Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Δεν είναι δυνατόν!!!

Παρότι άξιζε κάτι παραπάνω, η Λαμία γνώρισε μία ακόμα «καταδικαστική» ήττα το μεσημέρι του Σαββάτου. Η ομάδα μας ηττήθηκε με σκορ 3-0 στο Πανθεσσαλικό από τον Βόλο, χάνοντας ακόμα περισσότερο έδαφος για την απευθείας παραμονή.

Το σκορ την αδικεί πάρα πολύ, αφού δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και ενώ πίεζε για την ισοφάριση. Σαν να μην έφτανε αυτό όμως, έδωσε ακόμα περισσότερες ελπίδες στον Απόλλωνα Σμύρνης να προλάβει τα μπαράζ παραμονής. Κι αυτό, ενώ -τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο- είχε καλή εικόνα και δημιούργησε κινδύνους.

Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθεί να προβληματίζει και δείχνει να έχει πέσει σε… αγωνιστικό λήθαργο, από τον οποίο καλείται να ξυπνήσει άμεσα για να σώσει την σεζόν.

Μηδέν στην δημιουργία

Παρότι η Λαμία ήταν εκείνη που είχε το μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο, η αλήθεια είναι πως στον αγωνιστικό χώρο αυτό δεν φαινόταν στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε απλή… κυκλοφορία της μπάλας, με τον Βόλο να έχει μια ελαφρά υπεροχή. Οι Θεσσαλοί ήταν εκείνοι που είχαν και την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 8′ όταν το μακρινό σου του Φερνάντες έφυγε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα μάλιστα, άγγιξαν το 1-0.

Σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη λίγο έξω από την περιοχή, της έδωσε ψηλοκρεμαστή πορεί και την έστειλε να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι «κυανόλευκοι» πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν μπορούσαν όμως να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου. Έτσι, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που διατηρούσαν τον πρώτο λόγο στο ματς.

Στο 32′ ο Φερνάντες απείλησε εκ νέου, όμως η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή κόντραρε στα σώματα. Είναι γεγονός πως ο ΠΑΣ Λαμία είχε καλή ανασταλτική λειτουργία σε αυτό το διάστημα. Αδυνατούσε όμως να δημιουργήσει. Στο 37ο λεπτό, ο Βόλος έφτασε και πάλι κοντά στο 1-0. Ο Φαν Βέερτ έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ήταν αρκετά άστοχος. Ο Βόλος στο 45′ φώναξε για πέναλτι, όταν ο Άλχο έπεσε στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Αντέτζο. Ωστόσο -σωστά- ο κ. Τζήλος έδειξε «παίζεται», αφού δεν υπήρξε κάτι το επιλήψιμο. Έτσι, το 0-0 παρέμειμνε στην ανάπαυλα.

Ανέβηκε κατακόρυφα η Λαμία

Το ξεκίνημα της επανάληψης δεν θύμισε σε τίποτα την εικόνα του πρώτου μέρους. Ο Σαράνοφ στο 47′ μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ του Μπαριέντος και από εκεί και πέρα, επιτέλους… εμφανίστηκε η Λαμία στο γήπεδο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μανούσος υποδέχθηκε την μπάλα μετά από κλέψιμο του Καραμάνου, γύρισε το σώμα του και σούταρε, η μπαλα πέρασε ψηλά άουτ όμως. Στο 53′ η ομάδα μας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της μέχρι τότε στο ματς. Σε φάση διαρκείας στα καρέ των Θεσσαλών, οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα, ο Σιμόν έπιασε το σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Υπήρξαν διαμαρτυρίες και για πέναλτι στην συγκεκριμένη φάση, χωρίς να δοθεί κάτι, με τον ΠΑΣ Λαμία στα μισά του δευτέρου μέρους να είναι μακράν καλύτερος. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και στο 69′ και πάλι έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν, με τον Τζανδάρη να μην βάζει καλά την προβολή από πλεονεκτική θέση και να στέλνει αρκετά έξω την μπάλα.

