Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Το άλλο Σάββατο τελειώνει το παραμύθι!!!

Μια Λαμία κυνική, που ήξερε τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, πήρε το 2-1 στην Βέροια στο πρώτο παιχνίδι μπαράζ και έβαλε σοβαρές βάσεις για την παραμονή της.

Μετά από σχεδόν ένα μήνα απραξίας, οι παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα ήταν σοβαρότατοι σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν. Βρήκαν νωρίς το γκολ και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο πρώτο μισό. Στην επανάληψη, παρότι οι γηπεδούχοι βρήκαν δικαιότατα το γκολ της ισοφάρισης, η καρδιά και το μέταλλο του ΠΑΣ Λαμία… μίλησε και με γκολ στο 81′ οι «κυανόλευκοι» έκαναν μεγάλο βήμα παραμονής.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΒΕΡΟΙΑ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Κι αυτό, καθώς με το τελικό 2-1 πάνε στην ρεβάνς του «Αθανάσιος Διάκος» για τρία αποτελέσματα. Αφενός τους βολεύει η νίκη και η ισοπαλία. Ακόμα κι αν ηττηθούν ωστόσο με 1-0, θα είναι εκείνοι που θα κερδίσουν την παραμονή τους, καθώς μετράει κανονικά το εκτός έδρας γκολ.

Οι Μπεχαράνο και Μανούσος ήταν οι σκόρερ της ομάδας μας, με τους Καραμάνο και Σαράνοφ να είναι εκ των κορυφαίων. Ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι. Ηρωικοί οι περίπου 250 οπαδοί της Λαμίας στο πέταλο, ενώ ο Νούνιες «πάγωσε» στο 60′ άπαντες.

Ο Μπεχαράνο έδιωξε το άγχος

Η Βέροια είχε την πρώτη τελική στο ματς. Μόλις στο 3′ ο Μπουκουβάλας σέντραρε από δεξιά, ο Φοφανά έκανε δυνατή κεφαλιά υπό την πίεση του Αντέτζο στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Ωστόσο, η Λαμία στάθηκε τυχερή. Στην πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 7′ και σε εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε από αριστερά, ο Μπεχαράνο πετάχτηκε πίσω από τους αμυντικούς στο δεύτερο δοκάρι και με το κεφάλι νίκησε τον Παπαδόπουλο. Μάλιστα, ο Βολιβιανός πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του, στο πέταλο μαζί με τον κόσμο της ομάδας μας.

Αφού πέρασε ένα τρίλεπτο για να τσεκαριστεί και στο VAR το γκολ, ο ΠΑΣ Λαμία πλέον είχε αυτό που έψαχνε. Το γρήγορο γκολ. Και πλέον με ψυχολογία έδειχνε να έχει πάρει τον έλεγχο. Είχε κλείσει τους χώρους και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να παίξουν από τον άξονα, υποχρεώνοντας τους να επιτίθενται κυρίως με γεμίσματα από τα πλάγια. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Βέροιας, ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Κάτσε, ο Μούργος άδειασε τον Μαρτίνεθ και βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ. Το πλασέ του όμως ήταν πολύ… χλυαρό και ο Σέρβος γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα.

Παραλίγο να το ξανακάνει ο Μπεχαράνο

Στο 24′ η ομάδα μας έχασε μοναδική ευκαιρία να ντουμπλάρει τα τέρματα της. Σε κόρνερ από αριστερά, ο Μανούσος στο πρώτο δοκάρι έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Μπεχαράνο και πάλι ξέφυγε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά με το κεφάλι εκ νέου έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, η Βέροια ανέβασε τις γραμμές της και έψαχνε για κενό στην άμυνα. Η Λαμία όμως είχε διπλή ζώνη, με πέντε αμυντικούς, ενώ επέστρεφε και ο Τιρόνε για να καλύπτει. Έτσι, παρότι οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο να πατήσουν περιοχή, δεν μπορούσαν να βρουν σουτ.

Πάντως, στο 40′ και πάλι απείλησε η ομάδα της Ημαθίας. Ο Πεταυράκης έπαιξε την μπάλα με τον Πασά, από αριστερά βρέθηκε στην πλάτη του Μαρτίνεθ και πλάσαρε, όμως με την παρέμβαση τόσο του Σαράνοφ, όσο και του Ισπανού, ο κίνδυνος πέρασε. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, είναι γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι πρέσαραν ασφυκτικά τον ΠΑΣ Λαμία. Όμως οι παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα παρέμεναν ψύχραιμοι και κρατούσαν τις θέσεις τους. Λίγο έλειψε πάντως στο πέμπτο (!) λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου να έρθει η ισοφάριση. Από κλέψιμο της μπάλας κάτω από την σέντρα, ο Γιακουμάκης μπήκε από αριστερά στην περιοχή -αφού πέρασε στο σπριντ τον Αντέτζο- και πλάσαρε από πλάγια αριστερά. Πλάσαρε, όμως ο Σαράνοφ έδιωξε και μετά από φάση διαρκείας, ο Μούργος με μακρινό σουτ έστειλε λίγο άουτ την μπάλα. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Ασφυκτική πίεση από την Βέροια

