Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Τ Ε Ζ Α!!!

Με τρόπο θρίλερ, η Λαμία πήρε το 1-1 από τον Λεβαδειακό στο ντέρμπι του «Αθανάσιος Διάκος», τον έστειλε στην δεύτερη κατηγορία και πάει… καβάλα στο άλογο στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ιωνικό στην Νίκαια.

Κόντρα στις πολλές τις απουσίες και παρότι το ματς της πήγε εντελώς κόντρα, η ομάδα μας βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις του ματς με τον Τόσιτς. Έτσι, με 28 βαθμούς, θα πάει στην Νίκαια την τελευταία αγωνιστική με σκοπό να μην χάσει για να παραμείνει στην κατηγορία, αφού την ίδια ώρα ο Ιωνικός έμενε στο 2-2 με τον ΟΦΗ.

Ανώτερη σε όλη την διάρκεια του ματς η Λαμία, έκλεισε στο μισό γήπεδο τους Βοιωτούς στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Έχασε πέναλτι με τον Μεντίνα και λυτρώθηκε στο 92ο λεπτό.

Κανένα ρίσκο, κανένα θέαμα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λαμία να επιχειρεί να πάρει τα ηνία του αγώνα και τον Λεβαδειακό να μην παίρνει ρίσκα. Όχι βέβαια πως η ομάδα μας έκανε… παρακινδυνευμένα ανεβάσματα. Έτσι, φτάσαμε στο 15ο λεπτό για να δούμε την πρώτη τελική στο παιχνίδι. Τότε, ο Σλίβκα έκανε ένα γέμισμα από δεξιά, με τον Μεντίνα να παίρνει την γυριστή κεφαλιά. Αυτή όμως έφυγε αρκετά έξω. Η απάντηση των Βοιωτών ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν από τρομερή μπαλιά του Μεχία, ο Βρακάς ήταν άστοχος από πλεονεκτική θέση.

Στο 22′ και από μακρινή εκτέλεση φάουλ με τον Σιμόν, η μπάλα έφτασε στον Μεντίνα στα δεξιά, αυτός την γύρισε στον Μαρτίνεθ, που από την γωνία της περιοχής έκανε ένα συρτό σουτ. Αυτό όμως πέρασε δίπλα από την εστία του Γκροφ. Είναι γεγονός πάντως πως παρότι ο ΠΑΣ Λαμία είχε τον έλεγχο του ματς, από άποψη θεάματος το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες.

Τα έχανε και τιμωρήθηκε!

Στο 28ο λεπτό η ομάδα μας άγγιξε το γκολ. Σε κλέψιμο του Μαρτίνεθ από τον Τσάπρα, οι «κυανόλευκοι» βγήκαν στην κόντρα. Την κατάλληλη στιγμή ο Ισπανός γύρισε στον Νούνιες, που από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκροφ. Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και στο 40′ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Μεντίνα με τρομερή ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πέρασε εντυπωσιακά τον Λιάγκα, έκανε έξυπνο κόψιμο προ του Πας και αυτός τον ανέτρεψε στην περιοχή.

Ο κ. Ευαγγέλου έδειξε την βούλα του πέναλτι, αλλά στο 42′ ο Γκροφ είπε «όχι» στον Κολομβιανό επιθετικό από το σημείο του πέναλτι, διώχνοντας σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Παπαδόπουλος έπιασε καρφωτή κεφαλιά στην περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα στα χέρια του Ούγγρου γκολκίπερ. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 45′ και σε προσπάθεια του Λεβαδειακού να βρει χώρους, ο Τζανδάρης ανέτρεψε τον Γιαννιώτα στην περιοχή, με τον κ. Ευαγγέλου να καταλογίζει και πάλι πέναλτι. Το καταστροφικό σενάριο έγινε πράξη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Νίκας νίκησε τον Κοσέλεφ από τα έντεκα βήματα και ο Λεβαδειακός πήρε κεφάλι 1-0 στο πιο κρίσημο σημείο του ματς.

