Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Δεν πέφτουμε και… δεν μας πέφτει!

Στην Super League θα αγωνιστεί για έβδομη σερί χρονιά και την επόμενη σεζόν ο ΠΑΣ Λαμία!

Επιβεβαιώνοντας για μια ακόμα φορά στην ιστορία της το πόσο επτάψυχη είναι, η ομάδα μας κατάφερε να γυρίσει στην κυριολεξία από την κόλαση. Σε ένα γήπεδο ζούγκλα πήρε το 2-2 από τον Ιωνικό και τον έστειλε στην δεύτερη κατηγορία. Παρότι μάλιστα στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 2-0.

Επική η προσπάθεια των παικτών του Λεωνίδα Βόκολου απέναντισε τακτικές τραμπούκων από πλευράς γηπεδούχων, με το «αντρικό» γκολ του Νούνιες και το συστημένο φάουλ του Τόσιτς να φέρνουν τούμπα την κατάσταση και να κρατάνε την Λαμία στην «μεγάλη» κατηγορία.

Κανένα ρίσκο

Ήταν αναμενόμενο οι δύο ομάδες να έχουν άγχος και να μην παίρνουν ρίσκα στο ξεκίνημα του ματς. Πράγματι, στα πρώτα λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω χωρίς να υπάρχουν όμως σημαντικές στιγμές. Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 3′, όταν ο Στάνκο «έκλεψε» την μπάλα από τον Φατιγκά και τροφοδότησε τον Νούνιες. Αυτός έκανε την κούρσα και σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μασάς επιχείρησε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

Στο 16′ η μπάλα στρώθηκε στον Μαρτίνεθ έξω από την περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ, αυτό «έσκασε» μπροστά στον Χουτεσιώτη, που όμως έπεσε στην γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων. Οι παίκτες της Λαμίας έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώριο στον Μύγα. Αυτός αναγκάστηκε να κάνει ένα συρτό σουτ με το αριστερό. Αυτό πήρε καλά φάλτσα, όμως κατέληξε δίπλα στο δοκάρι του Κοσέλεφ. Στο 28′ ο ΠΑΣ Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από παράλληλο γέμισμα του Αμπάντα, ο Μαρτίνεθ έπιασε τρομερό μονοκόματο σουτ στο δεύτερο δοκάρι. Με το πόδι όμως, ο Χουτεσιώτης ένηαλε σε κόρνερ.

Καταστροφικό επτάλεπτο

Κόντρα στην ροή του ματς, με την συμπλήρωση μισής ώρας το γκολ ήρθε για τον Ιωνικό. Σε εκτέλεση κόρνερ του Βαλεριάνου από δεξιά, ο Ελευθεριάδης έπιασε την κεφαλία στην μικρή περιοχή προ του Κοσέλεφ και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του. Το γκολ των γηπεδούχων έφερε «παγωμάρα» στους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου, που πλέον ήθελαν να βρουν δίχτυα και οι ίδιοι. Ο κόουτς έκανε τις απαραίτητες αλλαγές στην σύνθεση, για να έρθει το τρομερό γκολ του Κάνιας στο 37ο λεπτό να κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Ο Ισπανός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή μετά από ολιγορία, έπιασε έναν άπιαστο κεραυνό και προσγείωσε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Κοσέλεφ.

Μετά το 2-0 πλέον, η ομάδα μας είχε να ανέβει ένα βουνό. Προσπάθησε να οργανώσει το παιχνίδι της, την ώρα που η ο Ιωνικός είχε… λυμένα πόδια. Στο 45′ σε γέμισμα στην περιοχή, ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε σταθερά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πάντως, ο ΠΑΣ Λαμία έχασε μια ακόμα μοναδική ευκαιρία να ξανά μπει στο παιχνίδι. Ο Σιμόν έπιασε έναν ξαφνικό κεραυνό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Έτσι, το σκορ παρέμεινε στην ανάπαυλα.

