Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Όχι έτσι…

Απίστευτα άτυχη στάθηκε η Λαμία στην Καισαριανή! Σε ένα ματς που φαινόταν να το έχει… κλειδώσει, δέχθηκε ένα απίθανο γκολ στο 94′ και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 από την Κηφισιά.

Μέχρι τότε, η ομάδα μας φαινόταν να κρατάει στα χέρια της ένα πολύτιμο διπλό χάρη στο γκολ του Ακούνια. Ωστόσο, στο φινάλε του ματς, η τύχη χαμογέλασε στους γηπεδούχους που έσωσαν τον βαθμό με ένα απίθανο γκολ του Λούμορ.

Μπήκε πιο δυνατά, είχε δοκάρι

Η Λαμία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του ματς. Μάλιστα, πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στον αγώνα, είχε και την πρώτη τελική. Σε κατά μέτωπο επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Τόσιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η προσπάθεια του κατέλησε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου. Στο 14′ η ομάδα μας φώναξε για πέναλτι σε πτώση του Σίντκλεϊ στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Κατσικογιάννης έδειξε «παίζεται» μετά από τον έλεγχο στο VAR.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα μας έχασε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Τόσιτς εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα κερδισμένο φάουλ, η μπάλα τράνταξε τη συμβολή των δοκών ενώ στη συνέχεια ο Σιμόν σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου. Στο σημείο εκείνο οι «κυανόλευκοι» είχαν ανεβάσει σημαντικά στροφές. Και είναι χαρακτηριστικό πως η Κηφισιά έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στο 24′. Μετά από όμορφη κάθετη στον Μπιφουμά, αυτός πάτησε περιοχή και σούταρε πάνω στον Κοσέλεφ.

Καλές στιγμές εκατέρωθεν

Στο 33′ ο Ίλιεφ κουβάλησε την μπάλα, σούταρε έξω από την περιοχή με το αριστερό και την έστειλε λίγο άουτ από την εστία του Κοσέλεφ. Η απάντηση από πλευράς ΠΑΣ Λαμία ήρθε στο 38′, με τον Καρλίτος να έχει τρομερή… έμπενυση και να βρίσκει κάθετα τον Σλίβκα. Αυτός από τα δεξιά της περιοχής γύρισε παράλληλα στον Λόνγκο, αλλά ο Ιταλός δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά. Γενικότερα στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν μοιρασμένο.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν μια ακόμα καλή στιγμή. Ο Μπιφουμά εκτέλεσε με φάλτσο ένα κερδισμένο φάουλ από καλό σημείο, η μπαλα πέρασε το τείχος, ο Οζέγκοβιτς κινήθηκε στη φάση αλλά μπλόκαρε ο Κοσέλεφ. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Της έβαλε… ζόρια η Κηφισιά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κηφισιά να απειλεί. Συγκεκριμένα, στο 49′ ο Βαφέας έκανε επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή, ο Οζέγκοβιτς όμως δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 54′ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λόνγκο από πλεονεκτική θέση πλάγια στην περιοχή να μην μπορεί να σκοράρει. Ένα σουτ του Σίντκλεϊ με το δεξί ένα λεπτό αργότερα, έφυγε έξω. Στο 56′ οι γηπεδούχοι και πάλι βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ. Η μπάλα έφτασε έξω δεξιά στον Μασούρα ο οποίος δοκίμασε ένα δεξί…. βολέ, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο του Κοσέλεφ.

Στο 58′ η μπάλα από τον Τόσιτς βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Κηφισιάς, αλλά ο Καρλίτος έκανε αδύναμη κεφαλιά και την έστειλε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου. Εννιά λεπτά αργότερα, η μπάλα έφτασε από την κάθετη του Οζέγκοβιτς στον Τετέι, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα αστόχησε στο σουτ του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπιφουμά έκανε το παράλληλο συρτό γύρισμα, αλλά ο Τετέι από εξαιρετική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοσέλεφ.

Αν είναι δυνατόν!

Στο 77′ ο Οζέγκοβιτς έκανε ατομική ενέργεια, έφερε τη μπάλα στο δεξί και σούταε, αλλά ο την έφερε στο δεξί και σουταρε, αλλά ο Κοσέλεφ απέκρουσε ενστικτωδώς. Και εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να «κολλάει» στο 0-0, ο Ακούνια αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή». Σε μια από τις πρώτες του επαφές με τη μπάλα (είχε μπει ως αλλαγή στο 82), πετάχτηκε σε σέντρα του Τσιλούλη από αριστερά και με… ξερό σουτ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου προσπάθησαν στον εναπομείναντα χρόνο να κάνουν διαχείριση του σκορ. Και έδειχναν να το καταφέρνουν, μέχρι στο 94′ να συμβεί το… ακραίο. Ο Λούμορ βρήκε χώρο και έπιασε έναν τρομερό κεραυνό πολύ μακριά από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Φυσικά, ο χρόνος ήταν ελάχιστος για να αντιδράσει η Λαμία από εκεί και πέρα, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι τέλους.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λούμορ, Τσάπαν, Βαφέας, Παπασάββας (88′ Κωνσταντακόπουλος), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ (65′ Τετέι), Μπιφουμά (78′ Αντερέγκεν), Μπαρμπόσα, Οζέγκοβιτς

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Koσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος (73′ Πάβλοβετς), Σίντκλεϊ, Σαντάνα (70′ Στάνκο), Νούνιες (82′ Ακούνια), Σλίβκα, Τόσιτς (70′ Μούλα), Καρλίτος (70′ Τσιλούλης), Λόνγκο

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Καισαριανής.