Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕΣ;;; Απίθανε Μανούσο!

Μια Λαμία σε πορεία… πρωταθλητισμού! Σε ένα ματς που φάνηκε να στραβώνει για τα καλά, η ομάδα μας όχι απλά έμεινε όρθια, αλλά πήρε και την νίκη κόντρα στον ΟΦΗ με σκορ 2-1.

Οι Κρητικοί ήταν πιο αποτελεσματικοί και τυχεροί, διατηρόντας μέχρι το 83ο λεπτό το προβάδισμα στο ματς. Ωστόσο, με δύο γκολ του Γιώργου Μανούσο, οι «κυανόλευκοι» έφεραν τούμπα το παιχνίδι και πανηγύρισαν νίκη… μισή παραμονή.

Κι όλα αυτά, ενώ στην φάση πριν την ισοφάριση, ο ΟΦΗ είχε πετύχει και δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε με την χρήση VAR.

Ισορροπία με καλό ρυθμό

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο του, ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν η κάθε μία τον ρυθμό της. Η πρώτη άξια αναφοράς φάση πάντως, ανήκε στον ΟΦΗ, με τον Τοράλ στο 8′ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει σταθερά. Εν συνεχεία πάντως, η Λαμία ανέβασε τις γραμμές της και πίεσε ψηλά, «εκβιάζοντας» το εύκολο λάθος των Κρητικών.

Το ματς πάντως, συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Στο 19′ και από εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη από δεξιά, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της περιοχής, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να διώξουν, με τον Τσούκαλο να αδυνατεί να την στείλει στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σελίμοβιτς εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από τον άξονα, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας, χάθηκε στο 23ο λεπτό. Ο Προβυδάκης κατέβασε την μπάλα από δεξιά και βρήκε τον Μπανγκουρά. Αυτός κοντρόλαρε και έκανε ένα συρτό σουτ, την έστειλε όμως λίγο δίπλα από την εστία. Στο 27′ ήρθε η απάντηση του ΟΦΗ, με τον Τοράλ να βγάζει καταπληκτική σέντρα στην πλάτη της άμυνας, τον Λάμπρου να συγκλίνει από τα αριστερά, όμως το σουτ του Έλληνα άσου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο.

Με την πλάτη στον τοίχο λόγω VAR

Κάπου εκεί ήρθε η φάση που έκρινε το πρώτο μισό του ματς. Οι φιλοξενούμενοι συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, έγινε το γύρισμα στην περιοχή με τον Σαράνοφ να βγαίνει και ο Τσιλιανίδης σε άδεια εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ του αρχικά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του σκόρερ πάνω στον Μαρτίνεθ. Μετά από την εξέταση της φάσης στο VAR όμως, ο διαιτητής έδειξε την σέντρα.

Από εκεί και πέρα, οι «κυανόλευκοι» ήταν υποχρεωμένοι να ανέβουν και να πιέσουν. Στο 36′ και σε εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Αντέτζο δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Βάτερμαν, ενώ ο γκολκίπερ του ΟΦΗ τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε μεγάλη επέμβαση σε μακρινό σουτ του Νούνιες, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Στην εκτέλεση του, οι Ρόμανιτς και Τσούκαλος δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και αφού η μπάλα απομακρύνθηκε άτσαλα πάνω τους.

Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Λάμπρου προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Σαράνοφ, που μπλόκαρε σταθερά το σουτ του και έτσι, το 1-0 παρέμεινε στην ανάπαυλα.