Βρήκε γκολ και τον έκλεισε στο μισό γήπεδο

Η Λαμια εξακολουθούσε και στο ξεκίνημα της επανάληψης να έχει πολύ άγχος στο παιχνίδι της, με την ατμόσφαιρα στο γήπεδο να μην την βοηθάει σε καμία περίπτωση. Στο 52′ βρήκε φάση από στατική μπάλα. Σε γέμισμα από το κέντρο σχεδόν, ο Σλίβκα πήδηξε και πήρε την κεφαλιά προ του Τσιγκρίνκσι, όμως έστειλε την μπάλα δίπλα στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νούνιες έβαλε και πάλι την ομάδα μας στο παιχνίδι. Ο Τσιλούλης έκανε έξυπνο γύρισμα στον Νούνιες, που με… σεντερφορίσιο τρόπο γύρισε στην περιοχή και πλάσαρε τον Χουτεσιώτη εύστοχα για το 2-1.

Με την σέντρα λίγο έλειψε η ομάδα μας να βρει και την ισοφάριση. Όμως μετά από κόντρες, η άμυνα έδιωξε χωρίς οι «κυανόλευκοι» να καταφέρουν να βρουν το σουτ. Στο 61′ και μετά από εκτέλεση φάουλ με γέμισμα, ο Σλίβκα σηκώθηκε και πάλι και πήρε την κεφαλιά στην πλάτη της άμυνας. Και πάλι όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Είναι γεγονός πως μετά το γκολ, η ομάδα μας ήταν εκείνη που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για να βρει την ισοφάριση. Ουσιαστικά, στην μία ώρα αγώνα, το παιχνίδι πλέον παιζόταν στο μισό γήπεδο.

Από τον Τόστις με αγάπη!

Για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός είχε καλή στιγμή στο 68′. Ο Βαλεριάνος από μακριά έπιασε ένα μονοκόματο σουτ, ο Κοσέλεφ μπλόκαρε, αλλά όχι σταθερά, με τον Μάντζη να βλέπει εξ’ επαφής τον Μολδαβό να του λέει «όχι» και να κρατάει την Λαμία στο ματς. Όχι βέβαια ότι η συγκεκριμένη φάση άλλαξε το σκηνικό. Η ομάδα μας ήταν εκείνη που είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία στις κινήσεις. Και δικαιώθηκε! Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τόσιτς έκανε μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ από τον άξονα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-2. Αποτέλεσμα που εκείνη την στιγμή κρατούσε τον ΠΑΣ Λαμία στην κατηγορία.

Η εξέλιξη αυτή όπως ήταν φυσικό ανάγκαζε πλέον τον Ιωνικό να πιέσει. Στο 77′ και σε σέντρα του Λοβέρα, ο Σαραμαντάς απομάκρυνε όπως – όπως με τον Μάντζη από την κλειστή γωνία, να βλέπει τον Κοσέλεφ να του λέει «όχι» και να διώχνει σε κόρνερ. Οι Νικαιώτες -σε αντίθεση με την μέχρι τότε εικόνα τους- ανέβασαν την πίεση τους κατακόρυφα. Ωστόσο όσο πλησιάζαμε προς το φινάλε, η ένταση ανέβαινε και μαζί και το άγχος. Έτσι, είχαμε πολλά φάουλ και συχνές διακοπές, με αποτέλεσμα να βλέπουμε μπάλα.

Το παιχνίδι μπήκε στις καθυστερήσεις με το σκηνικό να έχει μεταφερθεί στα καρέ της Λαμίας. Στο 91′ η ομάδα μας θα μπορούσε να το «τελειώσει», με τον Μανούσο να γυρίζει παράλληλα στον αμαρκάριστο Βασιλαντωνόπουλο, όμως αυτός πλάσαρε πάνω στον Χουτεσιώτη από θέση τετ-α-τετ. Στην αμέσως επόμενη φάση το δυνατό σουτ του Ρόμανιτς πήρε πολύ ύψος και έφυγε ψηλά άουτ. Στο 97′ και σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Μάντζης στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν κλεισμένος και έστειλε την μπάλα αρκετά έξω. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει την Λαμία να κερδίζει την παραμονή!

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Ελευθεριάδης
(60′ Σόουζα), Κάνιας, Σάκιτς, Φατιγκά (69′ Γούλερι), Μασάς (69′ Σεμπά), Μάντης

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμπάντα (46′ Σαραμαντάς (84′ Βασιλαντωνόπουλος)), Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μαρτίνεθ (46′ Τόσιτς), Σλίβκα (75′ Μανούσος), Στάνκο, Νούνιες, Τσιλούλης (64′ Ρόμανιτς), Μεντίνα

ΓΗΠΕΔΟ: Νεάπολης.