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλή στιγμή για την Βέροια. Ο Μπουκουβάλας από δεξιά γέμισε στην περιοχή, ο Μαρτίνεθ έχασε το μαρκάρισμα του Φοφανά και αυτός βρέθηκε μπροστά από τον Σαράνοφ. Η κεφαλιά του όμως δεν ήταν καλή και έφυγε αρκετά άουτ. Στο 52′ ο Πεταυράκης πήγε να αιφνιδιάσει με δυνατό σουτ από μακριά, όμως ο Σαράνοφ στάθηκε όρθιος και με ψυχραιμία έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Πασά να πιάσει ένα παρόμοιο σουτ. Η μπάλα βρήκε στο πόδι του Αντέτζο, άλλαξε ελάχιστα πορεία και κατέληξε σε νέο κόρνερ. Στο 56′ και σε νέα επίθεση της Βέροιας, μετά από προσπάθεια του Γιακουμάκη, ο Μούργος έκανε σουτ. Η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και έφυγε λίγο άουτ.

Είναι γεγονός πως μέχρι το σημείο εκείνο, οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά τους παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα, οι οποίοι επιχειρούσαν να ρίξουν τον ρυθμό. Στο 59′ ο Κάτσε μετά από κόρνερ και απομάκρυνση έπιασε μια… βολίδα από μακριά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Αφού το γήπεδο «πάγωσε» στο 60′ με τον τραυματισμό του Νούνιες, λίγα λεπτά αργότερα η Λαμία έκανε για πρώτη φορά στην επανάληψη αισθητή την παρουσία της. Σε γέμισμα από δεξιά στο 63′, ο Ρόμανιτς έκανε την προβολή ανάμεσα στους αμυντικούς. Η μπάλα βρήκε ελάχιστα στον Δημόπουλο όμως και έφυγε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Τζανετόπουλος έπιασε γεμάτη κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά.

Το βρήκε η Βέροια, την… ξέρανε ο Μανούσος!

Κάπου εκεί, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ρίξουν τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων και να ισορροπήσουν την κατάσταση. Στο 74′ και σε εκτέλεση φάουλ του Γκέντσογλου με γέμισμα, ο Ρόμανιτς με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Αν και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, η αλήθεια είναι πως πρόκειται για πολύ οριακή φάση και πιθανότατα ο Σέρβος καλυπτόταν. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μανούσος κατέβασε στην περιοχή την σέντρα του Σιμόν, έφυγε όμως πολύ πλάγια και υπό την πίεση του Δημόπουλου πλάσαρε άουτ. Ένα συρτό σουτ του Μούργου έξω από την περιοχή στο 77′ δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Σαράνοφ. Και αφού όλα έδειχναν πως η Λαμία είχε ανακτήσει τον έλεγχο, στο 78′ ήρθε το 1-1.

Σε βαθιά μπαλιά και μετά από την επιμονή του Γιακουμάκη, η Βέροια κέρδισε τις κόντρες, ο Σαράνοφ βγήκε και έκοψε σε πρώτο χρόνο, όμως η μπάλα έφτασε στον Πασά. Αυτός πλάσαρε σε κενή εστία, κανείς αμυντικός δεν πήγε πάνω του και έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια. Το γκολ αυτό έδωσε και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι, με την ΒΝέροια να ψάχνει και δεύτερο γκολ. Αυτό όμως το βρήκε η Λαμία. Στο 81ο λεπτό, ο Μανούσος έφυγε στην πλάτη της άμυνας ταχύτατα σε ωραία κάθετη του Καραμάνου και με δυνατό πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Παπαδόπουλου βάζοντας… φωτιά στο πέταλο.

Το διαχειρίστηκε σαν… μεγάλη ομάδα!

Ασφαλώς το 2-1 άλλαξε πολύ γρήγορα και πάλι τις ισορροπίες και την ψυχολογία. Η Βέροια πλέον ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Έψαχνε μεν ακόμα το γκολ, αλλά ο ΠΑΣ Λαμία είχε το πάνω χέρι. Στο 86′ ο Κουατένγκ βρέθηκε… ξεχασμένος στην γωνία της περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Σαράνοφ. Το ίδιο συνέβη και στο καλό σκαστό σουτ του Γιακουμάκη στο 92′. Ένα λεπτό αργότερα και σε κόντρα επίθεση, ο Ρόμανιτς έπιασε ένα καλό σουτ από πλάγια αριστερά θέση, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε. Στο 96′ το ξαφνικό δυνατό σουτ του Μπουκουβάλα έξω από την περιοχή, έφυγε λίγο έξω. Ίδια κατάληξη είχε και η τεράστια ευκαιρία του Πασά με… σπόντα μετά από διώξιμο του Μαρτίνεθ, στην τελευταία φάση του ματς. Σε κάθε περίπτωση, μετά και από τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τους «κυανόλευκους» νικητές με σκορ 2-1. Έχοντας κάνει παράλληλα και μεγάλο βήμα για την παραμονή τους, ενόψει του επαναληπτικού στο «Αθανάσιος Διάκος» το άλλο Σάββατο.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός, Κάτσε (81′ Οικονόμου), Γαβριηλίδης (77′ Μπλέτσας), Μούργος (81′ Καπνίδης), Φοφανά (59′ Κουάτενγκ), Γιακουμάκης, Πασάς

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (70′ Γκέντσογλου), Τζανδάρης (57′ Νούνιες), Μανούσος (89′ Προβυδάκης), Τιρόνε (46′ Ρόμανιτς), Καραμάνος

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Βέροιας.