Γρήγορος ρυθμός, σωρεία ευκαιριών

Η Λαμία ήταν υποχρεωμένη να ψάξει το γκολ στην επανάληψη και για αυτό από τα πρώτα λεπτά ανέβασε τις γραμμές της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους το παιχνίδι να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό. Πάντως, ο ΟΦΗ ήταν εκείνες που έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 47′, ο Τοράλ έκανε μια κεφαλιά «ψαράκι» σε σέντρα του Γκαγέκος και αυτή πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σαράνοφ.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα μας ανέλαβε τα ηνία και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 50′ ο Μαρτίνεθ κοντρόλαρε ωραία και σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Ένα λεπτό αργότερα ο Τσούκαλος δεν μπόρεσε να σκοράρει,μετά από βαθιά μπαλιά και αφού απέφυγε δύο αντιπάλους. Στην εξέλιξη της φάσης και στην απέναντι εστία, ο Τοράλ είδε Σαράνοφ να μπλοκάρει το σουτ του.

Στο 56ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» είχαν μία ακόμα καλή στιγμή για να σκοράρουν, όταν σε κόρνερ του Προβυδάκη από δεξιά, ο Τσούκαλος εξ’ επαφής έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στον Πασαλίδη άλλαξε ελάχιστα πορεία και έφυγε κόρνερ εκ νέου. Στο 60′ και από εκτέλεση για τους Κρητικούς αυτή την φορά, ο Τοράλ έπιασε σουτ με την μία μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 61ο λεπτό ο ΟΦΗ θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς. Ο Τσιλιανίδης με τρομερή κάθετη μπαλιά βρήκε τον Ντουρμισάι πίσω από την άμυνα. Αυτός πήγε με αυτοπεποίθηση να τελειώσει την φάση με πλασέ απέναντι στον Σαράνοφ, όμως αυτός τον νίκησε και έστειλε με το πόδι την μπάλα κόρνερ. Στο 65′ ήταν η σειρά του Τοράλ να απειλήσει και πάλι, με την προσπάθεια του στο γύρισμα του Γκαγέγκος να περνάει λίγο άουτ.

Το πήρε πάνω του ο Μανούσος

Η ομάδα μας εξακολουθούσε να έχει ψηλά τις γραμμές της και να ψάχνει διόδους για να απειλήσει. Χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Στο 73′ ο Νούνιες δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά ήταν άστοχος. Έξι λεπτά αργότερα και σε κόρνερ του Προβυδάκη από αριστερά, ο Τζανδάρης πήξηδε πιο ψηλά από όλους στην καρδιά της περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 81ο λεπτό και με την Λαμία να πιέζει, λίγο έλειψε να… τελειώσει το ματς. Σε εκτέλεση φάουλ με γέμισμα, ο Τοράλ πήρε την πρώτη κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, ο Σαράνοφ την έδιωξε προσωρινά και ο Καμάου σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0. Γκολ που ωστόσο δεν μέτρησε, αφού ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

Αντ’ αυτού στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε η λύτρωση. Η ομάδα μας έφυγε στην κόντρα, ο Αραμπούλι από αριστερά έκανε την κατάλληλη στιγμή το γύρισμα και με ωραίο δυνατό πλασέ ο Μανούσος ισοφάρισε σε 1-1 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια. Πριν προλάβουν να κοπάσουν τα πανηγύρια και με τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, ήρθε η απόλυτη ανατροπή. Στο 87′ και από λάθος του Καμάου, ο Μανούσος έγινε αναπάντεχα κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με ωραία λόμπα έκανε την ολική ανατροπή και το 2-1 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του ΜιχάληΓρηγορίου χρειάζοταν απλά να κάνουν διαχείριση. Και με την ψυχολογία στα ύψη τα κατάφεραν, με το σφύριγμα της λήξης να τους βρίσκει θριαμβευτές.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Μπεχαράνο (46′ Τζανδάρης), Νούνιες, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς (63′ Μανούσος), Τσούκαλος (63′ Αραμπούλι), Καραμάνος (72′ Μανουσάκης), Μαρτίνεθ (78′ Σαραμαντάς)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Λάμπρου, Γκαγέγκος, Ντουρμισάι (75′ Φαν Ντάινεν), Τσιλιανίδης (74′ Καμάου), Τοράλ (90′ Φελίπε), Ντε Γκουζμάν, Μπαλογιάννης

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».