Ακολουθήστε μας:

ΠΑΣ Λαμία

Ένα και να… καίει!

Ένα γρήγορο γκολ του Καρλίτος ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ Λαμία για να επιστρέψει στις νίκες. Η ομάδα μας επικράτησε το μεσημέρι του Σαββάτου με σκορ 1-0 του Παναιτωλικού στο «Αθανάσιος Διάκος» και πανηγύρισε το δεύτερο φετινό της τρίποντο.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν πολύ δυναμικό μπάσιμο στο ματς, βρήκαν νωρίς το γκολ και από εκεί και πέρα έκαναν σωστή διαχείριση. Είναι γεγονός πως οι Αγρινιώτες τους πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου κράτησαν το υπέρ τους σκορ, φτάνοντας τους εννιά βαθμούς μετά από επτά αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Λαμίας έκανε ο Αμαράλ που αγωνίστηκε στο τελευταίο μιάσωρο της αναμέτρησης.

Ονειρικό ξεκίνημα

Η Λαμία μπήκε… εκρητικά στο ματς. Μόλις στο 5′ ο Καρλίτος δοκίμασε να κρεμάσει από πολύ μακριά τον Καπίνο, με τον δεύτερο να έχει καλή θέση και να μπλοκάρει εύκολα. Και ότι δεν κατάφερε να πετύχει ο Ισπανός το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα. Στο 7′ ο Λόνγκο βγήκε εκτός περιοχής και κουβάλησε τη μπάλα, γέμισε για το κεφάλι του Καρλίτος που στο πρώτο δοκάρι νίκησε τους αμυντικούς και την έστειλε στα δίχτυα μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Το γρήγορο γκολ έλυσε τους «κυανόλευκους» που κυριάρχησαν από εκεί και πέρα. Στο 10′ σε προσπάθεια του Σλίβκα αριστερά στην περιοχή, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει σε χέρι αμυντικού. Οι παίκτες της Λαμίας φώναξαν για πέναλτι, όμως ο ρέφερι κ. Τσιάρας έδειξε παίζεται και έστειλε τη μπάλα στο κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να διαμαρτυρηθεί σε ένα πέσιμο του Καρέλη στην περιοχή. Και πάλι όμως ο διαιτητής έδειξε παίζεται, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπαλντασάρα έκανε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε πολύ πάνω από την εστία.

Στο 13ο λεπτό, ο ΠΑΣ Λαμία έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου έφυγαν στην αντεπίθεση μετά από λάθος του Πέρες, με τον Καρλίτος να μοιράζει στον Τσιλούλη. Ο τελευταίος βρέθηκε σε ευνοϊκό σημείο και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο παιχνίδι, άρχισαν να παίρνουν ρίσκα οι φιλοξενούμενοι και να κυκλοφορούν τη μπάλα.

Είχε τον έλεγχο

Στο 25′ ο Ζοάο Πέδρο απείλησε με τακουνάκι εν κινήσει, η μπάλα όμως κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Γενικότερα οι Αγρινιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, δεν μπορούσαν όμως να δημιουργήσουν κινδύνους για την εστία του Κοσέλεφ, με τη Λαμία να έχει τον έλεγχο. Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος από καλό σημείο στον άξονα στο 34′, έφυγε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Όσο φτάναμε στην ανάπαυλα ο ρυθμός στο ματς αυξανόταν, χωρίς μεγάλες στιγμές όμως.

Στο 38′ ο Μπαλντασάρα έκανε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σενγκέλια σέντραρε από δεξιά, ο Καρέλης όμως δεν μπόρεσε να εκτελέσει, με την μπάλα να περνάει άουτ. Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα, με το 1-0 να διατηρείται.

Πίεσε ο Παναιτωλικός

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν και τον Παναιτωλικό να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Οι Αγρινιώτες απείλησαν πρώτοι στο 48′, όταν ο Καρέλης από αριστερά έκανε μια σέντρα σουτ, ο Ζοάο Πέδρο μέσα στην περιοχή βγήκε ευνοημένος από τις κόντρες, έβαλε το πόδι του, αλλά ο Κοσέλεφ έπεσε και μπλόκαρε σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να γίνει το 1-1. Σε φάση που ξεκίνησε από φάουλ -που κακώς δεν δόθηκε- οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα. Ο Σενγκέλια από δεξιά γύρισε στον Καρέλη, που με την άμυνα αποδιοργανωμένη, βρέθηκε μόνος του με το τέρμα, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 64′ και μετά από πάσα του Σενγκέλια, ο Καρέλης από δεξιά ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και σούταρε από την κορυφή της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Πέρες έκανε ένα μακρινό σουτ εν κινήσει, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κοσέλεφ. Στο σημείο εκείνο, ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που ήταν πιο δραστήριος, ψάχνοντας τον τρόπο να απειλήσει τη Λαμία που είχε δώσει χώρους στους φιλοξενούμενους.

Ανέβηκε, απείλησε, κράτησε

Είναι χαρακτηριστικό της εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο πως ο ΠΑΣ Λαμία βρήκε την πρώτη του καλή στιγμή στο 75′ από στημένη μπάλα. Ο Τόσιτς γέμισε στο δεύτερο δοκάρι από ένα κερδισμένο φάουλ, ο Αμαράλ ήρθε από πίσω και έβαλε την προβολή, το τελείωμα του όμως δεν ήταν καλό, η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε ψηλά άουτ. Είναι γεγονός πάντως, πως όσο η ώρα περνούσε και το 1-0 παρέμενε, ο Παναιτωλικός ανέβαινε πιο ψηλά και οι «κυανόλευκοι» έβρισκαν τους χώρους για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Καπίνο.

Στο 81ο λεπτό και από λάθος πάσα, ο Σενγκέλια τροφοδοτήθηκε και έβγαλε αμέσως στην κόντρα τον Καρέλη. Αυτός έκανε το σπριντ και μπήκε στην περιοχή από αριστερά, το τελείωμα του όμως δεν ήταν καλό και έφυγε ψηλά άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα μας έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να καθαρίσει το παιχνίδι. Από παράλληλο γέμισα, ο Αμαράλ στα αριστερά έκανε ωραία προσποίηση και σουτ από τα όρια της περιοχής. Ο Καπίνο απέκρουσε, με τον Ακούνια να παίρνει το ριμπάουντ και υπό πίεση να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς είχε πολύ ένταση, με τους Αγρινιώτες να πιέζουν και τη Λαμία να κρατάει το αποτέλεσμα. Βέβαια, ο ρέφερι Τσιάρας με τις αποφάσεις του ξεσήκωνε και την κερκίδα, αφού σε πολλά σημεία έδειχνε να χάνει το ματς, με χαρακτηριστική περίπτωση το πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Ντίας πάνω στον Τόσιτς στο 95′ που δεν τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σε κάθε περίπτωση, οι Λαμιώτες άντεξαν και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Σαντάντα, Νούνιες (60′ Αμαράλ), Σλίβκα (87′ Τσιλιανίδης), Τσιλούλης (61′ Τόσιτς), Λόνγκο (61′ Ακούνια), Καρλίτος (79′ Στάνκο)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μαλής, Οικονόμου, Ντουάρτε (71′ Ξενιτίδης), Τορεχόν (93′ Μαυρίας), Πέρες (85′ Σέρχιο Ντίας), Ντίας, Μπαλντασάρα (70′ Χουάνπι), Σενγκέλια (85′ Βοΐλης), Ζοάο Πέδρο, Καρέλης

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».