Ακολουθήστε μας:

ΕΠΣ Φθιώτιδας

Ονοματοδοσία και… ματσάρα με διπλό του Ολυμπιακού!

Ο Ολυμπιακός Λαμίας ήταν το μεσημέρι του Σαββάτου ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Α’ Φθιώτιδας. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν πολύ δύσκολα από την Λάρυμνα, επικρατώντας της Προοδευτικής με σκορ 2-1, σε ένα ματς που τα είχε όλα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την επίσηση ονοματοδοσία του γηπέδου σε «Αριστείδης Δάρρας» προς τιμήν του πρώην αθλητή των Λοκρών που το 2019 έχασε την ζωή του στην ΛΑΡΚΟ. Δεν ήταν όμως μόνο η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε, που είχε ενδιαφέρον…

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και θα μπορούσε να προηγηθεί μόλις στο 12′. Ωστόσο το σουτ του Αυγουστάτου σταμάτησε στο δοκάρι. Εν τέλει, η Προοδευτική ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, με τον Παπαδάκη στο 39′ μετά από μπαλιά του Πέππα. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 2-0.

Στο σημείο εκείνο ο ρέφερι Παπακωνσταντίνου απέβαλε τον Σπύρο Λέντα από τον πάγκο των Λαμιωτών για διαμαρτυρία. Ακόμα κι έτσι ωστόσο, λίγο πριν βγει το ημίχρονο, στο 44′ ο Μητσόπουλος επανέφερε τις ισορροπίες και έκανε το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είαν τον Παπαδάκη να αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο. Έτσι, αναγκάστηκαν να παίξουν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα. Και μπορεί να έκλεισαν τους χώρους, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε και δεύτερο γκολ από στημένο. Στο 52′ ο Καυκιάς ανατράπηκε από τον Νικολόπουλο. Ο Βαρυπάτης ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 2-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους.

Με αυτή την νίκη, ο Ολυμπιακός Λαμίας έπιασε την Προοδευτική Λάρυμνας στους έξι βαθμούς. Το επόμενο Σαββατοκύριακο, οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχθούν την Δάφνη Λιβανατών στο τρίτο συνεχόμενο ντέρμπι τους. Αντίθετα, οι Λοκροί θα εκτίσουν το ρεπό τους.