Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Πρόβα τζενεράλε με ήττα και… νεύρα!

Την ήττα με σκορ 2-0 από τον Ατρόμητο, γνώρισε η Λαμία το απόγευμα του Σαββάτου στο «Αθανάσιος Διάκος» στο τελευταίο της φιλικό πριν την σέντρα στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι που προσφερόταν για συμπεράσματα ενόψει της πρεμιέρας με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, η ομάδα μας δεν έπιασε υψηλά στάνταρ. Έδειξε πως ακόμα χρειάζεται χρόνο για να βρει τα πατήματα της και προβλημάτισε, κόντρα σε έναν αντίπαλο που έκανε στην κυριολεξία… πρόβα πρωταθλήματος.

Πέραν τούτου, το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις απειλήθηκε σύρραξη στο πρώτο μέρος. Ευτυχώς όμως και στις δύο περιπτώσεις, τα πνεύματα ηρέμησαν χωρίς να ξεφύγει η κατάσταση.

«Πλήρωσε» τα λάθη της

Το παιχνίδι ξεκίνησε με… υποσχέσεις, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Καρλίτος επιχείρησε έναν μακρινό κεραυνό, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Τσιντώτα. Στο 8′ ο Ισπανός και πάλι εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείατον Τσιντώτα να διώχνει με τις γροθιές, όμως στην πρώτη του ουσιαστική φάση στο ματς, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Ο Γιουμπιτάνα στο 10′ συνδυάστηκε ωραία με τον Αγκιμπού Καμαρά και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Οι δύο τους συνδυάστηκαν και πάλι πέντε λεπτά αργότερα, όμως η κεφαλιά που έπιασε ο σκόρερ, αυτή την φορά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Γκέργκελι. Οι Περιστεριώτες είναι γεγονός πως ήταν πιο ορεξάτοι στο σημείο εκείνο. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου έκαναν πολλά λάθη και είχαν προβληματική εικόνα. Αποτέλεσμα αυτού, στο 20ο λεπτό να έρθει και δεύτερο γκολ. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, η μπάλα έφτασε στον Ανγκιέλσκι που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Η ομάδα μας προσπάθησε να απαντήσει και έφτασε κοντά στο 22′. Ο Καρλίτος εκτέλεσε ένα κόρνερ από δεξιά, ο Σλίβκα στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Σταδιακά από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και έπρεπε να φτάσουμε στο 42′ για να δούμε κάτι το αξιοσημείωτο ξανά. Ο Λόνγκο έκανε ατομική ενέργεια από δεξιά, συνέκλινε, αλλά ο Τσιτώντας πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια στο γύρισμα που έκανε ο Ιταλός. Έτσι, το 2-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Βελτιώθηκε μεν, αλλά…

Είναι γεγονός πως στην επανάληψη, η ομάδα μας βελτίωσε σημαντικά το πρόσωπο της. Περιόρισε τα λάθη ανασταλτικά και πήρε πρωτοβουλίες στο αντίπαλο μισό. Μάλιστα, στο 55′ έφτασε πολύ κοντά στο 2-1. Ο Ακούνια εκτέλεσε ένα φάουλ φάουλ, ήταν άτυχος όμως, καθώς η προσπάθεια του «τράνταξε» το δοκάρι του Τσιντώτα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καρλίτος έβγαλε τους «κυανόλευκους» στην κόντρα, τροφοδότησε τον Τσιλούλη, η δική του προσπάθεια όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 79′ είχαμε νέα καλή στιγμή για τους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου. Και πάλι από στημένη μπάλα. Σε εκτέλεση φάουλ του Μούλα, ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχος. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σαραμαντάς γέμισε από αριστερά, ο Καρλίτος κατέβασε την μπάλα και γύρισε στον Τσιλούλη, αλλά αυτός ήταν εκ νέου άστοχος. Ο Ατρόμητος έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία του στο 85ο λεπτό, όταν ο Βέργος απέφυγε Σλίβκα και Τζανετόπουλο, βγήκε στην κόντρα, όμως πριν προλάβει να «εκτελέσει» ο Γκέργκελι έδιωξεμε τα πόδια. Έτσι, το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.