλε. Αυτή την φορά ωστόσο, δύο φορές, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα.

Σε κάθε περίπτωση, οι «κυανόλευκοι» είχαν πολύ καλή παρουσία, δείχνοντας πως αν δουλέψουν την διάρκεια, μπορούν φέτος να κοιτάνε το κάτι παραπάνω.

Βρήκε άμεσα την απάντηση

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία. Η Λαμία από τα πρώτα λεπτά πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Έδωσε γήπεδο στους «πράσινους» και τους άφησε να γυρνάνε… φλύαρα την μπάλα. Την ίδια ώρα ωστόσο, δεν απειλούνταν. Μάλιστα και τις δύο φορές που έφτασε κοντά στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, το «τριφύλλι» το έκανε από στατικές φάσεις.

Η πρώτη ήταν μόλις στο 5′, όταν ο Σαράνοφ βγήκε και καθάρισε με τις γροθιές του ένα καλοεκτελεσμένο φάουλ του Λούντκβιστ. Η δεύτερη ήταν στο γκολ του Παναθηναϊκού στο 31′. Σε εκτέλεση κόρνερ του ίδιου παίκτη, ο Μαουρίσιο πρόλαβε άπαντες και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ενδιάμεσα βέβαια, στο 23ο λεπτό, η ομάδα μας έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν σε πρώτο χρόνο ο Ελευθεριάδης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει και εν συνεχεία με κεφαλιά στο κόρνερ που κέρδισε ο πρώτος, ο Τζανδάρης επίσης ήταν άστοχος. Ακόμα κι έτσι πάντως, η απάντηση των «κυανολεύκων» στο γκολ που δέχθηκαν, ήταν άμεση. Πριν προλάβουν να πανηγυρίσουν το γκολ τους οι γηπεδούχοι, ο ΠΑΣ Λαμία έκανε το 1-1. Συγκεκριμένα, στο 32′ ο Μαρτίνεθ βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και με ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ από τα όρια της, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες έριξαν ταχύτητα. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο κέντρο και τίποτα το αξιόλογο δεν συνέβη μέχρι την ανάπαυλα.

Πάλι γκολ στο τέλος…

Το τέμπο ήταν ίδιο στην επανάληψη. Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη διάθεση να απειλήσει, με τον ΠΑΣ Λαμία να του δίνει χώρους και να μην του επιτρέπει να βρει διόδους. Έτσι, οι «πράσινοι» είχαν μεν την κατοχή, αναγκάζονταν όμως να ψάξουν το γκολ από μακρινές αποστάσεις και στημένες μπάλες.

Στο 51′ ο Βιτάλ βρήκε χώρο από μακριά και προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος. Ο Σαράνοφ ωστόσο, ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Επτά λεπτά αργότερα, ο Σέρβος και πάλι έδιωξε σε καλοχτυπημένο φάουλ του Λούντκβιστ. Η μοναδική φορά που οι γηπεδούχοι δημιούργησαν… ρήγμα ήταν στο 59ο λεπτό. Ο Μακέντα τροφοδότησε με τακουνάκι τον Βιτάλ, αυτός απέφυγε δύο αμυντικούς, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ.

Σταδιακά ο ρυθμός και πάλι έπεσε, με την Λαμία να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Οι «κυανόλευκοι» έψαχναν μια αντεπίθεση για να απειλήσουν. Κι όταν την βρήκαν, έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 77ο λεπτό ο Σαραμαντάς έκανε κούρσα, σέντραρε και ο επερχόμενος Βλαχομήτρος έκανε το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε -όσο μπορούσε- από εκεί και πέρα. Και η πίεση του βρήκε αποτέλεσμα στο 86′. Ο Βιγιαφάνιες άνοιξε για τον Μπουζούκη, αυτός έκανε ωραία ατομική ενέργεια, συνέκλινε και με ωραίο σουτ αυτή την φορά νίκησε τον Σαράνοφ, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Κι ενώ όλα έδειχναν πως αυτό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» βρήκαν και τρίτο γκολ. Στο 90′ ο Αϊτόρ έκανε μπαλιά – τρύπα για τον Χουάνκαρ, αυτός γέμισε στην μικρή περιοχή και ο Καρλίτος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Ξενόπουλος, Σάντσες (61’ Κώτσιρας), Σάρλια, Πούγγουρας (61’ Βέλεθ), Χατζηθεοδωρίδης (61’ Χουάνκαρ), Πέρεθ (74’ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Λούντκβιστ (70’ Μπουζούκης), Βιτάλ (61’ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (70’ Καρλίτος)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας (62’ Μαζουλουξής), Αντέτζο (62’ Βύντρα), Τζανετόπουλος (83’ Τσούκαλος), Ορτέγκα (56’ Σαραμαντάς), Γκέντσογλου (36’ Τιρόνε, 83’ Προβυδάκης), Τζανδάρης (83’ Μαργαρίτης), Νούνιες (76’ Τρούμπουλος), Ρόμανιτς, Ελευθεριάδης, Καραμάνος

ΓΗΠΕΔΟ: «Απόστολος Νικολαΐδης».