Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Έχασε δίκαια, πάμε παρακάτω…

Δίκαιη ήττα με σκορ 2-0 από τον Πανσερραϊκό εκτός έδρας, γνώρισε το βράδυ του Σαββάτου η Λαμία για την 5η αγωνιστική της Super League.

Οι «κυανόλευκοι» παρουσίασαν πολύ μέτρια εικόνα στις Σέρρες, ήταν ακίνδυνοι μπροστά από το κέντρο και δέχθηκαν δύο γκολ στην επανάληψη. Έτσι, γνώρισαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν ένα εξαιρετικό σύνολο.

Πρόκειται για -πιθανότατα- την πιο κακή εμφάνιση της ομάδας μας στο φετινό πρωτάθλημα, με τον ΠΑΣ Λαμία να είναι υποχρεωμένος από απόψε κιόλας να την αφήσει πίσω και να δει το επόμενο παιχνίδι, με την Κηφισιά στην Καισαριανή την ερχόμενη Τετάρτη (27/9).

Πολλά λάθη, κακή στη δημιουργία

Ο Πανσερραϊκός μπήκε με μεγαλύτερη όρεξη στο παιχνίδι και ανέλαβε από νωρίς τα ηνία. Την ίδια στιγμή, η Λαμία έκανε πολλά λάθη και «πουλούσε» εύκολα τη μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 4′, με τον Μούργο να κάνει το γύρισμα και τον Δεληγιαννίδη να κάνει κακό τελείωμα μόνος του απέναντι στο τέρμα. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι Σερραίοι απείλησαν και πάλι. Ο Δεληγιαννίδης μπήκε από τα δεξιά και έκανε το συρτό σουτ, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει και τη μπάλα εν συνεχεία να καταλήγει κόρνερ.

Εκεί που οι γηπεδούχοι πάντως έδειχναν να πατάνε καλύτερα, η ομάδα μας ήταν εκείνη που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 25ο λεπτό, αρχικά ο Σλίβκα έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πάσαρε στον Μαρτίνεθ που δεν κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια ο Καρλίτος με σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε το Χόβαν να διώξει εξαιρετικά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μούργος ήταν άστοχος από το ημικύκλιο της περιοχής. Στο σημείο εκείνο του ματς, οι «κυανόλευκοι» πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησαν.

Και πάλι όμως ο Πανσερραϊκός έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 31′ ο Πηλέας έκανε τη σέντρα και ο Πεταυράκης αν και ανενόχλητος, δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα, η εικόνα του παιχνιδιού μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε σημαντικά. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ΠΑΣ Λαμία να μην βγάζει… ζωντάνια και έχει «προβληματική» κυκλοφορία. Ωστόσο, ούτε οι Σερραίοι είχαν κάποια καλή στιγμή μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε.

Τα έφαγε μαζεμένα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να κλείνει τους χώρους και να «βραχυκυκλώνει» την ορθολογική λειτουργία του Πανσερραϊκού. Δεδομένα η ομάδα μας είχε πιο οργανωμένη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Και πάλι όμως δεν δημιουργούσε στο αντίπαλο μισό. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι το έκαναν στο 52′, με τον Άλεξιτς να κάνει κεφαλιά σε σέντρα του Μούργου και τον Κοσέλεφ να διώχνει εντυπωσιακά. Το ματς και πάλι δεν είχε γρήγορο ρυθμό, ωστόσο οι Σερραίοι στο 66′ βρήκαν το πολυπόθητο γκολ.

Αρχικά, ο Κοσέλεφ νίκησε με νέα εξαιρετική επέμβαση την κεφαλιά του Μπέργκστρεμ, αλλά ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για τα «λιοντάρια». Δίκαιο σκορ με βάση την εικόνα του ματς. Πριν προλάβουν να κοπάσουν τα πανηγύρια δε, ο ΠΑΣ Λαμία στάθηκε άτυχος. Ο Στάικος στο 70′ βρήκε χώρο και έκανε ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ, που δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον Κοσέλεφ, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2-0.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, η Λαμία ήταν υποχρεωμένη να ρισκάρει. Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους. Την ίδια στιγμή, ο Πανσερραϊκός έδωσε χώρους στους «κυανόλευκους» και περίμενε κάποια κόντρα επίθεση. Δεν άλλαξε πάντως κάτι μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βάτσιου, με το 2-0 να διατηρείτε.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας (86′ Ντάνκερλουϊ), Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (64′ Χατζηστραβός), Τομάς (46′ Μασκανάκης), Άλεξιτς (94′ Μπαΐροβιτς)

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παύλοβετς, Στάνκο (64′ Σαντάνα), Νούνιες (79′ Τσιλιανίδης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (64′ Λόνγκο), Καρλίτος (84′ Ακούνια), Τσιλούλης (46′ Τόσιτς)

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Σερρών.