Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Του… πήρε την ταυτότητα!

Μια άψογα στημένη Λαμία, πήρε εύκολα τον βαθμό της ισοπαλία το μεσημέρι της Κυριακής στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Μέσα σε διάστημα τριών ημερών, η ομάδα μας κράτησε και πάλι τον Άρη στο 0-0. Αυτή την φορά πολύ πιο εύκολα από ότι την Πέμπτη.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου ανταποκρίθηκαν στο έπακρο στις απαιτήσεις του ματς. Μάλιστα, ήταν εκείνοι που σπατάλησαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες και αν κάποιον αδικεί το τελικό αποτέλεσμα, σίγουρα αυτοί είναι οι «κυανόλευκοι».

Σε κάθε περίπτωση, ο ΠΑΣ Λαμία βάζει στο… σακούλι ένα πολύτιμο βαθμό για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διάθεση ο Άρης, ευκαιρίες η Λαμία

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο Άρης έδειξε διάθεση να απειλήσει. Η Λαμία δεν του έδωσε χώρους για να αναπτυχθεί σωστά και περίμενε κάποια αντεπίθεση για να δημιουργήσει στο επιθετικό κομμάτι της. Σε μία τέτοια στο 8′ η ομάδα μας έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Προβυδάκης από δεξιά έκανε ωραία σέντρα, με τον Τιρόνε στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει ανενόχλητος σκαστή κεφαλιά. Όμως ο Σιαμπάνης εντυπωσιακά στην κλειστή γωνία έδιωξε σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να απαντήσουν. Σε φάση διαρκείας και αφού αφού η προσπάθεια του Γκάμα κόντραρε, ο Μπερτόγλιο με γυριστό προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε σταθερά. Στο 14′ και σε εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη από αριστερά, ο Τζανετόπουλος έπιασε δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Όσο οι γηπεδούχοι πίεζαν, οι «κυανόλευκοι» έβρισκαν χώρους και δημιουργούσαν κινδύνους. Και πλησίασαν το γκολ και πάλι στο 15ο λεπτό. Ο Προβυδάκης από δεξιά άνοιξε πολύ ωραία την μπάλα μπροστά, με τον Μπανγκουρά να κάνει σπριντ, να ξεφεύγει από τον Μπράμπετς, να βλέπει εκτός εστίας τον Σιαμπάνη, αλλά το πλασέ του από μακριά έφυγε λίγο δίπλα από την εστία. Στο 25′ και πάλι η ομάδα μας σπατάλησε την ευκαιρία να σκοράρει. Σε νέα εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη από αριστερά, ο Γκόλεμιτς πιο ψηλά από όλους στην καρδιά της περιοχής, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Άρη.

Έκλεισε τους χώρους και περίμενε…

Στα μισά του ημιχρόνου, ο Άρης άρχισε και πάλι να ανεβάζει τις γραμμές του. Με την σειρά τους, οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου έδωσαν μέτρα και έκατσαν πιο πίσω, έχοντας πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία -ως συνήθως. Στο 27′ πάντως, οι Θεσσαλονικείς έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σάσα σέντραρε από δεξιά, ο Μάνος πριν το πρώτο δοκάρι έκανε κίνηση και γυριστό πλασέ, με τον Σαράνοφ να ελέγχει μεν, αλλά την μπάλα να περνάει πολύ λίγο δίπλα από την εστία του.

Στο 29′ ο Γκάμα από αριστερά προσπάθησε να βρει χώρους για να συγκλίνει, γύρισε στον Ιτούρμπε που από τον άξονα έπιασε ένα γεμάτο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο όμως. Στο 34′ και σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε σχεδόν στην γραμμή περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα, το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους πέρασε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Ο Άρης προσπαθούσε να βρει χώρους, η Λαμία δεν τον άφηνε και τα λάθη στο κέντρο κυριάρχησαν. Φυσιολογικά λοιπόν, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Τον «παρόπλισε» εντελώς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο. Ο Άρης ήθελε να επιτεθεί, αλλά η Λαμία δεν του το επέτρεπε. Σταδιακά, η ένταση που είχαν οι «κίτρινοι» το παιχνίδι τους έπεσε, γεγονός που εξυπηρέτησε στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας μας και της επέτρεπε να αμύνεται χωρίς να κινδυνεύει.

Η μόνη υποψία κινδύνου για τον ΠΑΣ Λαμία στα μισά της επανάληψης ήταν από στημένη φάση. Στο 61′ ο Φαμπιάνο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τον άξονα, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια. Στον αντίποδα, οι «κυανόλευκοι» στο 67ο λεπτό σπατάλησαν μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν. Τιρόνε και Ρόμανιτς συνδυάστηκαν, βγάζοντας την Λαμία στην αντεπίθεση, ο Σέρβος τροφοδότησε τον Καραμάνο που άδειασε δύο αμυντικούς, το πλασέ του όμως έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 71′ Ρόμανιτς εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του, έβγαλε στην κόντρα την ομάδα, μας μάζεψε πάνω του παίκτες και γύρισε την κατάλληλη στιγμή. Ο Προβυδάκης δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα και ο επερχόμενος Μπανγκουρά από πλάγια δεξιά, σούταρε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, σε εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη από αριστερά, η μπάλα πέρασε αλλά ο Μπανγκουρά αμαρκάριστος απέναντι στον Σιαμπάνη δεν κατάφερε να κοντρολάρει και να την σπρώξει στα δίχτυα.

Παραλίγο να τον… ξεράνει κιόλας!

Όσο η ώρα περνούσε, οι γηπεδούχοι -όπως ήταν αναμενόμενο- έβγαζαν περισσότερα νεύρα στο παιχνίδι τους. Νεύρα που υπήρχαν και εκτός αγωνιστικού χώρου, με τον πάγκο του Άρη να είναι σε πολλές περιπτώσεις εριστικότατος. Με την συμπλήρωση 90′ στο ματς πάντως, η Λαμία έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Σε γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας μας, ο Νούνιες από δεξιά τράβηξε παίκτες και γύρισε στην περιοχή, ο Αραμπούλι κοντρόλαρε και σούταρε με το αριστερό, αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 94′ ο ΠΑΣ Λαμία έχασε και πάλι μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, με τον Ρόμανιτς να εκδηλώνει τάχιστα μια επίθεση και να βγάζει στον Τσούκαλο από δεξιά. Αυτός έπιασε ένα πολύ γεμάτο σουτ, με τον Σιαμπάνη να δηλώνει «παρών» και να κρατάει το μηδέν. Ένα μηδέν που διατηρήθηκε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ (72′ Γκάνεα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο (69′ Ματίγια), Μπερτόγλιο (56′ Εντιαγέ), Γκάμα, Ιτούρμπε (46′ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (56′ Καμαρά)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τιρόνε (77′ Νούνιες), Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Μπανγκουρά (91′ Τσούκαλος), Καραμάνος (72′ Αραμπούλι)

ΓΗΠΕΔΟ: «Κλεάνθης Βικελίδης».