Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

«Αυτοκτόνησε» στο Περιστέρι!

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν να το έχει φέρει στα μέτρα της, η Λαμία πραγματοποίησε κάκιστο δεύτερο ημίχρονο στο Περιστέρι και γνώρισε δίκαιη ήττα από τον Ατρόμητο με σκορ 3-1.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν -χωρίς να ανεβάσουν απόδοση- να πάρουν κεφάλι στο πρώτο μέρος. Ωστόσο στην επανάληψη έδωσαν χώρους, έπαθαν… μπλακ άουτ και δέχθηκαν τρία γκολ, με αποτέλεσμα να φύγουν άπραγοι από ένα ματς που θα μπορούσαν να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Γιάννης Χαλβαντζής

Βρήκε το γκολ σε στατική φάση

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα του λεπτά, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να πάρει την κυκλοφορία της μπάλας και την Λαμία να τον πιέζει ψηλά. Η πρώτη τελική στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους και μάλιστα άγγιξαν το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 9′ και από τρομερή κάθετη του Κουλούρη, ο Ροτάριου βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οκτώ λεπτά αργότερα, μια προσπάθεια του Κουλούρη από μακριά ήταν εντελώς άστοχη.

Στο 18′ ο Ατρόμητος απείλησε και πάλι. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τζοβάρας έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, έστειλε όμως την μπάλα άουτ. Η ομάδα μας από την πλευρά της, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο σημείο εκείνο σε αργό τέμπο, έκανε αισθητή την παρουσία της στο 22′. Τότε ο Τζανδάρης έπιασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως κόντραρε και δεν ανησύχησε τον Γιαννιώτη. Στην αμέσβς επόμενη καλή στιγμή του όμως, ο ΠΑΣ Λαμία προηγήθηκε.

Στο 25ο λεπτό και μετά από απόκρουση του Γιαννίωτη σε εκτέλεση φάουλ από δεξιά και κεφαλιά του Μαζουλουξή, ο Ελευθεριάδης πήρε το ριμπάουντ και εξαπέλυσε διαγώνιο σουτ προς την εστία. Αν και η μπάλα πέρασε ξεκάθαρα τη γραμμή τέρματος, χρειάστηκε η συνδρομή του VAR για να μετρήσει το γκολ, με την ομάδα μας σε κάθε περίπτωση να μπαίνει σε θέση οδηγού.

Έδωσε χώρους και περίμενε

Από το σημείο εκείνο και ύστερα, έχοντας το υπέρ τους σκορ, οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου έδωσαν μέτρα στον Ατρόμητο και περιόρισαν τα ρίσκα. Οι Περιστεριώτες με την σειρά τους, ανέβασαν την πίεση και έψαξαν το γκολ. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως, δεν έβρισκαν διαδρόμους. Στο 28′ ο Μαζουλουξής έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ που έπιασε ο Τζοβάρας μετά από εκτέλεση κόρνερ. Εν συνεχεία και αφού η μπάλα βρήκε σε δύο σουτ των γηπεδούχων, οι αμυντικοί απομάκρυναν.

Σταδιακά, η Λαμία ξανά επανέφερε τις ισορροπίες εντός αγωνιστικού χώρου και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 40′ για να δούμε και πάλι καλή στιγμή. Τότε -και μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας- ο Χαρίστης έπιασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η προσπάθεια του έφυγε έξω. Στο 42ο λεπτό και με ωραίο μπάσιμο του Ροτάριου στην περιοχή, έπιασε ένα σουτ από διαγώνια θέση, με τον Γκαραβέλη να του βάζει το «στοπ». Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε.

Αβίαστο λάθος και ισοφάριση

Ο Ατρόμητος ήταν υποχρεωμένος να πιέσει με το ξεκίνημα της επανάληψης και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με καθαρά επιθετικό πλάνο. Στο 48′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί από θέση πλάγια αριστερά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Γκαραβέλη. Η ανεβασμένη εικόνα των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος, εν τέλει έφερε σχετικά άμεσα καρπούς. Μόλις στο 56′ και από αβιάστο λάθος του Τζανετόπουλου πάνω στον Ροτάριου, ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε την βούλα του πέναλτι. Ο Κουλούρης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γκαραβέλη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μάλιστα, υπήρξαν και διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για κόκκινη κάρτα στον Τζανετόπουλο στην συγκεκριμένη φάση. Σε κάθε περίπτωση, έχοντας πλέον ψυχολογία, η ομάδα του Περιστέριου έψαξε άμεσα και δεύτερο γκολ. Στο 60′ όμως ο τερματοφύλακας της Λαμίας έκανε εξαιρετική απόκρουση σε διαγώνιο σουτ του Ναμπί, ενώ δύο λεπτά αργότερα είπε εκ νέου «όχι» στον ίδιο παίκτη.

Έχασε έδαφος και το πλήρωσε

Ο Ατρόμητος είχε ξεκάθαρο μομέντουμ και πατούσε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο μετά την ισοφάριση. Έτσι, στο 70′ έφτασε και στην ανατροπή. Σπιριντόνβιτς και Κουλούρης συνδυάστηκαν, ο δεύτερος γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή και με τρομερό σουτ έστειλε στα δίχτυα την μπάλα για το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα παραλίγο να έρθει και το 3-1. Στο 74′ ο Σπιριντόνοβιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η εικόνα του αγώνα πλέον είχε αλλάξει για τα καλά και η ομάδα μας δεν έδειχνε σε κανένα σημείο ικανή να πάρει κάτι από το ματς. Ένα σουτ του Νινούα στο 83′ ήταν άστοχο και πέντε λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Άλμπεκ εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξεούμενων και κυρίως του Προβυδάκη, μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο εναπομείναντα χρόνο δεν υπήρξε κάτι άλλο, με το 3-1 να διατειρείται.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζησαΐας, Μαυρομμάτης, Τζοβάρας, Χαρίσης, Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (75′ Κλωναρίδης), Ναμπί (70′ Άλμπεκ), Μπεντινέλι (46′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (89′ Ντένιτς)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Μαζουλουξής, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Γκέντσογλου (46′ Μπανγκουρά), Ελευθεριάδης (79′ Τιρόνε), Νούνιες (72′ Τσούκαλος), Καραμάνος, Βέλλιος (64′ Νινούα)

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Περιστερίου.

7 απαντήσεις στο “«Αυτοκτόνησε» στο Περιστέρι!”

1. Νικος Avatar
    Νικος

Η ομάδα ήταν ανέτοιμη πνευματικά και σωματικά. Δεν υπήρχαν οι οι παίχτες, εκτός του Ελευθεριαδη, να πιέσουν μια κακή άμυνα. Πληρώσαμε τον covid. Στοιχισαν και οι 3 απουσίες. Ένα κακό παιχνίδι μετά από πολύ καιρό. Πάμε παρακάτω. Φόρτσα Λαμιαρα.

2. filathlos Avatar
    filathlos

Οι παίκτες φάνηκαν επηρεασμένοι λογω covid. Ας ελπίσουμε να ξαναβρούμε ρυθμό μέσα απ τους συνεχόμενους αγώνες. Πάνω απ όλα η υγεία των παιδιών.