Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Το γήπεδο… έγειρε, αλλά δεν εί«Χ»ε γκολ!

Παρότι κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα κόντρα στην ΑΕΛ, η πολύ ανώτερη Λαμία έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» με την παραμονή της από απόψε.

Η ομάδα μας έχασε ευκαιρίες με το… τσουβάλι, θα μπορούσε να έχει νικήσει και μάλιστα με μεγάλο σκορ, ωστόσο «κόλλησε» στο 0-0 με τους «βυσσινί». Ένα αποτέλεσμα που ασφαλώς δεν αλλάζει τίποτα, ωστόσο κρατάει το ενδιαφέρον στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές. Οι «κυανόλευκοι» εξακολουθούν να αναζητούν τρεις βαθμούς για να μην εξαρτώνται από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, όσο κι αν τη δεδομένη χρονική στιγμή μοιάζει αδύνατο να χαθεί το τρένο.

Ευκαιρίες με τη… σέσουλα έχασαν οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου που είχαν ακυρωθέν γκολ, δοκάρι και «φωνάζουν» για τουλάχιστον δύο περιπτώσεις που ο κ. Διαμαντόπουλος χαρίστηκε στη Λάρισα. Στον αντίποδα, οι Θεσσαλοί είχαν κακή παρουσία και ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ του Επασί.

Πιέστηκε μόνο για 10 λεπτά

Η ΑΕΛ «καιγόταν» για βαθμούς, η Λαμία ήθελε να δώσει ρυθμό και τα πρώτα λεπτά του ματς είχαν γρήγορο τέμπο. Οι «κυανόλευκοι» πίεσαν ψηλά εκβιάζοντας το λάθος, με τους «βυσσινί» να ψάχνουν χώρους για να απειλήσουν. Και ήταν πιο επικίνδυνοι στην εκκίνηση του ματς. Μάλιστα, στο 12′ είχαν και την πρώτη τους ευκαιρία, όταν το μονοκόμματο σουτ του Στίφλερ εκτός περιοχής έφυγε μισό μέτρο από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Επασί.

Σταδιακά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ήταν εκείνη που επέβαλε το ρυθμό της. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου βρήκαν τα πατήματα τους και πίεσαν για να σκοράρουν. Έφτασαν κοντά σε αυτό, στο 23ο λεπτό, όταν βγήκαν στην κόντρα, ο Ντέλετιτς τροφοδότησε αριστερά τον Μαρτίνεθ και ο Ισπανός έπιασε ένα πολύ επικίνδυνο σκαφτό σουτ με εξωτερικό φάλτσο, αναγκάζοντας τον Νάγκι να διωξεί με υπερένταση σε κόρνερ.

Κυριάρχησε, αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες

Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο ΠΑΣ Λαμία άγγιξε το γκολ. Σε οργανωμένη επίθεση, ο Καραμάνος από δεξιά γύρισε στην καρδιά της περιοχής, με τον Τζανδάρη σε πρώτη φάση και τον Μπεχαράνο σε δεύτερη να νικιούνται εξ’ επαφής από τους αντίπαλους. Στο 31′ δε, ο Ντέλετιτς πήγε να βάλει γκολ για highlight. Ο Σέρβος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα 30 μέτρα στον άξονα, με τη μπάλα να τραντάζει τη συμβολή των δοκών του Νάγκι.

Κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος του ημιχρόνου για να δούμε κάτι αξιόλογο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε απευθείας ένα μακρινό φάουλ, με τον Επασί να μπλοκάρει σταθερά. Στο 47ο λεπτό όμως, ο ΠΑΣ Λαμία έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες να κάνει το 1-0. Αρχικά, σε γύρισμα του Ρόμανιτς από αριστερά, ο Ναγκί έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση το γυριστό του Ντέλετιτς στο πρώτο δοκάρι. Με την εκτέλεση, ο Σέρβος γύρισε με το κεφάλι, με τον Καραμάνο να πιάνει καρφωτή κεφαλιά προ της εστίας και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στο ημίχρονο.

Μονότερμα, αλλά της έλειπε το γκολ…

Το σκηνικό ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λαμία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε το γκολ περισσότερο από την ΑΕΛ. Πήγε να το πετύχει στο 49ο λεπτό, όταν ο Μαξιμένκο δεν έκανε σωστή εκτίμηση και έβαλε τον Ρόμανιτς στη φάση, τον ανέτρεψε ωστόσο λίγο πριν βγει μόνος του με τον Νάγκις. Ο κ. Διαμαντόπουλος δεν θεώρησε πως ήταν τελευταίος παίκτης και δεν τον απέβαλε, ενώ στην εκτέλεση προ της γραμμής της περιοχής, ο Ντέλετιτς έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο.

Στο 55′ ο Ρόμανιτς πήγε να πιάσει στον ύπνο τον Ναγκί και σούταρε δυνατά από μακριά, έστειλε τη μπάλα όμως ψηλά άουτ. Επτά λεπτά αργότερα και σε ωραία ανάπτυξη των «κυανολεύκων», ο Σκόνδρας έγινε τελικός αποδέκτης από δεξιά, το δυνατό σουτ που έκανε όμως πήρε ύψος και έφυγε ψηλά άουτ. Στο 68ο λεπτό, ο ΠΑΣ Λαμία φώναξε για πέναλτι σε χέρι του Μπέρτου στην περιοχή -σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Καραμάνο- ο κ. Διαμαντόπουλος ωστόσο έδειξε «παίζεται», θεωρόντας την απόσταση πολύ κοντινή.

Μπορούσε κάτι παραπάνω…

Σε όλο αυτό το διάστημα, η Λαμία κυκλοφορούσε συνεχώς τη μπάλα και έψαχνε χώρους, με την Λάρισα να μην αναπτύσσεται και να αδυνατεί να περάσει το κέντρο. Στο 69′ και σε βαθιά μπαλιά, ο Μαξιμένκο παραπάτησε, ο Ντέλετιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, ανοίχτηκε δεξιά και πλάσαρε εύστοχα. Ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Σε νέα εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Ντέλετιτς στο 79′ έστειλε τη μπάλα και πάλι ελάχιστα άουτ, ενώ στο 84′ παραλίγο να γίνει η ζημιά. Σε εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόφσκι με γέμισμα από δεξιά, ο Τσόσιτς έπιασε την κεφαλιά με πλάτη στο τέρμα, αλλά ο Επασί έδιωξε με τις γροθιές. Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν άλλαξε. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα μας πίεσε ασφυκτικά, η ΑΕΛ αμυνόταν με νύχια και δόντια, υπήρξε ένταση, ωστόσο το 0-0 διατηρήθηκε.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τσανδάρης, Μπιάρνασον (21′ Ρόμανιτς), Ντέλετιτς (89′ Βασιλακάκης), Καραμάνος

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (88′ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόβσκι, Στίφλερ (72′ Πινακάς), Κολομπίνο (61′ Μιλοσάβλιεβιτς), Μουκαντζό (46′ Ζίζιτς), Νικολιάς (46′ Μπεν Χατίρα), Ακούνια, Ντουρμισάι

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».