Γκολ από το πουθενά…

Κι αφού το γκολ δεν ερχόταν, ήρθε η απόλυτη… ψυχρολουσία. Ο Βόλος στο 72′ κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, ο Άλχο έκανε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Μπαρτόλο που έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό παραλίγο να γίνει και το 2-0, με τον Φαν Βέερτ να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ, να προσπερνάει τον Σαράνοφ αλλά να στέλνει την μπάλα να «κολλήσει» στο αριστερό δοκάρι.

Από εκεί και πέρα, τα περιθώρια για την Λαμία στένεψαν απίστευτα, που χρειαζόταν πλέον δύο γκολ. Για το λόγο αυτό, ο Φέστα προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές και άλλαξε το σύστημα δίνοντας πολύ μεγάλο βάρος στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν κενά στα μετόπισθεν. Μάλιστα, στο 83′ χρειάστηκε η σωτήρια κόντρα του Βύντρα σε σουτ του Ροσέρο από καλή θέση, για να φύγει η μπάλα κόρνερ από θέση τετ-α-τετ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σαράνοφ μπλόκαρε την προσπάθεια του Πουρίτα.

Στο 87ο λεπτό, η Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Από λάθος του Κορέα, ο Σιμόν οπήρε την μπάλα στην περιοχή, δεν έκανε όμως καλό πλασέ, ενώ οι Μανούσος και Βέλλιος δεν κατάφεραν να βάλουν την προβολή. Στο 90′ ο Σαράνοφ απομάκρυνε δύσκλολα το σουτ του Κορέα, για να έρθει η… ταφόπλακα στις ελπίδες της ομάδας μας στο 91′. Ο Ροσέρο έκανε ωραίος τελείωμα με διαγώνιο σουτ μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Τα τελευταία λεπτά είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Ακόμα κι έτσι όμως, ο Βόλος βρήκε και τρίτο γκολ στο 95ο λεπτό. Σε κόντρα επίθεση ο Φεράρι έκανε πολύ ωραίο διαγώνιο τελείωμα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι συνθέσειος των δύο ομάδων:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Σιέλης, Λογαράς (68′ Τριανταφύλλου), Φεράρι, Μεταξάς, Μπαριέντος (76′ Ριένστρα), Μπαρτόλο (76′ Πουρίτα), Φερνάντες (59′ Ροσέρο), Κορέα, Φαν Βέερτ

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Τζανετόπουλος (77′ Ρόμανιτς), Αντέτζο (68′ Βύντρα), Μαρτίνεθ (80′ Σαραμαντάς), Τζανδάρης (80′ Μανουσάκης), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μανούσος, Καραμάνος (77′ Βέλλιος)

ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό.

6 απαντήσεις στο “Δεν είναι δυνατόν!!!”

1. Νικος Avatar
    Νικος

Καταρρεουμε. Δεν έχει καταλάβει ο Φεστα ότι ήττα με 1-0 είναι ήττα όχι καταρακωση ηθικού. Μαζεμένες αλλαγές; ελεος

2. DrPanos Avatar

Τετέλεσται! Πλέον πάμε για απευθείας πτώση….

3. Φριξος Avatar
    Φριξος

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΛΠΙΖΑΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ “ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΕΠΟΥ ΜΕ ΤΟΥ ΚΡΙΑΡΙΟΥ ΤΑ ΒΑΡΙΔΙΑ” ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΑΣΕΙ-ΦΑΕΙ, ΔΙ;ΑΨΕΥΔΕΣΘΕ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΑΥΤΟΛΟΓΩ, ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ, ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΤΕ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗ ΧΕΙΜ.ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΟΤΑΝ “ΠΗΡΑΝ” ΤΟΣΟ ΕΠΙΤΕΛΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΓΚΟΛΤΖΗ.
    ΟΜΩΣ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΚΑΦΑ ΗΤΑΝ, ΟΤΑΝ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟΝ ΦΕΣΤΑ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΩΣ ΧΕΣΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ, ΑΠΟ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ, ΝΟΕΙΤΩ.
    ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠ΄ΕΥΘΕΙΑΣ, ΕΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ, Η ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ, ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΠΑΡΑΖ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΤ΄ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ [ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΔΙΑΛΥΣΗ].
    ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ “ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ”, ΓΕΝΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΝ ΟΤΙ Η ΜΠΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΕΡΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΕΡΑ