Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Σαν Σήμερα: Το… αγγλικό 3-3 με τη Γραβιά! (vid)

Οκτώ χρόνια από το χορταστικό 3-3 της Λαμίας με τον Ανδρούτσο Γραβιάς συμπληρώνονται σήμερα. Πρόκειται για ένα από τα πιο γεμάτα παιχνίδια που έχουμε παρακολουθήσει την τελευταία δεκαετία στο «Αθανάσιος Διάκος», με ένταση, πάθος και… πολλά γκολ.

Η ομάδα μας στις 2 Δεκεμβρίου του 2012, υποδέχθηκε την ομάδα της Γραβιάς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Δ’ Εθνικής. Ένα παιχνίδι εξ’ ορισμού ιδιαίτερο, με τον Ανδρούτσο να απαρτίζεται από πολλά παιδιά από τη Φθιώτιδα. Την ίδια ώρα, ο Πανουργιάς Παπαϊωάννου μετρούσε λίγους μήνες στη διοίκηση των «κυανολεύκων», ενώ αποτελούσε βασικό χορηγό της ομάδας της γενέτειράς του.

👍Ακολουθήστε μας στο Facebook

Το ματς είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά και μόλις στο πρώτο λεπτό ο ΠΑΣ Λαμία είχε προηγηθεί, όταν σε σέντρα του Τσαμαδιά, ο Κοκονδύνης είχε κάνει λάθος έξοδο και ο Νίκος Ταμάμης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση είχε έρθει από τον Λαμιώτη φορ Μπουγιώτα για τη Γραβιά στο 16′, με κεφαλιά προ του Καρανάσιου. Εννιά λεπτά αργότερα, τα αίματα είχαν ανάψει, όταν ο αρχηγός της Λαμιάς, Τσαμαδιάς χτύπησε εκτός φάσης τον σκόρερ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ακόμα κι έτσι ωστόσο, η ομάδα μας πήγε στην ανάπαυλα με το 2-1. «Δράστης» και πάλι ο Νίκος Ταμάμης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33ο λεπτό, μετά από χέρι στην περιοχή που είχε κάνει ο… αδερφός του, Λόρενς.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην επανάληψη, σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα, ο Νάσιος στο 61′ ισοφάρισε για τη Γραβιά. Και πάλι όμως ο ΠΑΣ Λαμία είχε το σθένος να πάρει άμεσα κεφάλι στο σκορ. Το κατάφερε με τον Μαλισσόβα στο 65′ και αφού από το σουτ του η μπάλα κόντραρε και άλλαξε ελαφρώς πορεία. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης ο Τσαβίδας με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή σε κόρνερ από τα δεξιά.

ΛΑΜΙΑ (Λάκης Παπανικολάου): Καρανάσιος, Τσιλίκας, Γκούρλιας (67΄ Κατσαδούρος), Μπέσσας, Παϊζάνο, Πάνος, Καλύβας, Τσαμαδιάς, Ταμάμης (85΄ Καββαδίας), Αντωνίου (78΄ Τσιτούρας), Μαλισσόβας.

ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΓΡΑΒΙΑΣ (Κώστας Λίβας): Κοκονδύνης, Σκόρδας, Ντζαβίδας, Ταμάμης Λόρενς, Ταμάμης Ηλίας (65΄ λ. τρ. Σταμούλης), Αναγνώστου, Παπαευθυμίου (82΄ Γιαγκής), Λέσσης (59΄ Σαγάνης), Μπουγιώτας, Νάσιος, Καρδαρας