Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Ήττα πισωγύρισμα πριν την διακοπή!

Ήττα που προσωρινά δεν της κοστίζει, ενδεχομένως όμως να της κοστίσει στο μέλλον, γνώρισε η Λαμία την Κυριακή με σκορ 3-1 από τον Παναιτωλικό στο «Αθανάσιος Διάκος».

Σε ένα παιχνίδι που το θετικό αποτέλεσμα ήταν απαραίτητο για πολλούς λόγους, οι «κυανόλευκοι» ηττήθηκαν από την ομάδα του Αγρινίου και δεν κατάφεραν να πάνε με βαθμολογικό… αέρα στην διακοπή του πρωταθλήματος.

Σε ένα ακόμα ματς είχαν τις ευκαιρίες και θα μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω. Ακόμα κι έτσι όμως, η εικόνα τους ήταν μέτρια, έμειναν στους 9 βαθμούς και το +2 από τις δύο τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα στα μισά της σεζόν.

Σκόρερ ο Ντε Βινσέντι για τους «κυανόλευκους», ενώ ο Μποάκι τραυματίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και αποχώρησε για ασθενοφόρο για το νοσοκομείο.

Γκολ – γκολ με το καλημέρα!

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωστικά. Στην πρώτη άξια αναφοράς στιγμή στο ματς όμως, ο Παναιτωλικός ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι άπλωσαν ωραία το παιχνίδι τους μετά από 30αρα μπαλιά του Χουχούμη, ο Ντίας πάτησε περιοχή και την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» για τον Καρέλη που με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Η Λαμία έψαξε την άμεση αντίδραση, αλλά στις δύο «επισκέψεις» της στα καρέ του Ανέστη «καθάρισε» η άμυνα του Παναιτωλικού.

Κι αφού δεν τα κατάφερα, το έκανε με την τρίτη. Ο Ντε Βινσέντι πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, πάτησε σε αυτή κάνοντας μια εξαιρετική προσποίηση, και με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Ανέστη για το 1-1. Ουσιαστικά δηλαδή, ξεκίνησε το ματς και πάλι από την αρχή. Ακολούθησαν σερί «μονομαχίες» στα όρια της περιοχής του Παναιτωλικού, με την ομάδα μας να προσπαθεί να απειλήσει και τους αμυντικούς των Αγρινιωτών να κλείνουν τους χώρους. Η αλήθεια βέβαια είναι πως μετά το 1-1 το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον ΠΑΣ Λαμία να έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία.

Πάλι πίσω από την… βούλα

Ακόμα κι έτσι, ο Παναιτωλικός στο μισάωρο βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο 27′ ο Ντίας πάτησε περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο, έκανε το «γύρισμα» για τον Καρέλη -και ενώ ο Σαράνοφ είχε βγει να καλύψει τον Ουρουγουανό- και ο Γκοράνοφ τον ανέτρεψε στην περιοχή. Αφού η παράβαση επιβεβαιώθηκε και με την χρήση του VAR, ο Καρέλης από τα έντεκα βήματα δεν αστόχησε και έκανε το 2-1 και τον σύλλογο του Αγρινίου. Και πάλι η ομάδα μας επιχείρησε να αντιδράσει άμεσα, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Στο 33′ και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τσιλούλης έκανε το σουτ με τον Ανέστη να μπλοκάρει σταθερά. Οι παίκτες της Λαμίας ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα στον Τσιλούλη, με τον διαιτητή να έχει διαφορετική άποψη.

Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε και ο Παναιτωλικός στο 41′ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα του. Ο Φλόρες έπαιξε για τον Νταγκό στον κενό χώρο, ο μεσοεπιθετικός της ομάδας βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και σούταρε, ο Σαράνοφ όμως απέκρουσε με τα πόδια. Έτσι, το 2-1 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Είχε ευκαιρίες και… ατυχία!

Ο Παναιτωλικός μπήκε με όρεξη και στην επανάληψη. Πρέσαρε ψηλά την Λαμία στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και «εκβίασε» το εύκολο λάθος των παικτών του Τζιανλούκα Φέστα. Μάλιστα, μόλις στο 47′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς. Από ωραία ενέργεια του Μπακάκη, ο Σενγκέλια βρήκε τον Νταγκό σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Η απάντηση των «κυανολεύκων» ήταν άμεση και στο 52ο λεπτό σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν μετά από σέντρα του Τσιλούλη ο Νούνιες έκανε την κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και στο 57′ έχασε νέα μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-2, με το σουτ του Τσιλούλη εκτός περιοχής να περνά πάνω από την εστία του Ανέστη. Είναι γεγονός πάντως, πως το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές διακοπές και αυτό δεν βοηθούσε το ματς να έχει ρυθμό. Μάλιστα, ο ΠΑΣ Λαμία στο 64′ αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, όταν ο Μποάκι τραυματίστηκε σοβαρά και το τεχνικό τιμ τον έκανε αναγκαστική αλλαγή. Σε κάθε περίπτωση, στο 67′ οι «κυανόλευκοι» είχαν ακόμα μία καλή ευκαιρία, με την κεφαλιά του Γιακουμάκη να καταλήγει στα χέρια του Ανέστη.

Πίεσε, αλλά…

Όσο η ώρα περνούσε, η βροχή δυνάμωνε στο «Αθανάσιος Διάκος» και η Λαμία μετέφερε την δράση στο μισό του Παναιτωλικού, που με τη σειρά του περίμενε μια κόντρα επίθεση για να χτυπήσει. Μάλιστα, στο 78′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 3-1. Ο Σενγκέλια βγήκε στην κόντρα, διέσχισε 20 μέτρα με την μπάλα, βρέθηκε φάτσα με τον Σαράνοφ αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο και πέρασε κόρνερ. Η συνέχεια δεν είχε κάτι το αξιόλογο. Η Λαμία προσπαθούσε να πιέσει και να βρει χώρους, έφτανε έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, δεν είχε όμως το σουτ. Το σκηνικό αυτό διατηρήθηκε και στα έξι λεπτά του έξτρα χρόνου, με το 2-1 να διατηρείται μέχρι και την τελευταία φάση του ματς. Εκεί, σε μια εκτέλεση κόρνερ στην οποία είχε ανέβει και ο Σαράνοφ, ο Ζοάο Πέδρο βγήκε στην κόντρα και σε κενή εστία μετά από μακρινή πάσα του Φλόρες έκανε το τελικό 3-1 στο 97′.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σίλβα, Τζανδάρης, Νούνιες (57′ Ασκόφσκι), Ντε Βινσέντι (76′ Μαρμεντίνι), Τσιλούλης (76′ Καραμάνος), Μανούσος (57′ Μποάκι (64′ Γιακουμάκης))

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτεσον, Φλόρες, Ντίας (79′ Μλάντεν), Μόρσεϊ (46′ Σενγκέλια), Νταγκό (75′ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (86′ Ζοάο Πέδρο)

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».