Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Πάμε και ότι γίνει!

Ο ΠΑΣ Λαμία πήρε το 1-1 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο το απόγευμα της Κυριακής. Ωστόσο, Λεβαδειακός και Ιωνικός πήραν νίκες. Έτσι, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει… αέρα ενόψει των πλέι-άουτ και θα πάει στο μίνι-πρωτάθλημα για να τα παίξει όλα για όλα για την παραμονή της στην Super League.

Η Λαμία -παρουσία και περίπου 50 οπαδών της- είχε καλό πρόσωπο, έπαιξε μυαλομένα, ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης δέχθηκε ένα φθηνό γκολ. Ο Ντε Βινσέντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ επανέφερε τις ισορροπίες, ωστόσο οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο για να πετύχουν την απόλυτη ανατροπή.

Δυνατό ξεκίνημα, ισορροπία μετά

Πριν την σέντρα του ματς, ο ΠΑΣ Λαμία είχε ως στόχο την νίκη προκειμένου να μην έχει το μυαλό του στα παιχνίδια των υπόλοιπων ομάδων. Και με αυτό τον προσανατολισμό μπήκε στο γήπεδο. Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν δις να αιφνιδιάσουν. Αρχικά στο 6′, όταν ο Βέργος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού και σουτάρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Γκρατερόλ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αμπαντά έκανε την σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Βέργος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 8′, όταν ο Σενγκέλια από πολύ καλό σημείο εκτέλεσε απευθείας ενα φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την συμβολή των δοκών του Γκαραβέλη. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε αυτά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού στο 14′ όμως λίγο έλειψε να δεχθεί γκολ από… στραβοκλωτσιά. Σε κεφαλιά του Καρέλη στην περιοχή μετά από σέντρα του Ντουάρτε, η μπάλα βρήκε στον Παπαδόπουλο, πήρε τροχιά προς τα δίχτυα και ενστικτωδώς ο Γκαραβέλης τινάχτηκε και έδιωξε. Σταδιακά, στα μισά του ημιχρόνου, οι Αγρινιώτες είχαν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δεν απειλούσαν όμως την «κυανόλευκη» άμυνα.

Απόλυτη μοιρασία…

Σε μια εκτέλεση φάουλ του Χουάνπι στο 20′, ο Λάρσον δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ. Η Λαμία έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της στο 26ο λεπτό. Ο Ασκόφσκι εκτέλεσε με γέμισμα ένα φάουλ από καλό σημείο, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πιο ψηλά από όλους σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 30ο λεπτό ο Ντουάρτε γέμισε στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του Αποστολάκη ήταν πολύ κακό και η μπάλα έφυγε… εκτός γηπεδού. Ο ρυθμός του ματς στο σημείο εκείνο ήταν πολύ καλός, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν για την τρύπα στην αντίπαλη άμυνα.

Οδεύοντας προς το ημίχρονο, ο ΠΑΣ Λαμία ανέβασε και πάλι τον ρυθμό του, προσπαθόντας να επιτεθεί από τα πλάγια. Στο 37′ ο Αμπαντά έκανε την σέντρα, ο Βέργος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως έφυγε αρκετά πάνω από την εστία του Γκρατερόλ. Ο Σιμόν στο 42′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν από μακριά έπιασε ένα δυνατό σουτ με ανάποδο πόδι. Η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα, αλλά από τα φάλτσα άλλαξε ελαφρά κατεύθυνση και έφυγε λίγο άουτ. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Στράβωσε, αλλά το… ίσιωσε!

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, ωστόσο το γκολ ήρθε από «φθηνό» λάθος των παικτών του ΠΑΣ Λαμία. Ο Χουχούμης έκανε μια κούρσα στο 51′, έκανε σέντρα με τον Γκαραβέλη να μαζεύει, ωστόσο να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Έτσι, ο Καρέλης προ κενής εστίας -αφού η άμυνα «κόλλησε»- δεν είχε πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Η Λαμία προσπάθησε σε εκείνο το σημείο να αντιδράσει άμεσα, λίγο έλειψε όμως να δεχθεί και δεύτερο γκολ όταν στο 55′ και σε εκτέλεση κόρνερ, ο Λάρσον από το ύψος του πέναλτι πήρε κεφαλιά, όμως ο Γκαραβέλης εκτινάχθηκε και μπλόκαρε σταθερά.

Στο 59′ ο Σενγκέλια σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει σταθερά. Είναι γεγονός πως με την συμπλήρωση μίας ώρας στο παιχνίδι, η ομάδα μας ήταν εκείνη που είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 64′ ο Ντουάρτε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε… σωτήρια και απομακρύνθηκε. Ακόμα κι έτσι, η υπεροχή της ομάδας μας μετά το γκολ που δέχθηκε, έφερε καρπούς από στημένη φάση στο 71ο λεπτό. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο και νίκησε τον Γκρατερόλ στο αριστερό «παραθυράκι» του, πανηγυρίζοντας έξαλλα με τον κόσμο της ομάδας που είχε ταξιδέψει στο Αγρίνιο.

Ρίσκαρε, αλλά δεν της βγήκε

Η ισοφάριση είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάρει… φωτιά. Στο 81′ οι γηπεδούχοι «φώναξαν» για πέναλτι σε προσπάθεια του Μπουζούκη στην περιοχή και ενώ ο Παπαδόπουλος του έκλεισε τον δρόμο. Μια φάση που από το τηλεοπτικό ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι το επιλήψιμο. Στα τελευταία λεπτά, ο Λεωνίδας Βόκολος πήρε μεγάλο ρίσκο, φρεσκάροντας την ενδεκάδα με επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές. Ο Παναιτωλικός έδωσε χώρους στην ομάδα μας, με τους «κυανόλευκους» να έχουν ψηλά τις γραμμές τους, αλλά να μην μπορούν να τους εκμεταλλευτούν. Στο 93′ ο Μόρσεϊ έπιασε μια κεφαλιά από καλή θέση σε γέμισμα του Μπουζούκη. Ο Γκαραβέλης όμως ήταν «διαβασμένος» και μάζεψε εύκολα. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Μαλής, Λάρσον, Χουχούμης, Μλάντεν, Ντίαζ (80′ Μπουζούκης), Χουάνπι (62′ Κολοβός), Ντουάρτε (80′ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (86′ Πέδρο), Καρέλης

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά, Στάνκο (67′ Μπεχαράνο), Νούνιες (86′ Μανούσος), Ασκόφσκι (86′ Καραμάνος), Βέργος, Τσιλούλης (86′ Μεντίνα), Μαρτίνεθ (67′ Ντε Βινσέντι)

ΓΗΠΕΔΟ: Παναιτωλικού.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Κωνσταντίνος Ρίγκος