Ακολουθήστε μας:

Έσπερος Λαμίας

Πήρε το θρίλερ και παρέμεινε ζωντανός!

Με περιπετειώδη τρόπο, ο Έσπερος Λαμίας επικράτησε στο Ψυχικό το απόγευμα του Σαββάτου με σκορ 77-74.

Μείωσε έτσι τη σειρά των πλέι-άουτ στο 3-1 και πλέον αυτή μεταφέρετε στη Λαμία. Την Τετάρτη (24/4, 16:00) οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη θα φιλοξενήσουν το Ψυχικό στο Χαλκιοπούλειο θέλοντας μόνο νίκη. Σε περίπτωση ήττας αποχαιρετούν οριστικά την Elite League.

Οι Σαμιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν, με το Ψυχικό να μειώνει στο 20-18 στο τέλος της περιόδου. Ίδια εικόνα και στη δεύτερη. Εκεί εκ νέου η ομάδα μας πήρε προβάδισμα. Με ένα σερί 19-7 όμως οι γηπεδούχοι ξανά μπήκαν στο ματς και έστειλαν το ματς στο 39-39 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν ακόμα και στο +11 (61-50), για να πάνε στην τελευταία περίοδο με μαξιλαράκι ασφαλείας και το 65-54. Εκεί όμως, το Ψυχικό ξανά μπήκε στο παιχνίδι. Ροκάνισε τη διαφορά και μπήκε μπροστά στο σκορ στα 32”. Ο Τζόρτζεβιτς στα 16” έβαλε και πάλι μπροστά τον Έσπερου (75-74) και ήταν εκείνος που με 2/2 ελεύθερος βολές μετά από λάθος των γηπεδούχων, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-39, 54-65, 74-77