Ακολουθήστε μας:

Έσπερος Λαμίας

Πήρε το ντέρμπι με την Νίκη ο Έσπερος!

Ο Έσπερος Λαμίας ήταν το απόγευμα του Σαββάτου ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Νίκη Βόλου στο Χαλκιοπούλειο.

Στο περιθώριο της 21ης αγωνιστικής, οι Λαμιώτες επιβλήθηκαν με σκορ 82-71 της ομάδας του Βόλου, παρουσιάζοντας πολύ πειστικό πρόσωπο.

Απόντος του Γιάννη Σοφογιάννη από τον πάγκο του, χρέη πρώτου προπονητή για τον Έσπερο είχε ο Νίκος Τσουκαλαδέλης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Έσπερου ήταν σταθερά μπροστά, προηγήθηκε 15-7 και 20-9, και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-18. Ιδιο μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 36-32. Εν συνεχεία ξέφυγαν όμως και έφτασαν να προηγούνται με δέκα πόντους στο ημίχρονο (42-32).

Ο Έσπερος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Σταθερά μπροστά στο σκορ η ομάδα της Λαμίας, που έφτασε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 62-50. Εκεί, απλά έπρεπε να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Το έκανε και έφτασε με σχετική ευκολία στο τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-32, 62-50, 82-71

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Γιώργος Ανδρεόπουλος