Καλύτερη, αλλά την «έπνιγε» το άγχος

Η Λαμία ήταν υποχρεωμένη να πιέσει με το σκορ στο 1-0 και με αυτό το σκοπό μπήκε στην επανάληψη. Οι «κυανόλευκοι» βέβαια έβγαζαν άγχος στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν λάθη, αφού δεν είχαν καθαρό μυαλό. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, καταγράφηκε στο 55′. Σε πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο Μαρτίνεθ τους έπιασε όλους στον ύπνο, μπήκε στην περιοχή, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν και τον έκλεισαν. Από πλάγια θέση προσπάθησε να πλασάρει, αλλά ο Γκροφ έδιωξε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σακό επιχείρησε να κάνει κάτι…. εξεζητημένο. Η μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του όμως έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

Στο 60ο λεπτό, οι «κυανόλευκοι» σπατάλησαν καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Μετά από αρκετή ώρα πίεσης στην περιοχή του Λεβαδειακού, ο Σλίβκα την άφησε να φτάσει στο δεύτερο δοκάρι στον Μαρτίνεθ. Αυτός ζύγισε το πόδι του και σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και άλλαξε πορεία, με τον Σιμόν εν συνεχεία να βρίσκεται εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ προ του τέρματος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σακό έκανε ένα συρτό σουτ μέσα στην περιοχή, βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον Κοσέλεφ.

Ρίσκαρε χωρίς αποτέλεσμα

Η Λαμία εξακολουθούσε να κυκλοφορεί την μπάλα, να ψάχνει χώρους, ο Λεωνίδας Βόκολος φόρτωσε την επίθεση με Τσιλούλη, Τσούκαλο, Μανούσο και Τόσιτς, όμως ο Λεβαδειακός άντεχε. Διαχειριζόταν το υπέρ του σκορ και δεν άφηνε χώρους στην ομάδα μας να βρει φάσεις. Μάλιστα, στο 76′ λίγο έλειψε να έρθει και η απόλυτη ψυχρολουσία. Ο Σακό έμεινε όρθιος μετά από μαρκαρίσματα βρήκε χώρο και σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στην ρίζα του αριστερού δοκαριού του Κοσέλεφ. Δύο λεπτά αργότερα, ο παίκτης του ομάδας μας δεν τήρησαν το fair play, κυκλοφόρησαν την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Σιμόν έπιασε ένα μονοκόματο σουτ μετά από προσωρινή απομάκρυνση, όμως ο Παναγιώτου την βρήκε σωτήρια και την έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του, στο 80′ η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσιλούλη να πιάνει ένα δυνατό σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο. Όσο η ώρα περνούσε, οι Βοιωτοί έμεναν όλο και περισσότερο στο έδαφος, προκειμένου να σπαταλήσουν χρόνο με τις καθυστερήσεις τους να προκαλούν νεύρα και ένταση. Με την συμπλήρωση 90′ στο ματς, ο Τόσιτς εκτέλεσε με γέμισμα ένα φάουλ, ο Παπαδόπουλος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, ο Γκροφ όμως μπλόκαρε την καρφωτή κεφαλιά του.

Λύτρωση με Τόσιτς στο 92′!

Στο εναπομείναντα χρόνο, ο ΠΑΣ Λαμία έκλεισε στην κυριολεξία τον Λεβαδειακό στο μισό του -με τους Βοιωτούς να κάνουν συνεχώς καθυστερήσεις. Το πλήρωσαν όμως, με τον Τόσιτς να λυτρώνει στο 92ο λεπτό την ομάδα μας. Σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Τόσιτς έκανε ένα μονοκόματο πλασέ στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής και προκάλεσε… πανζουρλισμό στο «Αθανάσιος Διάκος»!

Αφού κόπασαν τα πανηγύρια, τα τελευταία λεπτά είχαν χαρακτήρα θρίλερ, με την μπάλα να πηγαίνει συνεχώς πάνω – κάτω. Η ένταση όμως ήταν τέτοια, που μπάλα δεν παίχτηκε θιδιαίτερα με το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ευαγγέλου να βρίσκει την ομάδα μας να το πανηγυρίζει και τους Βοιωτούς στην παρακάτω κατηγορία.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Αμπάντα, Τζανδάρης (62′ Τσούκαλος), Σλίβκα, Νούνιες (55′ Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (69′ Τόσιτς), Στάνκο, Μεντίνα (69′ Μανούσος)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Πας, Χάμοντ, Μεχία (91′ Συμελίδης), Νίκας, Βρακάς (73′ Σαχπεκίδης), Γιαννιώτας (91′ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (46′ Σακό (83′ Μπελμόντ))

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».