Ακολουθήστε μας:

ΕΠΣ Φθιώτιδας

Πρωταθλήτρια χειμώνα και αήττητη!

Ούτε η Νίκη μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στο δρόμο της εξαιρετικής φετινής Στυλίδας!

Η ομάδα του λιμανιού ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο γύρο της φετινής Α’ Φθιώτιδας, παιρνόντας νικηφόρα με σκορ 5-2 από την Αγία Παρασκευή. Διατήρησε έτσι την απόσταση των τριών βαθμών από τους διώκτες της, έχοντας κάνει ένα ασύλληπτο σερί 12 αγώνων χωρίς ήττα.

Το κρύο λειτούργησε καταλυτικά προκειμένου το ματς να… έχει ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Σε αυτό βέβαια βοήθησε και το πολύ γρήγορο γκολ της Στυλίδας, με τον Χρήστο Βαρυπάτη μόλις στο 5′ να της δίνει προβάδισμα. Η απάντηση της Νίκης ήταν γρήγορη και στο 20′ μετά από μπαλιά του Καραγιώργου, ο Καπούλας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 33′ ο Λάγιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΟΣ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ταμπάκης έδειξε να «καθαρίζει» διαμορφώνοντας το 3-1. Ωστόσο, πριν την ανάπαυλα, στο 42′ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μιχαήλ σε 3-2 και έδωσαν και πάλι ενδιαφέρον στο ματς.

Ο ρυθμός δεν ήταν ίδιος στην επανάληψη. Θα μπορούσε να είναι διαφορετικός, ωστόσο ο Λάγιος στο 55′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι τον «πάγωσε», δίνοντας και πάλι αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Από εκεί και πέρα, η Στυλίδα εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα της, κατέβασε ταχύτητα και κράτησε το υπέρ της σκορ. Το διεύρυνε κιόλας μάλιστα, με τον Φίκο στο 89ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 5-2.