Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Πλάκα μας κάνετε;

Ήττα εντός του προγράμματος, πολύ άδικη ωστόσο για την Λαμία το απόγευμα της Κυριακής στην Τούμπα.

Αν και παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα -σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα- η ομάδα μας δεν απέφυγε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με σκορ 2-1 στην Θεσσαλονίκη. Έχει όμως κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για γκολ του Τσούκαλου που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 94′.

Οι «κυανόλευκοι» -τηρουμένων των αναλογιών- είχαν καλό πρόσωπο και σωστή ανασταλτική λειτουργία. Μάλιστα, προηγήθηκαν με τον Αραμπούλι νωρίς στο ματς και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το αποτέλεσμα. Ο «Δικέφαλος» πίεσε και κατάφερε να βρει δύο τέρματα, για να πάρει την νίκη, ωστόσο η ομάδα μας άξιζε τον βαθμό στο τέλος.

Αιφνιδίασε με Αραμπούλι

Η Λαμία δεν έδωσε μέτρα στον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά, διεκδίκησε χώρο στο γήπεδο. Και αφού η κεφαλιά του Ίνγκασον στο 6′ από κόρνερ έφυγε χωρίς ιδιαίτερους κινδύνους, στο 7′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ. Οι «κυανόλευκοι» έφυγαν στην κόντρα, ο Μπεχαράνο τροφοδότησε τον Νούνιες που έκανε ωραία κούρσα και αυτός την κατάλληλη στιγμή έβγαλε μόνο του τον Αραμπούλι προ του Πασχαλάκη. Ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη και άνοιξε το σκορ.

Ήταν δεδομένο πως μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ θα πιέσει, με τον ΠΑΣ Λαμία να αφήνει χώρους και να κλείνει τους διαδρόμους. Στο 10′ ο Προβυδάκης εκτέλεσε συρτά απευθείας ένα φάουλ από πλάγια αριστερά, έστειλε όμως πολύ άουτ την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο «Δικέφαλος» ξεδιπλώθηκε ωραία, από αριστερά ο Σίντκλεϊ έκανε το γύρισμα, όμως τελευταία στιγμή ο Τζανετόπουλος έδιωξε σε κόρνερ προ του Αουγκούστου που ήταν έτοιμος να… οπλίσει. Στο 14′ οι γηπεδούχοι σπατάλησαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Κούρτιτς γέμισε από μακριά στην περιοχή, στο δεύτερο δοκάρι ο Ζίβκοβιτς βγήκε στην πλάτη του Σαραμαντά και με κεφαλιά ανάγκασε τον Γκαραβέλη με το ένα χέρι να διώξει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ, κράτησε η Λαμία

Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 18ο λεπτό. Ο Αουγκούστο προσπάθησε να απελευθερωθεί με ωραίο έλεγχο της μπάλας ανάμεσα σε… όλη την άμυνα της Λαμίας, μπήκε στη φάση ο Λύρατζης, ο οποίος εν συνεχεία πλάσαρε από κοντινή απόσταση και έκανε το 1-1. Η συνέχεια ήταν μοιρασμένη. Διότι ναι μεν οι Θεσσαλονικείς είχαν την κατοχή, η ομάδα μας όμως διαχειριζόταν το σκορ χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα.

Στο 29′ η Λαμία βγήκε οργανωμένα στην επίθεση, ο Σαραμαντάς από μακριά δοκίμασε ένα συρτό σουτ, η μπάλα βρήκε σε σώμα, άλλαξε πορεία, με τον Νούνιες να βάζει το πόδι, αλλά η προσπάθεια του ήταν αδύναμη και ο Πασχαλάκης μάζεψε εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα, ο «Δικέφαλος» είχε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Μουργκ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλάγια αριστερά, με την μπάλα να τραντάζει την συμβολή των δοκών, αφού έβαλε και ο Γκαραβέλης το χέρι, που μάλιστα χτύπησε στο δοκάρι. Στο 38′ σε ένα μακρινό απευθείας χτύπημα φάουλ του Αραμπούλι, η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε αρκετά άουτ.

Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κούρτιτς βρήκε χώρο και προσπάθησε απο μακριά να απειλήσει, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια, με το 1-1 να διατηρείται στην ανάπαυλα.

Σωστά στημένη, δεν απέφυγε το γκολ…

Στην επανάληψη η Λαμία έριξε πολύ βάρος στην ανασταλτική της λειτουργία, με σκοπό να μην βρει χώρους ο ΠΑΟΚ. Έτσι, ναι μεν οι «ασπρόμαυροι» είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας, κυκλοφορούσαν χωρίς ουσία την μπάλα όμως. Στο 48′ ο Γκαραβέλης μπλόκαρε εύκολα το μακρινό σουτ του Μουργκ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα μας βγήκε στην κόντρα, με τον Ρόμανιτς να κατεβάζει και να σουτάρει δυνατά από μακριά, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Στο 58′ ο Κούρτιτς έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Αουγκούστο σηκώθηκε αμαρκάριστος στον άξονα, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά. Σταδιακά οι γηπεδούχοι πίεζαν όλο και περισσότερο και έτσι στο 64′ βρήκαν το γκολ. Σε φάση διαρκείας μετά από κόρνερ από τα αριστερά, ο Κούρτιτς με διπλή προσπάθεια σούταρε στην γωνία του Γκαραβέλη και έκανε το 2-1.

Εν συνεχεία, έχοντας το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό του, με την Λαμία δειλά – δειλά να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Στο 71′ μετά από ασταθές διώξιμο σε κόρνερ, ο Αουγκούστο από αριστερά βγήκε στην πλάτη της άμυνας και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» έχασαν μοναδική ευκαιρία να σκοράρουν για δεύτερη φορά. Ο Ρόμανιτς από αριστερά κατέβασε ωραία στον Τιρόνε, με τον Ισπανό να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει τελευταία στιγμή στο σώμα του Μιχαηλίδη για να καταλήξει κόρνερ.

Με τον χρόνο να κυλάει, ο ΠΑΣ Λαμία ανέβασε τις γραμμές του και έψαχνε τρόπο να βρει διαδρόμους. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από κόντρα επίθεση, η ομάδα μας έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει στο δεύτερο δοκάρι, με τον Αραμπούλι εν τέλει να κάνει επιθετικό φάουλ και ενώ ο Μιχαηλίδης είχε κόψει το πλασέ του πάνω στην γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσούκαλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίχτυα σε σέντρα του Ρόμανιτς, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά και από έλεγχο στο VAR, προκαλόντας έντονες διαμαρτυρίες στους ανθρώπους της Λαμίας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύραντζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς (82′ Σβαμπ), Τσιγγάρας, Μούργκ (62′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (75′ Σφιντέρσκι), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (82′ Εσίτι)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (86′ Τσούκαλος), Γκέντσογλου (70′ Τζανδάρης), Ελευθεριάδης (79′ Μανουσάκης), Νούνιες (70′ Τιρόνε), Ρόμανιτς, Αραμπούλι

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: paokfc.gr